Dnes Čtvrtek - oblacno 22°C
Zítra Pátek - bourky 19°C
Čtvrtek 23. 5. 2024
Svátek má Vladimír
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Politika

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami z minulých let.  

„Na devítce jsme si vždycky dávali pozor, abychom udrželi běžné výdaje na uzdě. Ale třeba zdražení energií v loňském roce znamenalo, že výdaje za ni v našich školách a příspěvkových organizacích stouply dvojnásobně – ročně z 20 milionů na 40 milionů korun. A letos to není jiné. V souvislosti s inflací rostou i další výdaje. Budeme proto muset být inovativní a spoustu věcí dělat jinak než dosud,“ sdělil na sociálních sítích starosta Tomáš Portlík (ODS) 

Loni Praha 9 úspěšně čerpala dotace ze státního rozpočtu, evropských fondů nebo od hlavního města Prahy, a to zejména na investice ve školství. V září dokončila výstavbu nové sportovní haly u ZŠ a MŠ Na Balabence. 

Brzy bude kolaudovaná nová ZŠ a MŠ Elektra, začátkem příštího roku začne realizace ZŠ Elektra II. V současné době pokračují práce na hmotové studii stavby. „Ideální by bylo dostavět ji tak, aby do ní plynule přešli žáci z prvního stupně ZŠ Elektra. Zároveň počítáme i se střední školou – gymnáziem. Z toho je vidět, že i v nejbližších letech půjdou hlavní investice na devítce zase do školství. A jak budou přibývat školy a školky, musíme počítat i s rostoucími běžnými výdaji v této oblasti,“ sdělil starosta. 

Změnit by se mělo financování v sociální sféře. V Praze 9 rychle rostou počty seniorů, ale sociálních zařízení pro ně vzniká relativně málo. „Počítáme s novým domovem pro seniory ve Vysočanech i na Proseku, ale protože se jedná o projekty s rozpočtem vyšším než 300 milionů korun, hledáme způsoby, jak do financování staveb zapojit i cizí zdroje. Že je to správná cesta, potvrzuje například převedení Sociálních služeb Praha 9 z příspěvkové organizace na zapsaný ústav. To nám dovoluje poskytovat služby nad rámec toho, co nám ukládá zákon, a přitom méně čerpat z rozpočtu městské části,“ dodal Portlík.


Autor: puc

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru