dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražský život

Zatmění Měsíce 16. září: Mimořádné pozorování na ondřejovské hvězdárně

V pátek 16. září ve 21:05 SELČ nastane úplněk. Ten bude doplněn úkazem, při kterém Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu a na zhruba 40 minut tak budeme očima svědky výrazného polostínového zatmění. Měsíc bude v tu dobu shora mírně zatmavený. 

Podívat se na tento úkaz a na historickou část hvězdárny v Ondřejově můžete zítra 16. září. Pozorování proběhne od 20 do 21:30, pouze za jasného počasí, zdarma.

Maximální fáze zatmění bude ve 20 hod 54 min SELČ.

Kniha Petra Horálka Tajemná zatmění

V minulosti se jich lidé obávali. Brali je jako zlá znamení. Doba se však změnila…Poutavá populárně-naučná kniha bude vaším průvodcem po patrně nejkrásnějších a zároveň jedněch z nejvzácnějších úkazů na obloze – slunečních a měsíčních zatměních. Dozvíte se, jak bylo lidstvo od nepaměti fascinováno těmito jevy, poznáte historii pozorování i vědeckou současnost.

Poznáte zákony, podle kterých se úkazy zatmění řídí a co z nich činí nezapomenutelné zážitky. Jedinečnost knihy podtrhují úžasné fotografie a cestovatelské vzpomínky autora, ve kterých popisuje dramatické i dojemné momenty z expedic za zatměními.

Závěr knihy je pak unikátem – najdete zde zevrubný přehled všech zatmění viditelných z České republiky až do roku 2060 s bohatým obrazovým materiálem a pro fajnšmekry nechybí ani přehled nejvýznamnějších úkazů ve zbytku světa.

tajemna-zatmeni-nahled


Další články
Nahoru