Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 12°C
Neděle 26. 3. 2023
Svátek má Emanuel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zastupitelé se postavili proti zástavbě Vidoule. O rozšíření golfu v Motole budou ještě jednat
Příznivci golfu v Motole skákat radostí po dnešku moc nemohou. Foto: sxc.hu

Zastupitelé se postavili proti zástavbě Vidoule. O rozšíření golfu v Motole budou ještě jednat

Pražští zastupitelé zamítli záměr radnice Prahy 5, aby mohl být v budoucnu zastavěn kopec Vidoule, který je nazýván plícemi Prahy 5 a 13. Zároveň přerušili bod o rozšíření golfového hřiště v Motole.

Developerské firmy si na kopci Vidoule v minulosti koupily do vlastnictví pole. Jiní vlastníci získali tamější pozemky v restitucích. Pokud na nich chtějí finančně prosperovat, je podle nich jedinou možností prodat je developerům a nechat zastavět. Praha 5 navrhla změnu územního plánu, podle které by budoucí výstavba byla možná.

Platforma Za5, sdružující občanská sdružení páté městské části, se ale proti takovému záměru postavila. Podle ní by developeři kopec zničili. Stejný názor zastává i mnoho pražských zastupitelů, kteří dnes většinově rozhodli o tom, že záměr Prahy 5 – tedy možnost výstavby – neschvalují.

Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) ještě před hlasováním řekl, že doporučuje zamítnout záměr, ale radním v Praze 5 doporučil ve spolupráci s investory podat nový návrh, který by umožňoval zástavbu jen na východní Vidouli.

S tím vyslovil nesouhlas zastupitel Miloslav Ludvík (ČSSD): „Špatně je zástavba jak na východní, tak na západní části. V Praze se slovo developer stává synonymem slova rakovina. Snaha cpát domy až na hranu území je rakovinotvorná.“ Podle něj by se k Vidouli mělo přistupovat jako v Trojmezí.

Spor o golf v Motole

Zastupitelé vyslovili nesouhlas i s možností výstavby Komunikace Na Pomezí, týkající se území poblíž Vidoule. Zdena Jirásková ze sdružení Jinonice-Vidoule varovala před tím, že výstavbou by došlo například k rozsáhlému kácení lesní zeleně včetně dominantního 250 let starého dubu letního.

Naopak o možném rozšíření golfového hřiště v Motole budou zastupitelé jednat i v budoucnu, dnes si odhlasovali jen přerušení bodu. Podle zastupitele Josefa Noska (ODS) se ale jedná jen o to, aby golf, který tam už je, byl legální.

S touto interpretací vyslovil nesouhlas zástupce Platformy Za5 Lukáš Budín. „Nejedná se o legalizaci stavu, ale o rozšíření golfu, měl by být vykácen les a poničena zeleň,“ řekl.


Autor: Eva Himlová

V Praze 18 budou poslední březnový týden jednat výbory zastupitelstva

23. března 2023 ve 22:10

Řádné zasedání Výboru pro školství, vzdělávání a sport ZMČ Praha 18 se uskuteční v pondělí 27. března od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Řádné zasedání výborů zastupitelstva Prahy 18

15. března 2023 v 18:06

V úterý 21. března se bude konat zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Zastupitelstva městské části Praha 18.

Zastupitelé Prahy 14 budou zasedat 21. března

15. března 2023 v 17:24

Třetí zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 v tomto volebním období se bude konat v úterý 21. března v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Praha 14 o tom informovala na svém webu. Začátek zasedání v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do...

Vedení Prahy 11 schválilo opravu prvních tří nájemních bytů

14. března 2023 ve 12:59

Na svém jednání ve čtvrtek 9. března vedení jedenácté městské části schválilo opravu tří nájemních bytů. Radnice o tom informovala na webu.

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok dominují výdaje na školství

12. března 2023 ve 21:16

V rozpočtu Prahy 9 na letošní rok, který schválili zastupitelé v úterý 7. března, dominují výdaje na školství. A to jak běžné, tak i investiční, které jsou stanoveny na 233 milionů korun. Největší část – 180 milionů korun – spolkne výstavba ZŠ a MŠ U Elektry s kapacitou 33 učeben. Informovala...

Radní Prahy 1 schválili novelu svého jednacího řádu

12. března 2023 v 18:56

Rada městské části Praha 1 v úterý schválila novelu jednacího řádu, která podle radních posílí informovanost veřejnosti i transparentnost jednání radních.

Radní pro dopravu městských částí Praha 1 až 10 jednali společně

9. března 2023 ve 21:50

Na radnici Prahy 2 proběhlo v úterý 7. března dopoledne společné jednání zástupců deseti městských částí a magistrátu na téma dopravy. Za hostitele se jednání zúčastnil místostarosta Jan Korseska (ODS), Michal Zuna a radní pro oblast dopravy Tomáš Halva (oba TOP 09). Za metropoli se zúčastnil...

Další články
Nahoru