Dnes Sobota - polojasno 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 12°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy 8 odmítli návrh aktivistů na zavedení nejvyšší rychlosti 30 km/h
Libeňská radnice. Foto: archiv

Zastupitelé Prahy 8 odmítli návrh aktivistů na zavedení nejvyšší rychlosti 30 km/h

Zastupitelé Prahy 8 odmítli na svém středečním jednání požadavek aktivistů z Poslední generace CZ na plošné zavedení nejvyšší povolené rychlosti 30 kilometrů v hodině. Zastupitelé zároveň odsoudili formu protestu, při kterých v uplynulých měsících několikrát blokovali pomalým pochodem dopravu v metropoli. Proti usnesení, které navrhlo vedení radnice, se postavili někteří opoziční zastupitelé. Aktivisté zdůvodňují svůj návrh tím, že snížení nejvyšší povolené rychlosti podle nich zvýší bezpečnost, sníží emise a zlepší zdraví i kvalitu života lidí.

Kritici plošného snížení povolené rychlosti z řad zastupitelů považují plošné snížení za neúčinné. „S Piráty podporujeme zklidňování dopravy, ale podle nás k tomu toto snížení nepřispěje. Nejvyšší rychlost 30 kilometrů v hodině patří do okolí škol nebo obydlených čtvrtí. Na sídlišti a u škol to dává smysl, kde chceme zvýšené přechody a podobně," řekl opoziční zastupitel Martin Štěrba (Piráti).

Místostarosta Matěj Fichtner (ANO) zase komentoval argument, podle kterého se zvýší bezpečnost v ulicích. „Je fyzikálně prokázáno, že je-li rychlost auta nula, tak riziko smrtelné nehody je nula, takže je to třeba doporučení na dálnice," řekl Fichtner. Zastupitel Václav Musílek (SPD a Trikolora pro Osmičku) řekl, snaha snížit rychlost je součástí „dlouhodobého tažení proti automobilismu ve městech, a nejen ve městech."

Návrhu se naopak zastal mimo jiné opoziční zastupitel Václav Stránský (8žije a Praha Sobě). Podle něj jde o mýtus plošného zavedení třicetikilometrové rychlosti.

„Nejde o plošnou třicítku. Žádné město to nezavedlo plošně. Já bych to raději pojmenoval jako výchozí rychlost, jako nyní máme 50 kilometrů v hodině. Tak ji někde snížit, kde to dává smysl, naopak jinde třicítku zvýšit," řekl.

Stránský navíc kritizoval usnesení odsuzující formu protestů. Podle něj by to zastupitelé neměli dělat. S tím nesouhlasil zastupitel Martin Jedlička (Společně pro Prahu 8), který formu označil za nešťastnou a špatnou. „Myslím si, že je správné odsoudit tu formu protestu," řekl Jedlička.

Zastupitelé poté ještě schválili na podnět místostarosty Martina Cibulky (ODS) výzvu magistrátu, aby nezřizoval skupinu řešící zklidňování dopravy. Kvůli lepší místní znalosti to mají dělat radnice.

Rovněž se usnesli na tom, že magistrát má využít své zákonodárné iniciativy a iniciovat změnu zákona tak, aby obdobná blokování, která udělali aktivisté, byla zákonem postižitelná.

Aktivisté začali s pořádání pochodů blokujících frekventovanou magistrátu v centru Prahy 1. března a zatím poslední se konal v dubnu. Podle dřívějších vyjádření hodlají v protestech pokračovat, dokud pražskou radnici k zavedení plošného snížení rychlosti nepřiměje. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se s nimi před několika týdny sešel a vyzval je k ukončení blokád. Magistrát snížit rychlost plošně neplánuje.

Akce se konají na základě shromažďovacího práva garantovaného Listinou základních práv a svobod, takže pražský magistrát je nepovoluje a ohlášenou akci může zakázat jenom v omezeném počtu případů, například pokud se kryje s jinou dříve ohlášenou akcí na stejném místě nebo oznámený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo rasové segregaci.


Autor: ČTK

Zastupitelka Prahy 4 Sýkorová složila zastupitelský mandát, přestěhovala se

Dnes v 18:11

Zastupitelka Prahy 4 Vladimíra Sýkorová (Piráti) složila zastupitelský mandát. Své rozhodnutí sdělila v pátek na mimořádném jednání zastupitelstva. Důvodem je změna trvalého bydliště, nebydlí už ve čtvrté městské části. Na její místo nastoupí náhradník za Piráty, kterým je Helena Buchtová. Podle...

Pro řidiče: Začne oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici

Dnes ve 14:19

Koncem května začne komplexní oprava sjezdů a nájezdů na Chlumecké ulici z ulice Ocelkova, v blízkosti autobusového terminálu Černý Most a parkovacího domu P+R.

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Národní technické muzeum spouští v expozici Doprava mobilního průvodce TourStories

17. května 2024 ve 14:12

Přijďte oslavit Mezinárodní den muzeí do Národního technického muzea. Do všech poboček NTM bude v sobotu 18. května snížené vstupné. V Praze se muzeum připojuje k festivalu Máme otevřeno a pro návštěvníky připravilo zdarma program: poprvé si mohou vyzkoušet v Dopravní hale průvodce v aplikaci...

Další články
Nahoru