dnes
Pátek - jasno
14°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
5°C
Zastupitelé schválili odkoupení akcií Pražských služeb. Hrozí zdražení poplatků za svoz odpadu?
Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Zastupitelé schválili odkoupení akcií Pražských služeb. Hrozí zdražení poplatků za svoz odpadu?

Pražští zastupitelé včera schválili záměr odkoupit akcie Pražských služeb a zajistit tak, aby společnost zajišťující svoz komunálního odpadu a další související služby byla ve stoprocentním vlastnictví hlavního města. Rozhodnutí předcházela diskuse. Podle opozice nemusí být transakce pro město výhodná.

Zastupitel Ivan Vinš (Nez.) kritizoval, že v materiálu není uvedeno, na kolik by to město přišlo. Podle právních zástupců vedení metropole by Praha měla jen dočasně navýšit základní kapitál o přibližně 300 milionů korun. Město podle nich nyní za půl miliardy korun zadává zakázky jiným společnostem, které nejsou ve vlastnictví Prahy, odkup akcií by měl být výhodnější.

Podle místostarosty Jiřího Vávry (TOP 09) nebude transakce znamenat zdražení poplatků za svoz odpadu. Zastupitel Petr Hána (ODS) má za to, že by bylo lepší akcie prodat a firmu zajišťující svoz odpadu vysoutěžit. Zastupitel Josef Nosek (ODS) se obává, že vinou manévru by se Pražské služby mohly dostat do druhotné platební neschopnosti. Vávra se toho, za daných podmínek, nebojí.

Zastupitelstvo už nebude schvalovat celkovou dohodu

Zastupitelstvo neschválilo pozměňovací návrh Vinše, aby vedení Prahy muselo zastupitelstvu předložit ke schválení finální znění dohody s Pražskými službami, včetně ceny a znaleckého posudku. Návrh usnesení byl nejprve označen za nehlasovatelný, nakonec se o něm hlasovalo a především hlasy zastupitelů TOP 09 a ČSSD nebyl přijat.

Zastupitelé schválili pozměňovací návrhy předložené předkladatelem, místostarostou Vávrou, že v případě odkoupení akcií by cena kmenové akcie znějící na jméno o jmenovité hodnotě 1000 korun nepřevýšila 1567 korun a v případě prioritních akcií znějících na jméno o jmenovité hodnotě 400 korun částku 627 korun. Tak byly ceny stanoveny znaleckými posudky, které si nechaly zpracovat Pražské služby.

Zastupitelé odsouhlasili i to, že finanční prostředky vynaložené Prahou (například odkup vlastních akcií, zvýšení základního kapitálu akciové společnosti Pražské služby) nepřevýší v letech 2014 až 2019 částku 300 milionů korun. Celkové usnesení vedle ODS a Nezávislých, jejichž zastupitelé záměr kritizovali, nepodpořila ani KSČM – pro firmu ve vlastnictví města je, ale vadí jí, že nebyl schválen návrh, aby zastupitelstvo schvalovalo kompletní dohodu.


Autor: Anna Skálová

Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru