Dnes Sobota - prehanky-dest 24°C
Zítra Neděle - skorojasno 29°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zastupitelstvo Prahy 13 projednalo a uzavřelo loňské hospodaření městské části
Zasedání zastupitelstva třinácté městské části probíhá v budově radnice na Slunečním náměstí. Foto: P13

Zastupitelstvo Prahy 13 projednalo a uzavřelo loňské hospodaření městské části

Zastupitelé Prahy 13 dnes projednali a následně schválili Závěrečný účet i Roční účetní závěrku. Informovala o tom mluvčí městské části Lucie Steinerová. Také nezávislý auditor ve své zprávě konstatoval, že v hospodaření Prahy 13 za rok 2021 nezjistil žádné chyby ani nedostatky. Zastupitelstvo schválilo také připomínky k Metropolitnímu plánu.

„Jsem velmi rád, že hospodaření naší městské části v roce 2021 se i v tak nelehké době podařilo úspěšně udržet v plusových číslech a skončilo přebytkem ve výši 8 milionů korun. Vloni jsme disponovali rozpočtem ve výši 574,5 milionu korun. Výdaje směřovaly zejména do oblasti školství, životního prostředí, sociálních služeb, rozvoje obce a na výkon samosprávy a státní správy v přenesené působnosti,“ řekl starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS). Přebytek podle něj bude městská část investovat především do školství.

Celkově bylo čerpání ovlivněno mimořádnými opatřeními v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. Tato skutečnost měla také vliv na nízké čerpání v oblasti investičních výdajů, zejména na nedočerpání dotačních prostředků z hlavního města.

„V rámci finančního vypořádání za rok 2021 jsme požádali o ponechání těchto nevyčerpaných prostředků do roku 2022. Naší žádosti bylo vyhověno,“ podotkl starosta.

„V roce 2021, stejně jako v letech minulých, představovaly transfery nejvýznamnější zdroj příjmů městské části. Jejich podíl na celkových příjmech byl 85 procent. Loni jsme přijali transfery v částce 417,1 milionu korun. Jednalo se zejména o transfery ze státního rozpočtu a od hlavního města Prahy,“ informoval tajemník Úřadu městské části Praha 13 Jaroslav Mareš. 

Výdaje Prahy 13 loni směřovaly především do oblasti školství, a to v částce 125,7 milionu korun. Tato částka představuje 26 procent z celkových výdajů. Do oblasti rozvoje obce a infrastruktury směřovalo 81,6 milionu korun, do zdravotnictví a sociální oblasti směřovaly výdaje ve výši 37,2 milionu korun a na výkon státní správy a samosprávy byly vynaloženy výdaje ve výši 188,2 milionu korun.

Investiční výdaje byly na rok 2021 schváleny ve výši 50,8 milionu. Během roku byly upraveny na 178,8 milionu. Investiční výdaje směřovaly zejména na revitalizaci zeleně, parků a veřejného prostranství, obnovu hřišť a sportovišť, na výkupy pozemků, na úpravy investičního charakteru ve školských zařízeních a jejich venkovních prostor a na vybavení úřadu.

„Za velmi významný bod středečního jednání považuji schválení připomínek k Metropolitnímu plánu. Jednou z nejdůležitějších je především podoba Slunečního náměstí, kde odmítáme na pozemcích ve správě naší městské části další výstavbu vícepodlažních budov. Novou budovu základní umělecké školy plně podporujeme, ale na druhou část tohoto prostoru patří kvalitní park. Děkuji všem zastupitelkám a zastupitelům za podporu tohoto usnesení,“ zdůraznil starosta Vodrážka.

Kompletní znění Závěrečného účtu je zveřejněno na webových stránkách městské části www.praha13.cz.


Autor: puc

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru