Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé projednají Jindřišskou věž. Cena 75 milionů je nad možnostmi Prahy 1, připustila starostka
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Zdroj foto: Jindřišská věž s.r.o.

Zastupitelé projednají Jindřišskou věž. Cena 75 milionů je nad možnostmi Prahy 1, připustila starostka

Radní první městské části na svém středečním zasedání rozhodli, že navrhnou zastupitelům projednání aktuální situace týkající se Jindřišské věže. Informovala o tom starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), která očekává, že zastupitelé rozhodnou o dalším postupu radnice. Památkově chráněnou věž v historickém centru metropole nabízí Pražské arcibiskupství k prodeji za 75 milionů korun.

„Prodiskutujeme podmínky prodeje a rozsah cizích práv vztahujících se k věži a samozřejmě také cenu, protože částka, která byla zveřejněna a je navíc podle všeho ,startovní´, je daleko nad možnostmi naší městské části. Pokud ho budeme znát, probereme i názor hlavního města na případnou koupi,“ popsala Radoměřská.

„Jindřišská věž je jedním z architektonických symbolů hlavního města, a proto tuto otázku bereme velmi vážně,“ dodala. Další jednání zastupitelstva první městské části by mělo proběhnout 14. prosince.

Jak uvedl vikář pražské arcidiecéze Jan Balík, církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. „Mrzí mě, že stavbu tohoto typu nenabídlo arcibiskupství k přímému prodeji nejdřív městu nebo městské části,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dále řekl, že už hovořil se starostkou Radoměřskou i pražským radním pro městský majetek Janem Chabrem (TOP 09). Mají se setkat se zástupci správy majetku pražského arcibiskupství.

„Jestli si věž koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo nabídne nejlepší nabídku," řekl Balík.

„Vzhledem k tomu, že je důvodem prodeje věže její ekonomická nevýhodnost, předpokládám, že tam bude také nyní vyžadována nějaká investice,“ podotkl primátor. Památka podle Balíka vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Jindřišská věž je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřená na dobu určitou do konce roku 2044.


Autor: Jan Puci

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Dnes v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

Včera ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Včera v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Další články
Nahoru