dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Zastupitelé přerušili jednání. Podle ODS a TOP 09 nehoráznost, podle budoucí koalice nezbytnost
Historická budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí, ve které se schází na svém jednání pražští zastupitelé. Foto: archiv MHMP

Zastupitelé přerušili jednání. Podle ODS a TOP 09 nehoráznost, podle budoucí koalice nezbytnost

Poté, co členové pražského zastupitelstva složili slib, přerušili jednání do 18 hodin. Rozešli se po půl hodině od začátku. Hosté z řad veřejnosti, kteří si udělali čas na první jednání (na galerii jich sedělo hodně), ostrouhali.

Zastupitelé zvolení za TOP 09 a ODS navrhovali, aby bylo přerušeno jen do 13 či 13.30 hodin. Budoucí koalice ANO, Trojkoalice a ČSSD ale hlasovala jednotně pro osmnáctou hodinu, přidali se k nim komunisté.

Jednání bylo přerušeno kvůli tomu, že dnes se konají ustavující zastupitelstva Prahy 4 a Prahy 8, přičemž někteří zastupitelé jsou v obou zastupitelstvech, takže se navečer vrátí zase na Zastupitelstvo hlavního města Prahy.

Zástupci ODS a TOP 09, kteří zřejmě budou v opozici, to označili za nedůstojné a za pohrdání občany. Zástupci formující se koalice naopak mají za to, že současné vedení radnic Prahy 4 a 8 rekrutující se z představitelů ODS svolala dnešní jednání na městských částech záměrně ve stejném termínu jako jednání pražského zastupitelstva.

Ve funkci dnes skončil dosavadní primátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09). Kandidátkou na primátorku je Adriana Krnáčová, která má mít na starosti boj s korupcí, veřejnou správu a legislativu. Další zástupci ANO budou řešit finance, majetek a majetkové podíly firem, bezpečnost, zdravotnictví a bydlení.

ČSSD připadla doprava, sociální politika a problematika evropských fondů a školství. Trojkoalice má zase řídit oblasti životního prostředí, kultury a památkové péče a infrastruktury.

V jedenáctičlenné radě má mít ANO kromě primátora další čtyři zástupce, ČSSD a Trojkoalice pak po třech. Krnáčová by měla mít tři náměstky, Evu Kislingerovou z ANO, Matěje Stropnického za Trojkoalici a Petra Dolínka z ČSSD. Rozděleny jsou již i místa předsedů magistrátních výborů. Jedinou výjimkou je kontrolní výbor, jehož předseda bude z opozice.


Další články
Nahoru