dnes
Pondělí - prehanky-snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
9°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
Zastupitelka, která drží pražskou koalici, si v městské firmě vydělala loni 1,2 milionu
Práce pro PRE mne vyčerpává, je potřeba si dát občas šlofíka. Monika Krobová Hášová při jednání pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Zastupitelka, která drží pražskou koalici, si v městské firmě vydělala loni 1,2 milionu

Pražská zastupitelka Monika Krobová Hášová, která loni vstoupila do klubu ČSSD, si jako členka dozorčí rady Pražské energetiky loni vydělala skoro 1,2 milionu korun. Vyplývá to z neveřejných údajů, které uvedla v etickém kodexu zastupitele. Podklady ČTK poskytl zastupitelský klub Pirátů.

Hášová, dříve zastupitelka za TOP 09, v početně nestabilní koalici ANO, ČSSD a Trojkoalici (STAN, KDU-ČSL a SZ) sehrála v minulosti významnou roli, když hlasovala pro zásadní koaliční návrhy. Hášová si za působením v PRE stojí, prý má pro funkci kvalifikaci.

Za údajné „přeběhlictví" a placené angažmá v PRE, jejímž je město akcionářem, piráti zastupitelku dlouhodobě kritizují. „Pokud to rozpočteme na pět zasedání dozorčí rady v roce, vychází to na rekordních 232 000 na jedno zasedání dozorčí rady," řekl ČTK předseda klubu Pirátů Jakub Michálek.

ČSSD si tím podle něj zajistila o jeden hlas víc, než získala ve volbách. „Je to útok ČSSD na městskou pokladnu. Výplatu této prominentky zaplatí všichni odběratelé elektřiny v Praze," doplnil.

Výtky odmítají Hášová i ČSSD. „Rozhodně nikdy nešlo a nejde o žádnou trafiku, protože jsem zastupitelka, která se svojí odborností a praxí zapojila do prospěšné práce pro Prahu," reagovala Hášová. „Výše tantiém odpovídá hospodářským výsledkům společnosti," doplnila.

Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) jsou námitky pirátů nesmyslné. „Paní Hášová je právnička, má plnou kvalifikaci zastupovat Prahu v této firmě. Nepotřebuje k tomu vazby na jakoukoli stranu," řekl Dolínek ČTK.

Anketa

Považujete příklon politiků po volbách k jiné politické straně za přeběhlictví?

90.6%
(90.6%)
2.1%
(2.1%)
V dozorčí radě PRE působila Hášová už minulé volební období, po volbách jako jedna z mála opozičních zastupitelů nebyla odvolaná. V únoru loňského roku ještě jako nezařazená zastupitelka podržela koalici, která měla většinu jednoho křesla, při hlasování o tendru na odpady za 13 miliard korun.

Tehdejší náměstek Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) pro něj ruku nezvedl. V dubnu pak hlasovala proti odvolání primátorky Adriany Krnáčové (ANO) iniciovaném opozicí. Do klubu ČSSD vstoupila letos na jaře.

Na popud opozičních Pirátů připravuje vedení města pravidla pro obsazování placených postů v Prahou vlastněných firmách. Dokončena by měla být do 30. září.

PRE je třetím největším dodavatelem elektřiny v ČR a patří mezi 50 největších českých společností podle tržeb. Majoritním vlastníkem s 58 procenty je Pražská energetika Holding, který ovládá Praha.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru