Dnes Středa - oblacno -2°C
Zítra Čtvrtek - snih 3°C
Čtvrtek 28. 1. 2021
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelstvo Prahy 15 podpořilo výkup pozemků v Trojmezí za účelem zachování zeleně, zástavbu odmítlo
Výhled z Trojmezí na Zahradní Město. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons CC BY 4.0

Zastupitelstvo Prahy 15 podpořilo výkup pozemků v Trojmezí za účelem zachování zeleně, zástavbu odmítlo

Zastupitelé Prahy 15 na svém jednání minulý týden přijali usnesení ohledně lokality Trojmezí. Navázali tak na únorové usnesení radních této městské části. Podle přijatého dokumentu Praha 15 souhlasí s vykupováním pozemků v lokalitě za účelem zachování a vybudování odpočinkových ploch pro občany a zároveň odmítá budoucí zástavbu.

„Zastupitelstvo městské části Praha 15 souhlasí s vykoupením pozemků od současných vlastníků Hlavním městem Prahou a následným vybudováním parku a městské zeleně pro občany Prahy,“ stojí v aktuálním usnesením. Obdobný postoj ostatně deklarovalo zastupitelstvo „patnáctky“ již před deseti lety.

„Zastupitelstvo nesouhlasí s budoucí zástavbou území takzvaného Trojmezí v katastrálním území Hostivař z důvodu zachování zeleně v této oblasti,“ je v usnesení z minulého týdne.

Na konci letošního ledna pražský radní Jan Chabr (TOP 09) řekl, že hlavní město chce jednat se soukromými vlastníky o výkupech pozemků v Trojmezí a navázat tak na záměr předchozího vedení Prahy. To v roce 2018 přišlo se záměrem vybrat přírodní lokalitu Trojmezí jako nejvhodnější místo v Praze pro výstavbu dostupného bydlení.

Starostové městských částí Praha 4, Praha 11 a Praha 15, mezi nimiž se rozprostírá jedna z nejcennějších dosud nezastavěných přírodních lokalit v Praze, se proti tomu společně postavili, a dokonce v září 2018 podepsali memorandum za ochranu této lokality. Memorandem se vymezili proti výstavbě.

Když média letos v lednu přinesla zprávu o Chabrově postoji, vyvolalo to u čelních představitelů dotčených částí Prahy nesouhlasnou reakci. Na únorové schůzce s radním se dohodli na vzniku pracovní skupiny, která bude řešit budoucnost Trojmezí.

Na vzniku se za hlavní město dohodli radní Jan Chabr a 1. náměstek primátora Petr Hlaváček (oba za TOP 09), starostka Prahy 10 Renata Chmelová (Vlasta), starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti), starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO) a také zástupci Institutu a plánování rozvoje (IPR).

Do další schůzky, která proběhne na konci března, provede hlavní město pasportizaci pozemků v oblasti, udělá přehled o vlastnických strukturách. „Díky tomu se na té další schůzce už komise bude moci zabývat představami jednotlivých radnic o budoucnosti Trojmezí, jak konkrétně chtějí s rozsáhlým územím naložit,“ sdělil radní Chabr. Magistrát podle něj do budoucna vypracuje ve spolupráci s IPR koncepční studii rozlehlého území.


Pátá a šestá městská část startují spolupráci v oblasti mobility

26. ledna 2021 ve 20:19

Starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková a místostarosta Prahy 6 Jakub Stárek se sešli, aby si předali zkušenosti mezi radnicemi a nastartovali spolupráci.

Tři významné vzpomínkové akce připomenou Den památky obětí holocaustu

26. ledna 2021 v 16:12

Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou zítra akce v online prostoru.

Přihlaste svůj nápad do soutěže Adapterra Awards

26. ledna 2021 v 15:35

Třetí ročník soutěže Adapterra Awards odstartoval a až do konce letošního března mohou lidé na webuwww.adapterraawards.cz přihlašovat již hotové projekty, které pomáhají zvládat dopady klimatické krize.

Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

25. ledna 2021 v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

25. ledna 2021 v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Další články
Nahoru