
Zastupitelé Prahy 8 odmítli návrh aktivistů na zavedení nejvyšší rychlosti 30 km/h
18. května 2023 09:27
Kritici plošného snížení povolené rychlosti z řad zastupitelů považují plošné snížení za neúčinné. „S Piráty podporujeme zklidňování dopravy, ale podle nás k tomu toto snížení nepřispěje. Nejvyšší rychlost 30 kilometrů v hodině patří do okolí škol nebo obydlených čtvrtí. Na sídlišti a u škol to dává smysl, kde chceme zvýšené přechody a podobně," řekl opoziční zastupitel Martin Štěrba (Piráti).
Místostarosta Matěj Fichtner (ANO) zase komentoval argument, podle kterého se zvýší bezpečnost v ulicích. „Je fyzikálně prokázáno, že je-li rychlost auta nula, tak riziko smrtelné nehody je nula, takže je to třeba doporučení na dálnice," řekl Fichtner. Zastupitel Václav Musílek (SPD a Trikolora pro Osmičku) řekl, snaha snížit rychlost je součástí „dlouhodobého tažení proti automobilismu ve městech, a nejen ve městech."
Návrhu se naopak zastal mimo jiné opoziční zastupitel Václav Stránský (8žije a Praha Sobě). Podle něj jde o mýtus plošného zavedení třicetikilometrové rychlosti.
„Nejde o plošnou třicítku. Žádné město to nezavedlo plošně. Já bych to raději pojmenoval jako výchozí rychlost, jako nyní máme 50 kilometrů v hodině. Tak ji někde snížit, kde to dává smysl, naopak jinde třicítku zvýšit," řekl.
Stránský navíc kritizoval usnesení odsuzující formu protestů. Podle něj by to zastupitelé neměli dělat. S tím nesouhlasil zastupitel Martin Jedlička (Společně pro Prahu 8), který formu označil za nešťastnou a špatnou. „Myslím si, že je správné odsoudit tu formu protestu," řekl Jedlička.
Zastupitelé poté ještě schválili na podnět místostarosty Martina Cibulky (ODS) výzvu magistrátu, aby nezřizoval skupinu řešící zklidňování dopravy. Kvůli lepší místní znalosti to mají dělat radnice.
Rovněž se usnesli na tom, že magistrát má využít své zákonodárné iniciativy a iniciovat změnu zákona tak, aby obdobná blokování, která udělali aktivisté, byla zákonem postižitelná.
Aktivisté začali s pořádání pochodů blokujících frekventovanou magistrátu v centru Prahy 1. března a zatím poslední se konal v dubnu. Podle dřívějších vyjádření hodlají v protestech pokračovat, dokud pražskou radnici k zavedení plošného snížení rychlosti nepřiměje. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se s nimi před několika týdny sešel a vyzval je k ukončení blokád. Magistrát snížit rychlost plošně neplánuje.
Akce se konají na základě shromažďovacího práva garantovaného Listinou základních práv a svobod, takže pražský magistrát je nepovoluje a ohlášenou akci může zakázat jenom v omezeném počtu případů, například pokud se kryje s jinou dříve ohlášenou akcí na stejném místě nebo oznámený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo rasové segregaci.