dnes
Čtvrtek - zatazeno
11°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
8°C
Zastupitelé smetli protidrogovou koncepci Prahy, šlehárny jsou podle některých protiprávní
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Zastupitelé smetli protidrogovou koncepci Prahy, šlehárny jsou podle některých protiprávní

S ostrou kritikou se setkala Koncepce protidrogové politiky hlavního města Prahy na období 2013 až 2020. Pražští zastupitelé ji na svém včerejším zasedání neschválili, postavila se za ni jen TOP 09.

Protidrogovou koncepci kritizovali zastupitelé i zástupci městských částí, kteří si stěžovali, že nebyla pořádně konzultována s nimi, s policií ani s ministerstvem zdravotnictví. Kritikům koncepce vadí především aplikační místnosti, kde by si drogově závislí mohli drogy aplikovat pod odborným dozorem.

Radní Martin Dlouhý (TOP 09) koncepci hájil slovy, že se zaměřuje na prevenci, snižování rizik a pouze minimálně na represi, která je podle jeho slov primárně úkolem policie.

Na slova radní Prahy 4 Lucie Michkové (ODS), že Národní protidrogová centrála vydala ke koncepci negativní stanovisko, reagoval tím, že on žádné takové stanovisko k dispozici nemá.

V metropoli je podle něj asi 11 až 12 tisíc uživatelů nealkoholických drog, z nichž se někteří pohybují na otevřené drogové scéně. Město chce podle něj pomoci snížení přenosu HIV-AIDS či šíření tuberkulózy.

Neříkejte jim šlehárny, jsou to zdravotnická zařízení

Zastupitelka Lenka Teska Arnoštová (ČSSD) reagovala, že primární prevence je v koncepci obsažena minimálně. „Koncepce je hlavně o substitucích a aplikačních místnostech,“ řekla. Ty jsou podle ní v rozporu s úmluvou o omamných látkách OSN.

Zastupitel Ondřej Počarovský (TOP 09) z protidrogové komise Prahy řekl, že v Praze nebyla žádná koncepce patnáct let, existovaly jen strategie a akční plány. Aplikační místnosti, které jejich odpůrci považují za protiprávní, označil za koncepční.

Aplikačním místnostem se podle něj nemá říkat šlehárny, jedou podle něj v režimu zdravotnických zařízení. „V Evropě jich je devadesát. Před měsícem otevřeli zatím poslední takové centrum v Paříži. Lidi se tím stahují z ulic. Je větší pocit bezpečí,“ řekl.

Zastupitel Ivan Kabický (ODS) apeloval, aby vedení města konzultovalo návrh koncepce s legislativci i dalšími odborníky. „Aby se tady za měsíc neobjevil znovu nezměněný. Připomínky by měly být zapracovány,“ uvedl.

Navrhovatelé při diskusi zastupitelů sdělili, že návrh budou předkládat opakovaně, protože město koncepci potřebuje.


Ustlali si v opuštěném drážním domku, od jejich svíčky vznikl požár

8. listopadu 2017 v 18:43

Dnes hodinu po půlnoci vyslal operační důstojník hlídku pražské cizinecké policie do oblasti Florence, neboť byli tito policisté nejblíže místu začínajícího požáru. Na ten policisty upozornili pracovníci tamního autobusového terminálu.

Ptal se seniorky na přesný čas, z krku jí strhnul řetízek za tisíce

8. listopadu 2017 v 09:01

Policisté z místního oddělení Horní Počernice prošetřují případ, při kterém doposud neznámý pachatel využil  nestřeženého okamžiku a pětasedmdesátileté seniorce strhl z krku řetízek.

Překvapení v rozkroku: Asi málokdo by tušil, že si je schovala zrovna do kalhotek

7. listopadu 2017 v 17:32

Tisícovky cigaret pašovaných linkovým autobusem z Ukrajiny, mimo jiné i ve spodním prádle stevardky, odhalili v sobotu pražští celníci. V autobuse byla i puška s náboji. O den dříve celníci v Praze našli stovky litrů piva, vína a lihovin pašovaných rumunskou dodávkou.

Další články
Nahoru