dnes
Pátek - jasno
8°C
zítra
Sobota - jasno
6°C
pozítří
Neděle - jasno
5°C
Zastupitelé Prahy schválili změnu smlouvy umožňující odkup stadionu Ďolíček

Zastupitelé Prahy schválili změnu smlouvy umožňující odkup stadionu Ďolíček

Praha upraví kupní smlouvu, na základě které chce koupit vršovický stadion Ďolíček. Důvodem jsou právní nejasnosti, kvůli kterým katastrální úřad letos odmítl už schválený odkup zapsat do katastru. Uzavření dodatku smlouvy dnes odsouhlasili pražští zastupitelé. Bez změny by podle vedení magistrátu nešlo s transakcí pokračovat. O odkupu stadionu se v Praze jedná od roku 2011, záměr zastupitelé definitivně schválili loni v březnu. Od té doby se objevilo několik zdržení.

Problém, na kterém se nyní odkup zasekl, se týká trafostanice o výměře asi devět metrů čtverečních, která není zaznamenána v katastru nemovitostí, a není tak znám její vlastník. Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice), který se o odkup Ďolíčku dlouhodobě zasazuje, vznikla v roce 1993 jako dočasná stavba, což je důvod, proč není evidována.

Společnost PRE má v trafostanici technické zařízení, které si může odvézt. O objekt firma podle svého vyjádření nemá zájem a stanici chce přesunout jinam.

Protože není jasné vlastnictví všech součástí areálu, katastrální úřad letos odmítl na základě stávající kupní smlouvy schválit převod stadionu. Zastupitelé proto dnes schválili pořízení dodatku, na základě kterého město koupí areál s jasně deklarovaným vědomím, že není stoprocentně majetkově vypořádán a že bude muset samo zajistit zápis trafostanice do katastru.

Majitel stadionu podle magistrátu i přes výzvy odmítl situaci řešit. Právní zástupce vlastníka Lukáš Eichinger dnes na jednání uvedl, že problém vznikl chybou v textu usnesení zastupitelů o koupi Ďolíčku z březnu loňského roku. Jde však podle něj o detail, který nepředstavuje pro Prahu riziko.

Radní pro majetek Kare Grabein Procházka (ANO) předložil tisk zastupitelům samostatně bez podpory celé koalice. Důvodem byla obava z případných právních komplikací, které může v budoucnu vyvolat nákup majetku, u kterého není jasný vlastník. Radní sám uvedl, že jde o nestandardní krok a Praha k ničemu podobnému nikdy nepřistoupila.

Do budoucna to podle něj může znamenat precedent, na který se bude možné odkazovat v jiných případech. Také nelze vyloučit to, že se o trafostanici někdo přihlásí a budou následovat právní spory. Zastupitelé pořízení dodatku i tak schválili výraznou většinou.

V souvislosti s nákupem před časem padla také žaloba na magistrát, podal ji bývalý majitel klubu Bohemians Michal Vejsada. Tomu se nelíbí to, že mu úřad na základě zákonu o přístupu k informacím nesdělil jméno osoby, která stojí za vlastníkem stadionu. Tím je investiční fond Safety Real, za který jedná advokát Eichinger.

Podle obchodního rejstříku je předsedou správní rady fondu Martin Benda, v minulosti spojený s problematickým fondem Trend a prodejem obchodního domu Kotva.

O nákupu Ďolíčku se jedná řadu let. Stadion chtěla nejdříve koupit Praha 10, minulé vedení magistrátu s tím ale nesouhlasilo. Současné zastupitelstvo nákup stadionu Prahou schválilo loni na jaře.

Město má za sportoviště zaplatit 121,1 milionu korun, dalších asi sedm milionů doplatí klub Bohemians 1905, kterému nejistota ohledně stadionu působí dlouhodobě problémy. Od schválení musel magistrát vyřešit spory ohledně pozemků, na které měla Praha 10 uzavřenou směnnou smlouvu s majitelem areálu. Od té radnice nakonec ustoupila, aby nákup urychlila.


Nejdéle působící pražský starosta Žďárský byl opět zvolen

Včera v 11:57

Pavel Ždárský (Kbely náš domov), který vede pražské Kbely už 21 let, byl včera opět zvolen starostou. Na ustavujícím zasedání o tom městské části dnes rozhodli v říjnu zvolení zastupitelé Prahy 19. Jeho uskupení získalo 11 křesel v patnáctičlenném zastupitelstvu.

Starostou Uhříněvsi byl zvolen Vojtěch Zelenka

Včera v 11:54

Starostou pražské Uhříněvsi byl na včerejším prvním povolebním jednání zastupitelstva zvolen Vojtěch Zelenka ze STAN. Starostové a nezávislí se Svobodnými, kteří ve volbách kandidovali spolu, utvořili koalici s uskupením Praha 22 Naše město, které je složené z TOP 09, Pirátů a KDU-ČSL a...

Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na jednání pražského zastupitelstva bod týkající se dopravy. Neuspěl

Včera v 10:16

Opoziční zastupitel Petr Stuchlík z hnutí ANO navrhnul na dnešní ustavující zastupitelstvo bod, který by řešil dopravní priority v hlavním městě. 

Jaroslav Kubera zvolen předsedou Senátu

14. listopadu 2018 ve 12:47

Senát na svém středečním ustavujícím zasedání zvolil svým předsedou Jaroslava Kuberu z ODS. Kubera obdržel ve 2. kole hlasy 46 senátorů. Hlavním úkolem Senátu je podle Kubery ochrana Ústavy, demokracie a svobody. Podle předsedy ODS Petra Fialy bude Kubera díky svým zkušenostem horní komoru...

Další články
Nahoru