Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé se hodiny přeli o společném podniku k Nádraží Holešovice. Bez výsledku
Pohled z ptačí perspektivy na stanici metra Nádraží Holešovice. Foto: Martin2035 / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Zastupitelé se hodiny přeli o společném podniku k Nádraží Holešovice. Bez výsledku

Pražští zastupitelé se ve čtvrtek přeli o společný podnik Nové Holešovice, který založil dopravní podnik (DPP) s firmami Karlín Group a CPI Property Group a ze kterého chce vystoupit náměstek primátora Zdeněk Hřib (Piráti). Opozice Hřiba kritizovala za to, že svůj názorový obrat dostatečně nevysvětlil a požadovala, aby přijal zodpovědnost za případné škody způsobené městu. Po zhruba tříhodinové diskuzi zastupitelstvo nepřijalo žádné usnesení.

Společný podnik založilo město v roce 2021 s firmou Karlín Group, později se do něj zapojila i další developerská firma CPI Property Group. Dozorčí rada DPP letos v lednu schválila prodej pozemků společnému podniku za nejméně 173 milionů korun.

Následně měla transakci schválit rada města, ale Hřib jí nakonec prodej nepředložil a minulý týden uvedl, že chce od DPP vypracovat materiál o vystoupení ze společného podniku. Důvodem je podle něj podezření na propojení některých účastníků s kauzou Dozimetr.

Zástupci opozice ve čtvrtek kritizovali Hřiba za to, že svůj názorový obrat dostatečně nevysvětlil. Bod na program prosadil šéf pražského ANO Ondřej Prokop, který je zároveň členem dozorčí rady DPP, jíž Hřib předsedá.

Prokop a další členové ANO se ptali například na to, proč chce náměstek po jednomyslném schválení dozorčí radou najednou ze společného podniku vystoupit, jaké mají být další kroky a kdo ponese zodpovědnost za případné soudní spory. Prokop také neúspěšně navrhl usnesení, že za případné negativní důsledky aktuálního postupu nese zodpovědnost Hřib.

Server Lidovky.cz minulý týden napsal, že policie při vyšetřování kauzy Dozimetr narazila i na společný podnik k Nádraží Holešovice. S odkazem na článek Hřib následně zaslal řediteli DPP Petrovi Witowskému pokyn k přípravě vystoupení z podniku. Odkázal na něj i ve čtvrtek.

Akcionářská smlouva společného podniku pak podle náměstka stanovuje, že strany se vzdávají nároku na náhradu škody v případě, že z jakéhokoliv důvodu nedojde k podpisu transakčních dokumentů.

Ředitel DPP Petr Witowski v diskuzi řekl, že DPP si nechal zpracovat studii od formy Deloitte, která potvrdila, že společný podnik je nejekonomičtější způsob rozvoje stanice a jejího okolí.

Audit vypracovaný v návaznosti na kauzu Dozimetr to podle něj potvrdil, takže DPP má s ohledem na péči řádného hospodáře povinnost v plánu pokračovat, pokud rada města v pozici valné hromady nerozhodne jinak. Ředitel uvedl, že nechápe, proč by se podobně významná rozhodnutí měla činit na základě novinového článku.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru