Dnes Úterý - obcasny-dest 5°C
Zítra Středa - zatazeno 5°C
Úterý 29. 11. 2022
Svátek má Zina
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Zastupitelé Prahy 9 schválili loňské hospodaření
Vysočanská radnice Prahy 9. Foto: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 9 schválili loňské hospodaření

Praha 9 loni hospodařila s příjmy 736,57 milionu a výdaji 650,6 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který dnes schválilo zastupitelstvo. Radnice městské části v roce 2020 získala více peněz v porovnání s původně schváleným rozpočtem a vyšší byly i výdaje. Na loňský rok měla radnice schválený rozpočet s příjmy 499,57 milionu a výdaji 568,96 milionu korun. Schodek plánovala radnice financovat z naspořených peněz.

„Zvláště u daňových příjmů byla situace citelně ovlivněná lockdownem a covidem," řekl na zasedání zastupitelstva Prahy 9 starosta městské části Tomáš Portlík (ODS). Na správních a místních poplatcích a daních z majetku tak radnice ve výsledku vybrala zhruba o sedm milionů korun méně, než na začátku roku 2020 plánovala.

Městská část získala v roce 2020 na daňových a nedaňových poplatcích a kapitálových příjmech 143,8 milionu korun. Nejvíce peněz přišlo z takzvaných transferů, tedy převodů peněz ze státního rozpočtu, z vlastních fondů a od hlavního města. Na nich Praha 9 vybrala téměř 593 milionů.

Za běžné výdaje radnice loni utratila 396 milionů korun a na kapitálových, tedy určených na investice, 254,6 milionu. Podle původně schváleného plánu chtěla městská část investovat téměř 238,4 milionů, což během roku zvýšila na 368,5 milionu. Plánované investice tak Praha 9 loni splnila zhruba na 69 procent.

Nejvíce peněz určených na investice putovalo do školství a do rozvoje obce. Prostory škol a sportovních hřišť nechala radnice opravit a kapacity některých škol, které Praha 9 zřizuje, navýšit. Do školství a sportu tak radnice celkem poslala 96,6 milionu korun, přičemž další peníze stálo pořízení termokamer do mateřských a základních škol. Termokamerami se měřila teplota žáků, kteří se v loňském roce mohli prezenčně dostavit k výuce.

Na stavební práce spojené s rekonstrukcí historické budovy U Brabců Praha 9 v roce 2020 vydala necelých 21 milionů korun, přičemž ve schváleném rozpočtu byla na tuto investiční akci alokována dvojnásobná částka. Po dokončení oprav budovy bývalého hostince na Proseku by v místě mělo vzniknout komunitní centrum s restaurací a prostorem pro spolkovou činnost.

Na zbudování rozšířeného parku Přátelství u stanice metra Střížkov radnice loni vynaložila asi 17 milionů korun. Dostavba parku by měla být ukončená v roce 2022, jak vyplývá z dokumentu k závěrečnému účtu deváté městské části.

Investovalo se rovněž do polikliniky na Proseku, kde byly mimo jiné opravené rozvody vzduchotechniky, a do nového parkovacího domu u polikliniky, který má nabídnout 100 parkovacích míst.

Po volbách v roce 2018 sestavily v městské části koalici ODS a klub TOP 09 a STAN, dohromady mají v třiatřicetičlenném zastupitelstvu 23 mandátů. V opozici skončili Piráti a ANO. Prahu 9, ve které žije zhruba 58.050 obyvatel, tvoří celé katastrální území Proseku a části katastrálních území Vysočan, Hrdlořez, Střížkova, Hloubětína, Libně a Malešic.


Autor: ČTK

Squatteři obsadili budovu v Praze 10, po dohodě odešli

27. listopadu 2022 v 11:32

Squatteři organizovaní skupinou Opravdu Dobré Squaty včera obsadili prázdný bytový dům v Malínské ulici v pražských Strašnicích s cílem vytvořit tam kulturní a sociální centrum.

Další články
Nahoru