Dnes Neděle - jasno -4°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Zastupitelé projednají Jindřišskou věž. Cena 75 milionů je nad možnostmi Prahy 1, připustila starostka
Jindřišská věž (vlevo) a věž kostela sv. Jindřicha a Kunhuty. Zdroj foto: Jindřišská věž s.r.o.

Zastupitelé projednají Jindřišskou věž. Cena 75 milionů je nad možnostmi Prahy 1, připustila starostka

Radní první městské části na svém středečním zasedání rozhodli, že navrhnou zastupitelům projednání aktuální situace týkající se Jindřišské věže. Informovala o tom starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09), která očekává, že zastupitelé rozhodnou o dalším postupu radnice. Památkově chráněnou věž v historickém centru metropole nabízí Pražské arcibiskupství k prodeji za 75 milionů korun.

„Prodiskutujeme podmínky prodeje a rozsah cizích práv vztahujících se k věži a samozřejmě také cenu, protože částka, která byla zveřejněna a je navíc podle všeho ,startovní´, je daleko nad možnostmi naší městské části. Pokud ho budeme znát, probereme i názor hlavního města na případnou koupi,“ popsala Radoměřská.

„Jindřišská věž je jedním z architektonických symbolů hlavního města, a proto tuto otázku bereme velmi vážně,“ dodala. Další jednání zastupitelstva první městské části by mělo proběhnout 14. prosince.

Jak uvedl vikář pražské arcidiecéze Jan Balík, církev musí jednat jako řádný hospodář a majetek, který je pro ni ekonomicky nevýhodný, prodat co nejlépe. „Mrzí mě, že stavbu tohoto typu nenabídlo arcibiskupství k přímému prodeji nejdřív městu nebo městské části,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Dále řekl, že už hovořil se starostkou Radoměřskou i pražským radním pro městský majetek Janem Chabrem (TOP 09). Mají se setkat se zástupci správy majetku pražského arcibiskupství.

„Jestli si věž koupí magistrát, Praha 1 nebo člověk, který má chuť mít takovou věž, aby se jednou jmenovala po něm, je z byznysového hlediska jedno. Pro nás je důležité prodat to tomu, kdo nabídne nejlepší nabídku," řekl Balík.

„Vzhledem k tomu, že je důvodem prodeje věže její ekonomická nevýhodnost, předpokládám, že tam bude také nyní vyžadována nějaká investice,“ podotkl primátor. Památka podle Balíka vyžaduje na opravách investici asi 20 až 30 milionů korun.

Jindřišská věž je dlouhodobě v pronájmu společnosti Jindřišská věž. Smlouva o nájmu z roku 2000 byla uzavřená na dobu určitou do konce roku 2044.


Autor: Jan Puci

Praha 7 opravuje školní střechy

Dnes v 09:21

Praha 7 dokončila rozsáhlou rekonstrukci střechy ZŠ Fr. Plamínkové. Kompletní renovací prošla střecha hlavní budovy a proběhly také úpravy střechy přístavby, kde je umístěna jídelna. 

Praha 6 podpoří ekologické projekty, je několik dotačních programů

Včera v 18:27

Letos opět lze žádat Prahu 6 o finanční podporu na své ekologické projekty z několika programů. Městská část o tom informovala na svém webu.

Praha 2 dotacemi podpoří sedm oblastí, od sociální až po sport a kulturu

Včera v 18:15

Praha 2 letos vyčlenila na dotace 4,12 milionu korun, což je meziročně o 50 000 korun více. Radnice poskytne na období roku 2023 a 1. čtvrtletí roku 2024 veřejnou finanční podporu v těchto oblastech: sociální a sociálně zdravotní, sport, kultura, mimoškolní činnost dětí a mládeže, životní...

Hasiči měli kvůli větru napilno, zasahovali u popadaných stromů

Včera v 17:58

Od pátečního odpoledne do sobotního rána zasahovali pražští hasiči u desítky případů v souvislosti se silným větrem. Jednalo se o popadané stromy a uvolněné plechy. Informovali o tom na twitteru.

Adapterra Awards symbolicky odstartoval v den svátku mokřadů

3. února 2023 v 15:21

U příležitosti Světového dne mokřadů, který každoročně připadá na 2. února, zahájila Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting a hlavním městem Prahou pátý ročník soutěže Adapterra Awards. Ta oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům...

Čtyři městské části na Praze 21 se spojily. Budou řešit společná témata

3. února 2023 v 15:04

V prosinci loňského roku byla zřízena pracovní skupina, která je složena vždy ze 2 zástupců všech 4 městských částí v obvodu Prahy 21 – Újezda nad Lesy, Běchovic, Klánovic a Kolodějí. 

Praha 10 schválila rozpočet na rok 2023

3. února 2023 v 06:58

Praha 10 již může hospodařit s přesným plánem příjmů a výdajů na letošní rok. Její zastupitelstvo v pondělí večer schválilo rozpočet, a zároveň také plán zdaňované činnosti a akční plán navázaný na desetiletou strategii rozvoje Desítky. Podstatná část finančních prostředků je podobně jako loni...

Praha 12 má schválený rozpočet

2. února 2023 ve 21:54

Zastupitelé na svém 3. zasedání v úterý 31. ledna schválili rozpočet městské části Praha 12 pro rok 2023 s objemem výdajů ve výši 710,235 milionu korun. Příjmy rozpočtu jsou ve výši 491,205 milionu korun a financování ve výši 219,03 milionu korun.

Další články
Nahoru