Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé schválili změnu územního plánu pro lanovku z Podbaby do Bohnic
Stanice Bohnice by měla stát na křižovatce ulic K Pazderkám a Lodžská. Zdroj vizualizací: METROPROJEKT Praha

Zastupitelé schválili změnu územního plánu pro lanovku z Podbaby do Bohnic

V budoucnu bude moci vzniknout lanovka z pražské Podbaby do Bohnic. Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, která výstavbu umožní. Rozhodnutí neznamená, že by byl projekt schválen a že se bude stavět. Záměr postavit lanovku kritizovali někteří opoziční i koaliční zastupitelé, kteří ji označili za „kravinu" či „ptákovinu". Lanovka má zajistit přímé spojení mezi Prahou 8 a Prahou 6.

Primátorův náměstek Petr Hlaváček (STAN) v diskusi uvedl, že změna pouze umožní v budoucnu stavět, nikoliv to, že by zastupitelé její vybudování schválili. Projekt má být prověřen a pouze připraven územní plán tak, aby se v případě rozhodnutí mohlo stavět.

Lanovka má zajistit chybějící přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať s novým mostem v Troji. Na více než dvoukilometrové dráze město plánuje stanice Podbaba, Troja a Bohnice. Má být schopná za hodinu přepravit až 2300 lidí. Odhad nákladů na výstavbu jsou podle dřívějších informací dvě miliardy korun.

Projekt se stal terčem kritiky některých zastupitelů. Radní pro finance Zdeněk Kovářík (ODS) řekl, že na takovou „kravinu" peníze z městského rozpočtu rozhodně nedá. Koaliční zastupitel David Vodrážka (ODS) projekt označil za „ptákovinu".

Opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO) řekl, že podpoří změnu územního plánu, ale pokud by v budoucnu došlo na schválení výstavby, vybudování lanovky nepodpoří.

Další zastupitelé záměr označili za vyhazování peněz a mrhání časem. Opoziční zastupitel Radomír Nepil (ANO) řekl, že změna územního plánu se už pořizovala a je před vydáním.

„Teď pouze připravíme územní plán na to, aby se v budoucnu někdo rozhodl, zda ji chce nebo ne. Je to příprava územního plánu k potenciálnímu řešení, ke kterému nemusí dojít," řekl. Opoziční zastupitel Stanislav Nekolný (ANO) pak sdělil, že do roku 2030 na stavbu nebude mít město peníze.

Kromě lanovky chce město vytvořit také projekt tramvajové trati. Z Podbaby do Troje povede po novém mostě, který bude vybudován přes Vltavu ve špičce Císařského ostrova. Následně tramvaje pojedou tunelem nahoru do Bohnic. Náklady jsou předpokládány ve výši 6,5 miliardy a stavba by mohla začít v roce 2030 a potrvá čtyři roky.

Primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) v pondělí řekl, že projekt nijak nekoliduje s výstavbou lanovky, která je nyní v procesu EIA, který posuzuje vliv stavby na životní prostředí.


Autor: ČTK

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Stržená trolej zastavila provoz tramvají na Výtoni

16. května 2024 v 09:16

Provoz tramvají na Výtoni zastavila dnes ráno krátce před půl sedmou stržená trolej. Na svědomí to měl řidič nákladního auta, které projíždělo frekventovanou křižovatkou. K obdobným událostem dochází v místě opakovaně. Jak uvedl dopravní podnik na svém webu, ke stržení troleje a přerušení provozu...

Praha 6 slaví 45 let linky 180

16. května 2024 v 08:17

Třikrát byla zavedená, dvakrát zrušená. Od 28. května 1979 jezdí linka 180 v trase, která z velké části vede Prahou 6. Ve čtvrtek 30. května od 18 hodin můžete oslavit 45 let linky 180 na šestce jízdou muzejním autobusem jak v historické, tak současné trase.

Nové zóny placeného stání na Hradčanech a ve Vokovicích

15. května 2024 ve 14:25

Na základě požadavku Prahy 6 došlo k rozšíření zón placeného stání v oblasti Hradčan a Vokovic.

Kvůli závadě nejezdilo na soupravě nejezdilo metro na části linky B

15. května 2024 v 09:37

Technická závada na jedné ze souprav přerušila ve středu od 6:45 na půl hodiny provoz metra na lince B v úseku mezi stanicemi Českomoravská a Černý Most. Cestující mohli v době omezení využít autobusové a tramvajové linky, dopravní podnik jejich trasy prodloužil.

Další články
Nahoru