Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - zatazeno 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Politika

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami z minulých let.  

„Na devítce jsme si vždycky dávali pozor, abychom udrželi běžné výdaje na uzdě. Ale třeba zdražení energií v loňském roce znamenalo, že výdaje za ni v našich školách a příspěvkových organizacích stouply dvojnásobně – ročně z 20 milionů na 40 milionů korun. A letos to není jiné. V souvislosti s inflací rostou i další výdaje. Budeme proto muset být inovativní a spoustu věcí dělat jinak než dosud,“ sdělil na sociálních sítích starosta Tomáš Portlík (ODS) 

Loni Praha 9 úspěšně čerpala dotace ze státního rozpočtu, evropských fondů nebo od hlavního města Prahy, a to zejména na investice ve školství. V září dokončila výstavbu nové sportovní haly u ZŠ a MŠ Na Balabence. 

Brzy bude kolaudovaná nová ZŠ a MŠ Elektra, začátkem příštího roku začne realizace ZŠ Elektra II. V současné době pokračují práce na hmotové studii stavby. „Ideální by bylo dostavět ji tak, aby do ní plynule přešli žáci z prvního stupně ZŠ Elektra. Zároveň počítáme i se střední školou – gymnáziem. Z toho je vidět, že i v nejbližších letech půjdou hlavní investice na devítce zase do školství. A jak budou přibývat školy a školky, musíme počítat i s rostoucími běžnými výdaji v této oblasti,“ sdělil starosta. 

Změnit by se mělo financování v sociální sféře. V Praze 9 rychle rostou počty seniorů, ale sociálních zařízení pro ně vzniká relativně málo. „Počítáme s novým domovem pro seniory ve Vysočanech i na Proseku, ale protože se jedná o projekty s rozpočtem vyšším než 300 milionů korun, hledáme způsoby, jak do financování staveb zapojit i cizí zdroje. Že je to správná cesta, potvrzuje například převedení Sociálních služeb Praha 9 z příspěvkové organizace na zapsaný ústav. To nám dovoluje poskytovat služby nad rámec toho, co nám ukládá zákon, a přitom méně čerpat z rozpočtu městské části,“ dodal Portlík.


Autor: puc

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Včera v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Zastupitelé Prahy 4 budou zasedat 20. září

15. září 2023 v 18:56

Sedmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 20. září od 15 hodin v zasedacím sále číslo301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500).

Praha 6: Bavíme se o Vokovicích a Veleslavínu

15. září 2023 v 07:53

Praha 6 zve veřejnost na setkání s radními do areálu veleslavínského zámečku ve středu 20. září od 16:30 hodin.

Vedení Prahy 4 rozhodlo o dotaci pro projekt Puntíkový den

14. září 2023 v 10:23

Rada městské části Praha 4 ve středu 13. září rozhodla o poskytnutí dotace ve výši 50 000 korun pro spolek Revenium na podporu projektu „Puntíkový den“. Cílem tohoto projektu je zlepšit povědomí veřejnosti o problémech, se kterými se mnohdy neopodstatněně potýkají ve společnosti lidé...

Starosta Prahy 6 Stárek zve na diskusi s občany nad zákuskem a kávou

14. září 2023 v 08:49

V restauraci Libocký dvůr v Rybničné ulici se ve čtvrtek 21. září uskuteční od 17 do 19 hodin setkání se starostou Prahy 6 Jakubem Stárkem (ODS), který zve občany na otevřenou diskusi nad zákuskem a kávou.  

Zastupitelstvo Prahy 1 přijalo usnesení k elektrokoloběžkám

13. září 2023 ve 22:04

Elektrokoloběžky se staly závažným dopravním, bezpečnostním a estetickým problémem historického centra Prahy. Zastupitelstvo první městské části proto ve středu přijalo usnesení, kterým chce situaci řešit s Magistrátem hl. m. Prahy. Praha 1 o tom informovala v tiskové...

Praha vyhlásila dotační program na podporu doplňkové sítě sociálních služeb

12. září 2023 v 09:19

Radní hl. m. Prahy včera schválili vyhlášení grantů hlavního města Prahy – Program podpory registrovaných sociálních služeb poskytovaných občanům hlavního města Prahy pro rok 2024 – Doplňková síť. Hlavní město tak v souladu se svými prioritami v oblasti sociální politiky podpoří kapacity...

Bude se konat 5. zasedání zastupitelstva Prahy 15

12. září 2023 v 08:49

V pořadí páté zasedání zastupitelstva Prahy 15 v tomto volebním období se uskuteční ve středu 13. září v KC Varta v Boloňské ulici v Horních Měcholupech. Jednání je veřejné a opět bude vysíláno on-line.  

7. jednání zastupitelů Prahy 6 se uskuteční 18. září

10. září 2023 ve 12:27

V pondělí 18. září se koná 7. zasedání zastupitelstva šesté městské části v tomto volebním období. Jednání bude probíhat od 10 hodin v 6. patře budovy Úřadu městské části, Čs. armády 23, Praha 6.

Další články
Nahoru