dnes
Neděle - zatazeno
-3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - oblacno
3°C
Zastupitelstvo Prahy 10 schválilo studii brownfieldu Bohdalec – Slatiny
Takto nějak by mohlo rozsáhlé území v Praze 10 vypadat za půl století. Pro lepší orientaci, ve spodní části je stadion fotbalové Slavie. Vizualice: P10

Zastupitelstvo Prahy 10 schválilo studii brownfieldu Bohdalec – Slatiny

Radnice Prahy 10 se bude v budoucnu řídit studií, podle které se má území Bohdalce a Slatin časem změnit na čtvrť s několika desítkami tisíc obyvatel. Dokument dnes schválili zastupitelé městské části. Studie území mezi Michlí, Vršovicemi a Zahradním Městem má sloužit jako základ pro připomínkování vznikajícího Metropolitního plánu i pro další rozhodování o lokalitě.
fotomapa-slatiny-nahled

Pohled na stejné území v roce 2016.

Nový pražský územní plán by měl vstoupit v platnost v roce 2023 a bude znamenat konec stavební uzávěry, která na Slatinách platí 17 let. Proto chce radnice načrtnout vizi budoucnosti celé oblasti. Přípravu studie, která začala v roce 2015, konzultovala Praha 10 s městským Institutem plánování a rozvoje (IPR). Institut Metropolitní plán připravuje.

„Naším přáním bylo, aby Slatiny odpovídaly požadavkům moderní doby, ale také potřebě a touze lidí po spojení s přírodou. Předloni v listopadu jsme proto zadali vypracování studie jejich možné budoucí podoby. Abychom však netvořili jen regionální snovou vizi, ale realistický model vycházející z daných aspektů, spolupracovali jsme od počátku s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Ten teď hotovou studii, na jejíž výsledné podobě se podíleli i obyvatelé naší městské části a další lidé, které budoucnost této části města zajímá, využije v návrhu připravovaného Metropolitního plánu,“ řekl radní pro územní rozvoj Prahy 10 Bohumil Zoufalík.

Podle studie by měla v lokalitě převažovat obytná zástavba. Mají vzniknout i parky, největší z nich na ploše devět hektarů. Počítá se s propojením parků kolem Slatinského potoka, Botiče a rozvoj zelených ploch podél železničních koridorů. Dokument podle architekta Františka Štáfka, jednoho z autorů studie, počítá s větším množstvím zeleně než současný územní plán a také s o něco menší zástavbou.

Kolem železničních zastávek Eden a Zahradní Město, které plánuje stavět Správa železniční dopravní cesty, by měla vzniknout lokální centra s obchody, službami či P+R parkovištěm. Návrh počítá s novou tramvajovou tratí vedoucí ulicí U Slávie, pod železničním mostem na Bohdalec s pokračováním na Spořilov, nebo do Slatin.

Petice proti schválení studie

Proti schválení studie se postavila část místních obyvatel a zastupitelské opozice. Předsedkyně zastupitelského klubu opoziční koalice Vlasta a senátorka Renata Chmelová podpořila petici spolku Na Slatinách, která požaduje úpravy studie. Neúspěšní petenti požadovali například zachování zeleně a stávajících mokřadů v oblasti, respektování historického charakteru bývalé dělnické kolonie, zapracování stávajících vlastnických poměrů nebo vypracování dopravní analýzy.

„Někteří majitelé pozemků na Slatinách záměrně matou veřejnost. Lidé by proto měli vědět, že iniciátorka petice, která žije na Slatinách v nepovolené stavbě, podala před měsícem, tedy v době, kdy začala petici šířit, v tichosti podnět na změnu územního plánu, který by tamní zahrádkářskou kolonii změnil na takzvanou smíšenou výstavbu. Ta by majitelům pozemků, kteří s nimi již dlouho kvůli stavební uzávěře nemohou libovolně nakládat, umožnila prodat je developerům, jež by zde rádi postavili kanceláře a obytné věžáky,“ podotkl radní Zoufalík.  

Předsedkyně spolku Na Slatinách Maria Křepelková k tomu uvedla, že pozemky byly desítky let stavební a změna nastala až v roce 1999, takže jde ze strany vlastníků o snahu o napravení historické křivdy.

Schválení studie předcházelo osm veřejných setkání s obyvateli ve formě výstav a Dnů otevřených dveří, připomínky lidé radnici adresovali také písemně a prostřednictvím sociálních sítí. Řada těchto podnětů se stala součástí konečné podoby studie.


Fotografická soutěž: Lípa – náš národní strom

Dnes ve 14:19

Hlavní město Praha v letošním jubilejním 100. roce vzniku Československé republiky podpořilo fotografickou soutěž o nejkrásnější lípu. Soutěž organizuje web Pražské stromy ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a dalšími partnery. Je určena amatérským fotografům a jejím cílem je jednak...

V Praze 5 hořelo auto, příčinou požáru byla závada motoru

Včera ve 21:20

Požár osobního auta v Bošteckého ulici v Praze 5 likvidovali dnes hasiči ze smíchovské stanice pomocí tlakové vody a v dýchací technice. Požár, který způsobil škodu 20 000 korun, byl rychle lokalizován. „Příčinou byla technická závada v motorové části,“ uvedl mluvčí pražských hasičů...

Za web tlumočený pro neslyšící získala Praha 10 Zlatý erb

14. března 2018 v 19:34

Městská část Praha 10 každoročně získává ocenění v soutěži Zlatý erb, v rámci které porota hodnotí nejlepší elektronické služby krajů, měst a obcí. Desátá městská část letos získala dvojí ocenění – v kategorii „nejlepší elektronická služba“ si odnáší dokonce první místo, a to díky projektu pro...

Další články
Nahoru