dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Velký nákup aut pro strážníky se neuskuteční
Městská policie chce koupit nová auta. Foto: archiv MP Praha

Velký nákup aut pro strážníky se neuskuteční

Sto padesát osm vozidel za téměř 71 milionů korun chtělo do roku 2015 nakoupit hlavní město Praha. Zastupitelstvo však návrh neschválilo. Sto padesát vozů mělo být pro pražskou městskou policii a osm pro magistrátní úředníky. Zamýšlený nákup kritizovali i zástupci koalice.

„V současné době má městská policie 254 vozidel, průměrné stáří jednoho vozu je 5,5 roku, většina jich má najeto kolem 200 tisíc kilometrů, některá 300 tisíc,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Čím je starší vůz, tím jsou podle Svobody vyšší náklady na jeho opravy a údržbu. „Nákupem nových vozů bude možné vyřadit staré vozy, náklady na jejich opravy se blíží nákupu nových vozidel,“ dodal.

Proti návrhu, který nebyl schválen, se postavila nejen opozice, ale i část koalice ODS a TOP 09.

Blažek: proč osm nových aut pro magistrát?

Bývalý náměstek pro bezpečnost, zastupitel Rudolf Blažek (ODS), který městskou policii zakládal, uvedl, že nákup nových vozů je plýtvání. Podivoval se nad tím, proč je město musí kupovat, když chybějí finance například na Blanku nebo na stavbu trasy metra D.

„Proč se má kupovat osm aut pro magistrát? Stačilo by jedno,“ řekl Blažek. Dodal, že si je vědom toho, že strážníci nemohou chodit pěšky. „Musí ale existovat koncepce,“ řekl a navrhl materiál odložit o měsíc.

Blažek připomněl, že za poradenské služby v oblasti bezpečnosti město dalo jen za pouhého půl roku 600 tisíc společnosti CEVRO. Na poradenské služby celkem padl milion korun.

Podle zastupitele Borise Šťastného (ODS) by bylo účelnější nakupovat pro městské strážníky například jízdní kola. „Důležité je, aby byli občanům blíž, aby mu mohli zavolat kdykoli na mobil,“ řekl. Označil to za jeden z nejvýznamnějších bodů programu ODS.

Arnoštová: strážníky do ulic, ne za volant

Za nehospodárné označila návrh na nákup vozů i zastupitelka Teska Arnoštová (ČSSD). Podle ní jsou investice nutné v jiných oblastech. „Kdo ponese náklady se servisováním aut, s nainstalováním kamerového systému?“ zeptala se.

Připomněla, že ředitel pražské městské policie Eduard Šuster v minulosti deklaroval to, že chce vyslat 200 strážníků do ulic. Najednou však hovoří o potřebě nákupu aut. Šuster opakoval argumenty Svobody, že náklady na opravu stávajících aut by vyšly dráž.

Starosta Prahy 10 Milan Richter (ODS) vyslovil pro tyto argumenty pochopení, podle něj ale chybí u krátké důvodové zprávy analýza toho, kolik se ušetří. „V materiálu nemáme dostatek informací,“ řekl i zastupitel Karel Březina (ČSSD).

Přesná čísla chybí i zastupitelce Zuzaně Bonhomme Hankeové. (TOP 09). Zastupitelé proto požádali doplnit materiál o konkrétní analýzu.


Autor: Anna Skálová

Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Brutální napadení, kopy, obušky a pouta na bezohledné párty v bytě

6. listopadu 2017 v 10:49 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Rutinní kontrola rušení nočního klidu v bytě ve Zvánovické ulici se změnila v brutální napadení strážníků. Ti museli ke zklidnění útočníků použít donucovací prostředky a pouta. Případ dále šetří policisté.

Surovost: I takto zle můžete dopadnout, když se rozhodnete v Praze vzbudit spáče. A ještě jsou po vás žádány peníze za čepici!

6. listopadu 2017 v 09:44 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Od srpna pátrají policisté z místního oddělení Zličín po násilníkovi, který ve vestibulu stejnojmenné zastávky metra bezdůvodně napadl jednoho z cestujících. Napadený si při výstupu z vagonu všiml spícího muže na sedačce a zavolal na něj, aby vstával, že souprava je v cílové stanici a dál již...

Další články
Nahoru