Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zastupitelé Prahy odmítli projednat skoro všechny opoziční návrhy
Jednání pražského zastupitelstva. Foto: archiv

Zastupitelé Prahy odmítli projednat skoro všechny opoziční návrhy

Zastupitelé pražské koalice ve čtvrtek schválili na program jednání pouze jeden z téměř dvacítky návrhů, které přednesli zástupci opozice. Zastupitelstvo projedná situaci v Pražském inovačním institutu, který čelí kritice kvůli nejasnostem v hospodaření. Neuspěly naopak návrhy jednat například o aktivistech za plošné omezení rychlosti v metropoli na 30 kilometrů v hodině, rušení poboček České pošty, rozvoji sociálních služeb nebo návrhu programového prohlášení koalice, které nechala Praha Sobě napsat umělou inteligenci.

Jediný bod, který opozice na program prosadila, navrhla zastupitelka ANO Barbora Rázga a týká se Pražského inovačního institutu, který město založilo v roce 2020 za účelem rozvoje vzdělávání a inovací v metropoli.

Loni v něm skončil jako ředitel Bohumil Kartous a podle zastupitelky se v souvislosti s institutem objevila podezření na netransparentní nákupy či neefektivní hospodaření, která prověřují policie i orgány Evropské unie, s jejímiž penězi organizace hospodaří.

Ostatní návrhy opozičních Prahy Sobě, ANO a SPD neuspěly. Mezi neúspěšné návrhy ANO patřila otázka zvyšující se kriminality a nejasností v řešení přestupků, zřízení mobilních výdejen potravinové banky, jednání s aktivisty za snížení povolené rychlosti, parkovací zóny nebo členství Roberta Veverky v protidrogové komisi, který byl v minulost odsouzen v souvislosti s vydáváním magazínu Legalizace za šíření toxikomanie.

Praha Sobě na jednání předložila návrh programového prohlášení, který nová koalice stále nedokončila. „Nechali jsme jej zpracovat umělou inteligencí, protože to je jeden z mála subjektů, který v této budově reaguje," uvedl lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Neúspěšně navrhl jednat také o zavedení vstupného do zoo zdarma pro pěstouny a jejich svěřence.

Zástupci Prahy Sobě žádali také projednání situace v sociálních službách, postupu v řešení překážejících sdílených koloběžek nebo hrozící likvidace mokřadu v Křeslicích. SPD pak navrhla body řešící ceny plynu a vytvoření pracovní skupiny řešící fungování Holešovické tržnice.

Zastupitelé dnes podle schváleného programu projednají také dokument týkající se majetkové směny se státem, do které každá ze stran vložila pozemky a nemovitosti v hodnotě asi 1,7 miliardy korun. Zabývat se budou také rozdělením kulturních grantů pro letošní rok, dotací na vybudování Domu tance na Žižkově nebo zklidněním dopravy na Smetanově nábřeží a Malé Straně. Na programu jsou i příspěvek na platy učitelů či dary Ukrajině a slovenskému městu Banská Štiavnica.


Autor: ČTK

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru