Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol

Pražští zastupitelé včera vyzvali vládu, aby podpořila zavedení PCR testů ve školách a co nejrychlejší návrat všech dětí do lavic. Zastupitelstvo také pověřilo primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby jednal s ostatními kraji ohledně vypracování společné výzvy a se zdravotními pojišťovnami o alespoň částečném proplácení PCR testů. Nyní se plošně testuje ve školách antigenními testy, které jsou podle zástupců Prahy a městských částí málo spolehlivé.

V Praze již magistrát a městské části jako Praha 9, Praha 7, Praha 3, Praha 6 nebo Praha 10 PCR testy zkoušejí, na jejich kompletní uhrazení pro plošné testování však samosprávy podle vyjádření svých zástupců nemají peníze.

„Považujeme bezpečný návrat dětí do škol za naprosto prioritu," uvedla včera předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková (Praha Sobě).

Stát by podle města měl zajistit plošné testování přesnějšími PCR testy, k čemuž již vedení magistrátu spolu se Středočeským krajem vládu vyzvalo dopisem. S využitím PCR metody by se podle Čapkové mohla zrušit rotační výuka. Radní pro školství Vít Šimral (Piráti) řekl, že s využitím takzvaného poolování, tedy vyhodnocování více vzorků naráz, by už nyní stačila kapacita laboratoří, které jsou k vyhodnocení PCR testů nutné.

Kromě koaličních Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) výzvu podpořily i opoziční ANO a ODS.

Zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) řekl, že nyní se ceny PCR testu při využití poolování pohybují mezi 500 a 450 korunami, ale už chodí i nabídky na poloviční ceny a proplácení pojišťovnami alespoň 150 korun na test by ceny stlačilo dolů.

Primátor Hřib řekl, že již jedná se Státním zdravotním ústavem ohledně metodiky, které by umožnilo využití poolování, a chystá se zahájit jednání se zdravotními pojišťovnami.

Žáci prvního stupně základních škol se do lavic vrátili v rotační formě od minulého pondělí. Otevřely se také mateřské školy, ale pouze předškolákům. Součástí otevření škol je povinné testování dětí antigenními testy, které nakoupila vláda.

Děti se testují se dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek přímo v zařízeních, bez testu se žák nemůže prezenční výuky zúčastnit. V případě přechodu na PCR metodu by podle zástupců Prahy stačilo testovat děti jednou týdně.


Autor: ČTK

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

12. července 2024 v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru