Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 9°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol

Pražští zastupitelé včera vyzvali vládu, aby podpořila zavedení PCR testů ve školách a co nejrychlejší návrat všech dětí do lavic. Zastupitelstvo také pověřilo primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby jednal s ostatními kraji ohledně vypracování společné výzvy a se zdravotními pojišťovnami o alespoň částečném proplácení PCR testů. Nyní se plošně testuje ve školách antigenními testy, které jsou podle zástupců Prahy a městských částí málo spolehlivé.

V Praze již magistrát a městské části jako Praha 9, Praha 7, Praha 3, Praha 6 nebo Praha 10 PCR testy zkoušejí, na jejich kompletní uhrazení pro plošné testování však samosprávy podle vyjádření svých zástupců nemají peníze.

„Považujeme bezpečný návrat dětí do škol za naprosto prioritu," uvedla včera předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková (Praha Sobě).

Stát by podle města měl zajistit plošné testování přesnějšími PCR testy, k čemuž již vedení magistrátu spolu se Středočeským krajem vládu vyzvalo dopisem. S využitím PCR metody by se podle Čapkové mohla zrušit rotační výuka. Radní pro školství Vít Šimral (Piráti) řekl, že s využitím takzvaného poolování, tedy vyhodnocování více vzorků naráz, by už nyní stačila kapacita laboratoří, které jsou k vyhodnocení PCR testů nutné.

Kromě koaličních Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) výzvu podpořily i opoziční ANO a ODS.

Zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) řekl, že nyní se ceny PCR testu při využití poolování pohybují mezi 500 a 450 korunami, ale už chodí i nabídky na poloviční ceny a proplácení pojišťovnami alespoň 150 korun na test by ceny stlačilo dolů.

Primátor Hřib řekl, že již jedná se Státním zdravotním ústavem ohledně metodiky, které by umožnilo využití poolování, a chystá se zahájit jednání se zdravotními pojišťovnami.

Žáci prvního stupně základních škol se do lavic vrátili v rotační formě od minulého pondělí. Otevřely se také mateřské školy, ale pouze předškolákům. Součástí otevření škol je povinné testování dětí antigenními testy, které nakoupila vláda.

Děti se testují se dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek přímo v zařízeních, bez testu se žák nemůže prezenční výuky zúčastnit. V případě přechodu na PCR metodu by podle zástupců Prahy stačilo testovat děti jednou týdně.


Na Poliklinice Prahy 7 se otevírá očkovací centrum

Dnes ve 20:52

Ve zdravotnickém zařízení sedmé městské části Poliklinice Prahy 7 vzniklo nové očkovací centrum. V případě dostatku vakcín je připraveno fungovat každý všední den, naočkovat se zde může až 100 zájemců denně. 

Praha se v očkování zaměřuje i na cizince. Informace ke koronaviru nabízí v pěti jazycích

Dnes ve 12:00

S rozšířením očkování pro stále větší část populace vylepšilo hlavní město i web ockovani.praha.eu, který nově odkazuje na informace o očkování celkem v pěti jazycích, konkrétně v češtině, angličtině, ruštině, vietnamštině a ukrajinštině. Důvodem je mimo jiné početná minorita cizinců, která...

Základní školy v Praze 7 přechází na PCR testování

Dnes v 08:06

Všechny základní školy zřizované městskou částí Praha 7 přechází od pondělí 17. května na PCR testování žáků. Sedmá městská část bude využívat systém průkazných, šetrných a spolehlivých testů ze slin, které budou vyhodnocovány metodou PCR poolingu. 

Rekordních 11 320 lidí bylo v Praze očkováno během čtvrtka

7. května 2021 ve 14:22

V Praze přibylo ve čtvrtek 174 potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejnižší čtvrteční nárůst od konce loňských letních prázdnin. Očkování v hlavním městě nadále zrychluje, čtvrtek posunul rekord v denním počtu podaných dávek na 11 320. Vyplývá to z dat na webu ministerstva...

Dodávky Pfizer do očkovacího centra na Hůrce

6. května 2021 v 10:10

Očkovací centrum v Poliklinice Hůrka na Slunečním náměstí se podařilo zařadit na seznam očkovacích míst vakcínou Pfizer a obyvatelé Prahy 13 tak budou mít komfortní přístup k očkování. 

Další články
Nahoru