dnes
Pátek - jasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
30°C
pozítří
Neděle - skorojasno
28°C
Zpravodajství

Zastupitelstvo podpořilo Asociaci občanských poraden

Asociace občanských poraden (AOP) obdrží od hlavního města finanční podporu ve výši 1,8 milionu korun. Na čtvrtečním zasedání o tom na návrh radního pro oblast sociálních věcí Daniela Hodka rozhodlo Zastupitelstvo hlavního města Prahy. 

Podpora směřuje k většímu rozvinutí dluhového poradenství a prevenci předlužení na území hlavního města Prahy, které je tímto nezdravým sociálním jevem, stejně jako ostatní regiony České republiky, zasaženo. Předlužování je sice částečně způsobováno nevědomostí či lehkovážností, ale do tíživé ekonomické a sociální situace se lidé, kteří přichází do občanských poraden, dostávají také vlivem náhlé změny sociální situace. Tou často bývá například nemoc, invalidita, úmrtí v rodině, nečekaná změna výše příjmů, skryté dluhy jednoho ze členů rodiny či péče o děti jako matka samoživitelka.

Další problémy vznikají vlivem reklamních či obchodních praktik, zejména nebankovních poskytovatelů úvěrů či nekalých praktik inkasních agentur. S dluhy se i z těchto důvodů stále častěji potýkají i pražští senioři. Příčinnou problému se ukazuje jejich nedostatečná finanční gramotnost, která se odráží na zvyšujícím se počtu exekucí na důchody.

Každoročně se v Praze jenom na občanské poradny obrací s řešením svých finančních problémů téměř dva tisíce lidí. Na pracovníky poraden se ve větší míře obrací také veřejnost v rámci nejrůznějších dotazů. Odborníci tak zodpovídali jenom v minulém roce 1 834 dotazů v oblasti dluhové problematiky a 8 704 dotazů v dalších oblastech bezplatně poskytovaného občanského poradenství.

„Podle odborníků totiž narůstá počet komplikovaných dotazů zejména u Pražanů, jejichž dluhy jsou spojeny s těžkostmi v rodině a souvisejí s bydlením, často i prací. Roste také počet zadlužených seniorů, v pražských poradnách představují už téměř 25 procent všech klientů. Alarmující je, že průměrná výše dluhů na jednoho klienta přesahuje částku 500 tisíc korun,“ uvedl radní Daniel Hodek.

Přestože se většinou senioři zadlužení obávají, jsou často svými blízkými přemluveni, aby si půjčku vzali. „Horší je, že v některých případech nezůstane u půjčky jediné. Přestože chápu seniory-rodiče, že chtějí pomoci svým dětem, ale nemělo by to být na úkor exekuce veškerého majetku a přežívání mezi bezdomovci v pražských ulicích,“ dodal radní Hodek

Služba je určena Pražanům následujících cílových skupin – dospělá populace nad 25 let, a to zejména lidé na rodičovské dovolené, lidé v předdůchodovém věku, senioři, lidé se zdravotním postižením. Poradenství budou poskytovat jednak již existující občanské poradny v Praze 1, 2, 3 a 12, budou však zřízena i nová kontaktní pracoviště v Praze 4, 6, 7 a 17. Zároveň je v plánu rozvoj interaktivních webových stránek jako pravidelným zdrojem informací a návodů, jak se bránit předlužení.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy včera také souhlasilo s návrhem na finanční podporu 450 tisíc korun Potravinové bance Praha a Středočeský kraj, z. s.  Ta je důležitým nástrojem pomoci lidem v sociální nouzi či bez domova, azylovým domům a dalším potřebným. Stejnou částkou přispěje i Středočeský kraj.DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru