Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zastupitelé Prahy 8 odmítli návrh aktivistů na zavedení nejvyšší rychlosti 30 km/h
Libeňská radnice. Foto: archiv

Zastupitelé Prahy 8 odmítli návrh aktivistů na zavedení nejvyšší rychlosti 30 km/h

Zastupitelé Prahy 8 odmítli na svém středečním jednání požadavek aktivistů z Poslední generace CZ na plošné zavedení nejvyšší povolené rychlosti 30 kilometrů v hodině. Zastupitelé zároveň odsoudili formu protestu, při kterých v uplynulých měsících několikrát blokovali pomalým pochodem dopravu v metropoli. Proti usnesení, které navrhlo vedení radnice, se postavili někteří opoziční zastupitelé. Aktivisté zdůvodňují svůj návrh tím, že snížení nejvyšší povolené rychlosti podle nich zvýší bezpečnost, sníží emise a zlepší zdraví i kvalitu života lidí.

Kritici plošného snížení povolené rychlosti z řad zastupitelů považují plošné snížení za neúčinné. „S Piráty podporujeme zklidňování dopravy, ale podle nás k tomu toto snížení nepřispěje. Nejvyšší rychlost 30 kilometrů v hodině patří do okolí škol nebo obydlených čtvrtí. Na sídlišti a u škol to dává smysl, kde chceme zvýšené přechody a podobně," řekl opoziční zastupitel Martin Štěrba (Piráti).

Místostarosta Matěj Fichtner (ANO) zase komentoval argument, podle kterého se zvýší bezpečnost v ulicích. „Je fyzikálně prokázáno, že je-li rychlost auta nula, tak riziko smrtelné nehody je nula, takže je to třeba doporučení na dálnice," řekl Fichtner. Zastupitel Václav Musílek (SPD a Trikolora pro Osmičku) řekl, snaha snížit rychlost je součástí „dlouhodobého tažení proti automobilismu ve městech, a nejen ve městech."

Návrhu se naopak zastal mimo jiné opoziční zastupitel Václav Stránský (8žije a Praha Sobě). Podle něj jde o mýtus plošného zavedení třicetikilometrové rychlosti.

„Nejde o plošnou třicítku. Žádné město to nezavedlo plošně. Já bych to raději pojmenoval jako výchozí rychlost, jako nyní máme 50 kilometrů v hodině. Tak ji někde snížit, kde to dává smysl, naopak jinde třicítku zvýšit," řekl.

Stránský navíc kritizoval usnesení odsuzující formu protestů. Podle něj by to zastupitelé neměli dělat. S tím nesouhlasil zastupitel Martin Jedlička (Společně pro Prahu 8), který formu označil za nešťastnou a špatnou. „Myslím si, že je správné odsoudit tu formu protestu," řekl Jedlička.

Zastupitelé poté ještě schválili na podnět místostarosty Martina Cibulky (ODS) výzvu magistrátu, aby nezřizoval skupinu řešící zklidňování dopravy. Kvůli lepší místní znalosti to mají dělat radnice.

Rovněž se usnesli na tom, že magistrát má využít své zákonodárné iniciativy a iniciovat změnu zákona tak, aby obdobná blokování, která udělali aktivisté, byla zákonem postižitelná.

Aktivisté začali s pořádání pochodů blokujících frekventovanou magistrátu v centru Prahy 1. března a zatím poslední se konal v dubnu. Podle dřívějších vyjádření hodlají v protestech pokračovat, dokud pražskou radnici k zavedení plošného snížení rychlosti nepřiměje. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se s nimi před několika týdny sešel a vyzval je k ukončení blokád. Magistrát snížit rychlost plošně neplánuje.

Akce se konají na základě shromažďovacího práva garantovaného Listinou základních práv a svobod, takže pražský magistrát je nepovoluje a ohlášenou akci může zakázat jenom v omezeném počtu případů, například pokud se kryje s jinou dříve ohlášenou akcí na stejném místě nebo oznámený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo rasové segregaci.


Autor: ČTK

Nový přístřešek na zastávce Lipnická

31. května 2023 v 16:54

Zastávka MHD Lipnická na začátku června získá přístřešek. Vzhledem k okolní rodinné zástavbě není v blízkosti jediné místo, kde se schovat před deštěm.

Řidiči by měli zbystřit, v Letňanech se chystá blokové čištění ulic

31. května 2023 v 00:23

Od 9. do 16. června, pouze v pracovní dny, bude v Letňanech probíhat úklid komunikací – blokové čištění. Čisticí technika vyjede do ulic v pracovních dnech vždy od 8 do 15 hodin.

Na Rock for People vlakem a se slevou

29. května 2023 v 11:33

Od 8. do 11. června se bude v Hradci Králové konat hudební festival Rock for People. Návštěvníci, kteří se na něj vypraví vlakem Českých drah, mohou využít cenově zvýhodněné nabídky Vlak+ Rock for People.

Dopravní vycházka v Praze 6: Elektrifikace linky 131

26. května 2023 v 11:59

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve v pondělí 29. května na dopravní vycházku na téma elektrifikace linky 131.

Praha 11: Linku 213 se povedlo zachránit, změn v dopravě bude od soboty hodně

25. května 2023 ve 20:05

Od soboty 27. května dojde v souvislosti s prodloužením tramvajové tratě z Modřan na Libuš k několika změnám v dopravě v rámci Jižního Města. Například nová linka 126 nabídne od poslední květnové soboty obyvatelům Jižního Města časté spojení s Křeslicemi a nádražím v Uhříněvsi. Nahradí například...

Další články
Nahoru