Dnes Úterý - zatazeno 19°C
Zítra Středa - bourky 17°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol

Pražští zastupitelé včera vyzvali vládu, aby podpořila zavedení PCR testů ve školách a co nejrychlejší návrat všech dětí do lavic. Zastupitelstvo také pověřilo primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby jednal s ostatními kraji ohledně vypracování společné výzvy a se zdravotními pojišťovnami o alespoň částečném proplácení PCR testů. Nyní se plošně testuje ve školách antigenními testy, které jsou podle zástupců Prahy a městských částí málo spolehlivé.

V Praze již magistrát a městské části jako Praha 9, Praha 7, Praha 3, Praha 6 nebo Praha 10 PCR testy zkoušejí, na jejich kompletní uhrazení pro plošné testování však samosprávy podle vyjádření svých zástupců nemají peníze.

„Považujeme bezpečný návrat dětí do škol za naprosto prioritu," uvedla včera předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková (Praha Sobě).

Stát by podle města měl zajistit plošné testování přesnějšími PCR testy, k čemuž již vedení magistrátu spolu se Středočeským krajem vládu vyzvalo dopisem. S využitím PCR metody by se podle Čapkové mohla zrušit rotační výuka. Radní pro školství Vít Šimral (Piráti) řekl, že s využitím takzvaného poolování, tedy vyhodnocování více vzorků naráz, by už nyní stačila kapacita laboratoří, které jsou k vyhodnocení PCR testů nutné.

Kromě koaličních Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) výzvu podpořily i opoziční ANO a ODS.

Zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) řekl, že nyní se ceny PCR testu při využití poolování pohybují mezi 500 a 450 korunami, ale už chodí i nabídky na poloviční ceny a proplácení pojišťovnami alespoň 150 korun na test by ceny stlačilo dolů.

Primátor Hřib řekl, že již jedná se Státním zdravotním ústavem ohledně metodiky, které by umožnilo využití poolování, a chystá se zahájit jednání se zdravotními pojišťovnami.

Žáci prvního stupně základních škol se do lavic vrátili v rotační formě od minulého pondělí. Otevřely se také mateřské školy, ale pouze předškolákům. Součástí otevření škol je povinné testování dětí antigenními testy, které nakoupila vláda.

Děti se testují se dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek přímo v zařízeních, bez testu se žák nemůže prezenční výuky zúčastnit. V případě přechodu na PCR metodu by podle zástupců Prahy stačilo testovat děti jednou týdně.


Autor: ČTK

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Včera v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

26. června 2022 v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru