Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy diskutovali o tendru na část metra D, usnesení nepřijali
Stavba linky metra D, úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Vladimír Dinda / Hochtief

Zastupitelé Prahy diskutovali o tendru na část metra D, usnesení nepřijali

Pražští zastupitelé ve čtvrtek diskutovali o tendru na druhou část metra D, který napadlo u antimonopolního úřadu (ÚOHS) vyloučené sdružení společností Porr, Vinci a Marti (PVM). Předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop (ANO) navrhl, aby město nechalo postup tendru prověřit protikorupční neziskovou organizací. Usnesení nakonec zastupitelé nepřijali, protože na jednání nebyl přítomen ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. K tématu se vrátí na příští schůzi v listopadu, primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) nicméně podle svého vyjádření jednání s neziskovými organizacemi inicioval.

Prokop postup DPP kolem zakázky v posledních týdnech kritizuje. Jím navržené usnesení mělo pověřit primátorova náměstka Hřiba, aby nechal bezodkladně celé řízení posoudit ve spolupráci s obecně uznávanými protikorupčními organizacemi, jako je Transparency International či Rekonstrukce státu. Zastupitelé po delší diskusi schválili přerušení projednávání materiálu do doby, než se ze zdravotní neschopnosti vrátí Witowski a bude se moci k věci vyjádřit.

Hřib k tomu uvedl, že jednání s oběma neziskovými organizacemi už zahájil. „Je naplánováno setkání, což už jsem říkal na jednání kontrolního výboru, takže toto usnesení je z mého pohledu zbytečné," řekl ČTK.

V tendru na úsek linky D z Olbrachtovy na Nové Dvory uspělo sdružení vedené společností Subterra s cenou asi 30 miliard korun bez DPH. Sdružení PVM proti svému vyloučení z tendru nejprve neúspěšně podalo námitky u DPP a následně se obrátilo na ÚOHS, který dosud nerozhodl. „Naprosto nestandardně byla vyloučena nejlevnější nabídka," řekl ve čtvrtek Prokop. V tendru jsou podle něj i další nesrovnalosti.

Hřib jako náměstek pro dopravu a předseda dozorčí rady DPP podle něj nese za zakázku hlavní zodpovědnost. Hřib uvedl, že podnik musí dodržovat zákon o veřejných zakázkách a nemůže se k neukončenému řízení na rozdíl od neúspěšných uchazečů volně vyjadřovat.

Věc má podle něj na stole ÚOHS a je namístě počkat na jeho rozhodnutí. Podle Prokopa by se město na antimonopolní úřad nemělo spoléhat, protože při svém rozhodování nereflektuje péči řádného hospodáře.

Hřib ve čtvrtek Prokopa kritizoval za jeho mediální vyjádření, například o tom, že město má kvůli komplikacím v tendru problémy s možností čerpat půjčku od Evropské investiční banky. „Vy jste si tu informaci úplně vymyslel," řekl náměstek směrem k Prokopovi, který je rovněž členem dozorčí rady podniku. „Vy tady furt opakujete ty lži, i když už vám byly vysvětleny," uvedl dále.

Dodal, že Prokop podle něj zveřejňuje informace, ke kterým má přístup jako člen dozorčí rady podniku, čímž jedná protiprávně. Prokop to odmítl.

Stavba nové linky pražského metra začala loni, ve výstavbě je nyní kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek, kterého se týká aktuálně diskutovaný tendr. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice.


Autor: ČTK

Změna ve vedení Prahy 2, Jitka Urbánková rezignovala na funkci radní

24. června 2024 ve 23:47

V úvodu pondělního zasedání Zastupitelstva městské části Prahy 2 rezignovala Jitka Urbánková (ANO) na svou funkci radní. Tuto funkci vykonávala od 17. října 2022. Vzhledem k nastelé situaci hned po jednání zastupitelstva mimořádně zasedla Rada městské části Praha 2, která schválila místostarostce...

Primátor navštívil Kolovraty. Ocenil hasiče, jednal o projektech

21. června 2024 v 10:11

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje v avizovaných návštěvách městských částí, nyní přišla řada na Kolovraty. Plánují se zde důležité infrastrukturní projekty i nová výstavba, jejich dopady byly také tématem společného jednání s představiteli radnice.  

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Další články
Nahoru