Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Zastupitelstvo Prahy vyzvalo vládu k návratu dětí do škol

Pražští zastupitelé včera vyzvali vládu, aby podpořila zavedení PCR testů ve školách a co nejrychlejší návrat všech dětí do lavic. Zastupitelstvo také pověřilo primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby jednal s ostatními kraji ohledně vypracování společné výzvy a se zdravotními pojišťovnami o alespoň částečném proplácení PCR testů. Nyní se plošně testuje ve školách antigenními testy, které jsou podle zástupců Prahy a městských částí málo spolehlivé.

V Praze již magistrát a městské části jako Praha 9, Praha 7, Praha 3, Praha 6 nebo Praha 10 PCR testy zkoušejí, na jejich kompletní uhrazení pro plošné testování však samosprávy podle vyjádření svých zástupců nemají peníze.

„Považujeme bezpečný návrat dětí do škol za naprosto prioritu," uvedla včera předsedkyně výboru pro výchovu a vzdělávání Mariana Čapková (Praha Sobě).

Stát by podle města měl zajistit plošné testování přesnějšími PCR testy, k čemuž již vedení magistrátu spolu se Středočeským krajem vládu vyzvalo dopisem. S využitím PCR metody by se podle Čapkové mohla zrušit rotační výuka. Radní pro školství Vít Šimral (Piráti) řekl, že s využitím takzvaného poolování, tedy vyhodnocování více vzorků naráz, by už nyní stačila kapacita laboratoří, které jsou k vyhodnocení PCR testů nutné.

Kromě koaličních Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) výzvu podpořily i opoziční ANO a ODS.

Zastupitel a starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS) řekl, že nyní se ceny PCR testu při využití poolování pohybují mezi 500 a 450 korunami, ale už chodí i nabídky na poloviční ceny a proplácení pojišťovnami alespoň 150 korun na test by ceny stlačilo dolů.

Primátor Hřib řekl, že již jedná se Státním zdravotním ústavem ohledně metodiky, které by umožnilo využití poolování, a chystá se zahájit jednání se zdravotními pojišťovnami.

Žáci prvního stupně základních škol se do lavic vrátili v rotační formě od minulého pondělí. Otevřely se také mateřské školy, ale pouze předškolákům. Součástí otevření škol je povinné testování dětí antigenními testy, které nakoupila vláda.

Děti se testují se dvakrát týdně v pondělí a ve čtvrtek přímo v zařízeních, bez testu se žák nemůže prezenční výuky zúčastnit. V případě přechodu na PCR metodu by podle zástupců Prahy stačilo testovat děti jednou týdně.


Autor: ČTK

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

Další články
Nahoru