Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy diskutovali o tendru na část metra D, usnesení nepřijali
Stavba linky metra D, úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Foto: Vladimír Dinda / Hochtief

Zastupitelé Prahy diskutovali o tendru na část metra D, usnesení nepřijali

Pražští zastupitelé ve čtvrtek diskutovali o tendru na druhou část metra D, který napadlo u antimonopolního úřadu (ÚOHS) vyloučené sdružení společností Porr, Vinci a Marti (PVM). Předseda kontrolního výboru Ondřej Prokop (ANO) navrhl, aby město nechalo postup tendru prověřit protikorupční neziskovou organizací. Usnesení nakonec zastupitelé nepřijali, protože na jednání nebyl přítomen ředitel dopravního podniku (DPP) Petr Witowski. K tématu se vrátí na příští schůzi v listopadu, primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti) nicméně podle svého vyjádření jednání s neziskovými organizacemi inicioval.

Prokop postup DPP kolem zakázky v posledních týdnech kritizuje. Jím navržené usnesení mělo pověřit primátorova náměstka Hřiba, aby nechal bezodkladně celé řízení posoudit ve spolupráci s obecně uznávanými protikorupčními organizacemi, jako je Transparency International či Rekonstrukce státu. Zastupitelé po delší diskusi schválili přerušení projednávání materiálu do doby, než se ze zdravotní neschopnosti vrátí Witowski a bude se moci k věci vyjádřit.

Hřib k tomu uvedl, že jednání s oběma neziskovými organizacemi už zahájil. „Je naplánováno setkání, což už jsem říkal na jednání kontrolního výboru, takže toto usnesení je z mého pohledu zbytečné," řekl ČTK.

V tendru na úsek linky D z Olbrachtovy na Nové Dvory uspělo sdružení vedené společností Subterra s cenou asi 30 miliard korun bez DPH. Sdružení PVM proti svému vyloučení z tendru nejprve neúspěšně podalo námitky u DPP a následně se obrátilo na ÚOHS, který dosud nerozhodl. „Naprosto nestandardně byla vyloučena nejlevnější nabídka," řekl ve čtvrtek Prokop. V tendru jsou podle něj i další nesrovnalosti.

Hřib jako náměstek pro dopravu a předseda dozorčí rady DPP podle něj nese za zakázku hlavní zodpovědnost. Hřib uvedl, že podnik musí dodržovat zákon o veřejných zakázkách a nemůže se k neukončenému řízení na rozdíl od neúspěšných uchazečů volně vyjadřovat.

Věc má podle něj na stole ÚOHS a je namístě počkat na jeho rozhodnutí. Podle Prokopa by se město na antimonopolní úřad nemělo spoléhat, protože při svém rozhodování nereflektuje péči řádného hospodáře.

Hřib ve čtvrtek Prokopa kritizoval za jeho mediální vyjádření, například o tom, že město má kvůli komplikacím v tendru problémy s možností čerpat půjčku od Evropské investiční banky. „Vy jste si tu informaci úplně vymyslel," řekl náměstek směrem k Prokopovi, který je rovněž členem dozorčí rady podniku. „Vy tady furt opakujete ty lži, i když už vám byly vysvětleny," uvedl dále.

Dodal, že Prokop podle něj zveřejňuje informace, ke kterým má přístup jako člen dozorčí rady podniku, čímž jedná protiprávně. Prokop to odmítl.

Stavba nové linky pražského metra začala loni, ve výstavbě je nyní kilometrový úsek mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. Navazovat má právě úsek, kterého se týká aktuálně diskutovaný tendr. Jako poslední bude vybudován úsek z Nových Dvorů do Depa Písnice.


Autor: ČTK

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

Včera v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

V Praze 11 bude jednat Výbor pro územní rozvoj

9. listopadu 2023 v 11:29

Již 9. jednání Výboru pro územní rozvoj zastupitelstva Prahy 11 se bude konat ve čtvrtek 30. listopadu od 18 hodin v budově Úřadu MČ Praha 11 v Ocelíkově ulici 672/1. Pro bližší informace je potřeba sledovat web městské části www.praha11.cz.

Radní Prahy 1 projednali podporu oprav památek

8. listopadu 2023 v 19:39

V úterý 7. listopadu se uskutečnila 41. schůze rady MČ Praha 1. Radní přijali celkem 39 usnesení. Šlo například o podporu oprav památek.

Další články
Nahoru