Dnes Úterý - zatazeno 4°C
Zítra Středa - obcasny-dest 6°C
Úterý 31. 1. 2023
Svátek má Marika
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zastupitelé projednají Jindřišskou věž. Cena 75 milionů je nad možnostmi Prahy 1, připustila starostka
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Zdroj foto: Jindřišská věž s.r.o.

Zastupitelé projednají Jindřišskou věž. Cena 75 milionů je nad možnostmi Prahy 1, připustila starostka

Radní první městské části na svém středečním zasedání rozhodli, že navrhnou zastupitelům projednání aktuální situace týkající se Jindřišské věže. Informovala o tom starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), která očekává, že zastupitelé rozhodnou o dalším postupu radnice. Památkově chráněnou věž v historickém centru metropole nabízí Pražské arcibiskupství k prodeji za 75 milionů korun.

„Prodiskutujeme podmínky prodeje a rozsah cizích práv vztahujících se k věži a samozřejmě také cenu, protože částka, která byla zveřejněna a je navíc podle všeho ,startovní´, je daleko nad možnostmi naší městské části. Pokud ho budeme znát, probereme i názor hlavního města na případnou koupi,“ popsala Radoměřská.

„Jindřišská věž je jedním z architektonických symbolů hlavního města, a proto tuto otázku bereme velmi vážně,“ dodala. Další jednání zastupitelstva první městské části by mělo proběhnout 14. prosince.

Jak uvedl vikář pražské arcidiecéze Jan Balík, církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. „Mrzí mě, že stavbu tohoto typu nenabídlo arcibiskupství k přímému prodeji nejdřív městu nebo městské části,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dále řekl, že už hovořil se starostkou Radoměřskou i pražským radním pro městský majetek Janem Chabrem (TOP 09). Mají se setkat se zástupci správy majetku pražského arcibiskupství.

„Jestli si věž koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo nabídne nejlepší nabídku," řekl Balík.

„Vzhledem k tomu, že je důvodem prodeje věže její ekonomická nevýhodnost, předpokládám, že tam bude také nyní vyžadována nějaká investice,“ podotkl primátor. Památka podle Balíka vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Jindřišská věž je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřená na dobu určitou do konce roku 2044.


Autor: Jan Puci

Nové vedení Prahy 11 nesouhlasí se zástavbou na louce u polikliniky Opatovská

Včera v 19:51

Mezi supermarketem Billa a poliklinikou Opatovská je soukromým investorem naplánován záměr výstavby Polyfunkčního komplexu Opatov, takzvaný Sky Opatov. Vedení Prahy 11 využilo možnosti podání námitek, jejichž prostřednictvím vyjádřilo svůj nesouhlas s navrhovanou podobou projektu. Jedenáctá...

Ke zhoršení psychického stavu u dětí dochází stále častěji. Nový školní projekt otevírá zásadní témata a učí je zvládat rizikové situace

Včera ve 13:00

Tento týden žáci základních a středních škol převezmou pololetní vysvědčení. Bývalo zvykem, že se v tomto období celá řada dětí a mladistvých obracela na Linku bezpečí s obavami plynoucími z reakce rodičů. Jenže to už je zdá se minulost. S odkazem na vývoj dlouhodobých statistik to tvrdí Soňa...

Další články
Nahoru