Dnes Středa - oblacno 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Zastupitelka Prahy 4 Zykánová skončila a koalice prozatím přišla o většinu
Nyní již bývalá zastupitelka Prahy 4 Jitka Zykánová na předvolebním plakátu, v pozadí nuselská radnice. Koláž: TOP 09

Zastupitelka Prahy 4 Zykánová skončila a koalice prozatím přišla o většinu

Zastupitelka Prahy 4 Jitka Zykánová (TOP 09) složila v úterý svůj mandát. Důvodem je, že se současná koalice ANO, ODS a TOP 09 opírá o hlas zastupitelky SPD Kláry Cingrošové, řekla dnes ČTK Zykánová. Koalice tak nyní přišla o těsnou většinu 23 hlasů v 45členném zastupitelstvu.

Na místo Zykánové by měl podle výsledku voleb z roku 2018 nastoupit první náhradník Petr Tomáš Opletal. O jeho hlas se ale může vedení radnice případně opřít až po složení slibu zastupitele. Koalici ale může podpořit i bez podpisu koaliční smlouvy. Místostarosta Michal Hroza Deníku N řekl, že odchodu Zykánové nerozumí. Vyjádření klubu zastupitelů TOP 09 ČTK shání.

„Tato záležitost, že členkou koalice je zástupkyně SPD, mi není po chuti od začátku. Hned jsem odmítla fungovat v takové koalici, která je závislá na hlase člena SPD. Uskutečnila se nějaká jednání, ale nevedla k žádnému cíli," řekla ČTK Zykánová. Například letos v březnu na protest nepodpořila program jednání zastupitelstva, které bylo následně ukončeno.

Zykánové, stejně jako opozičním zastupitelům, navíc vadilo, že Cingrošová byla předsedkyní komise pro kulturu, volný čas a náboženské společnosti. Z této funkce se ji opozice neúspěšně pokusila odvolat na květnovém jednání zastupitelů.

Cingrošová v následujících týdnech rezignovala sama. „Jenže stále je v redakční radě radničního časopisu Tučňák a navíc je členka školní rady jedné základní školy," řekla Zykánová.

Vystoupit z TOP 09 se Zykánová nechystá. „Toto je vysloveně věc týkající se zastupitelstva a koalice na Praze 4," řekla. Kvůli tomu, aby stranu nepoškodila, rozhodla se mandát zastupitelky složit. Pokud by to podle svých slov neudělala a pouze opustila koalici, stranu by poškodila. „To jsem nechtěla," dodala.

Cingrošová byla ve volbách v roce 2018 zvolena za ODS. Z té loni vystoupila a zůstala členkou zastupitelského klubu ODS jako nezávislá zastupitelka. Letos vstoupila do SPD.

V březnu místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS) ČTK sdělil, že je mu přestupu Cingrošové do SPD líto, ale jinak že zastupitelský klub ODS problém neřešil.

Uvolněné místo po Zykánové v zastupitelstvu patří nadále TOP 09. Členem sboru se v případě ukončení mandátu stává ten, kdo skončil ve volbách jako první nezvolený.

Pokud první náhradník odmítne, místo připadá druhému náhradníkovi a tak dále. V tomto případě byl prvním náhradníkem člen předsednictva místní organizace Opletal.

V Praze 4 vládne ANO, ODS, TOP 09 s jedním hlasem KDU-ČSL a nově SPD. Koalice má v 45členném zastupitelstvu těsnou většinu 23 hlasů. Po volbách v roce 2018 se na Praze 4 vedení radnice již jednou obměnilo. Zastupitelé v dubnu 2019 odvolali osm z devíti radních včetně starosty Štěpánka a novou starostkou zvolili Irenu Michalcovou (ANO).

Koalice Pirátů a nezávislých, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí) poté přešla do opozice.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru