Dnes Sobota - obcasny-dest 17°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 20°C
Sobota 18. 5. 2024
Svátek má Nataša
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy 6 odmítli záměr postavit rekreační resort v Šáreckém údolí
Jeseter resort. Zdroj: Spolek Šárecké údolí

Zastupitelé Prahy 6 odmítli záměr postavit rekreační resort v Šáreckém údolí

Zastupitelé Prahy 6 nesouhlasí se záměrem soukromého podnikatele ruského původu Alexeje Zacharova, který plánuje v Šáreckém údolí vybudovat sportovně-rekreační resort. Usnesli se tak na dnešním jednání. Projekt je podle městské části v rozporu s přijatou územní studií, která slouží jako podklad o rozhodování o území. Praha 6 proto nyní proti podnikatelskému záměru uplatní námitky. Radnice o tom informovala v tiskové zprávě.

„Přijaté usnesení jednoznačně vymezilo pozici městské části. Záměr umístění sportovně-rekreačního areálu nazývaného Jeseter resort odmítáme, protože chceme naplnit požadavky v minulosti akceptované územní studie. Stavíme se na stranu našich občanů a místního spolku, kteří proti projektu také podávají námitky,“ uvedl starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS).

Sportovní rezort by měl vzniknout v místě bývalého koupaliště a usedlosti Rakařka v Šáreckém údolí. Záměr sestává z 6 jednotek 2+KK ve třech objektech a z hlavního objektu s recepcí, restaurací a čtyřmi apartmány. Součástí areálu má být jezírko pro sportovní rybolov. Majitelem pozemku je zmíněný podnikatel Zacharov. 

Projekt v minulosti získal celkem 14 kladných posouzení různých orgánů jak z magistrátu, tak následně od Prahy 6. „Situace se od té doby změnila. Mimo jiné v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině,“ okomentoval rozhodnutí zastupitelů starosta Stárek. Dopisem oslovil ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) s žádostí o informace, zda podnikatel Zacharov nefiguruje na sankčním seznamu či zda by tam měl být zařazen.

„Lidé, kteří na šestce vyrostli, vnímají území bývalého koupaliště v Tiché Šárce jako prostor, který byl historicky určen k rekreaci veřejnosti. Tomu odpovídá platný územní plán i očekávání městské části od budoucího využití. Navrhovaný projekt je z našeho pohledu v zásadním rozporu s územním plánem i s oprávněným očekáváním veřejnosti,“ sdělil statutární místostarosta Petr Prokop (STAN).

„Negativní stanovisko je v této věci samozřejmostí, projekt tohoto typu do území Šáreckého údolí nepatří,” dodala místostarostka Mariana Čapková (Praha 6 Sobě).

Uzemní studii pro Šárecké údolí projednávalo zastupitelstvo Prahy 6 v září 2021 poté, co projekt resortu postupně získával povolení dotčených orgánů – potvrzení magistrátu, že je v souladu s územním plánem, nebo souhlasy z pohledu ochrany životního prostředí. „Souhlasná stanoviska z Prahy 6 přicházela v rámci mantinelů určených předchozími stanovisky hlavního města,“ uvedla radnice v tiskové zprávě.

Projekt resortu s ubytováním a restaurací odmítli už před pondělním jednáním zastupitelstva opoziční Piráti. „Je nepřijatelné, aby takto rozsáhlý projekt v Dolní Šárce vznikl. Jde o plochu s velmi omezenou zastavitelností sloužící rekreaci či sportu v přírodě, které podstatně nenarušují přírodní charakter území a jejichž hlavní součástí je zeleň. Investor chce ale stavět vícepatrové domy pro ubytování a restauraci. Požadujeme, aby zastupitelstvo projekt jednoznačně a hlasitě odmítlo. Městská část se musí proti stavbě aktivně postavit, " uvedl k projektu zastupitelka Eva Tichá (Piráti).

Praha 6 nyní k záměru Jeseter resortu mimo jiné namítá, že jde o rozpor s územně plánovací dokumentací, upozorňuje i na vady závazného stanoviska orgánu ochrany životního prostředí. Projekt podle tvrzení radnice odporuje záměru s obecnými požadavky na využívání území. Informace o dalším postupu bude projednávat zastupitelstvo 17. dubna.


Autor: Alo

Praha 4 hledá členy do komise pro Eurovolby

Včera ve 14:47

Praha 4 uvítá na doplnění komisí pro Eurovolby 2024 nové zájemce o členství. Vhodné je i pro studenty 18+ a zdatnější seniory. Bydliště na Praze 4 není podmínkou.

Praha 13: Pomozte zajistit hladký průběh voleb

Včera v 10:46

Ve dnech 7. a 8. června proběhnou volby do Evropského parlamentu. Volební komise, které zajišťují průběh hlasování a následné sčítání hlasů, nejsou dosud plně obsazeny.

Hasiči zasahovali u převráceného návěsu

16. května 2024 ve 21:55

Ve čtvrtek 16. května od 18:45 hodin zasahovali hasiči ze dvou stanic v ulici Českobrodská v Praze 10. Převrátil se tam plně naložený návěs. Hasiči museli vyložit náklad před jeho vyproštěním.

Poslední rozloučení s Harapesem bude v Národním divadle

16. května 2024 v 18:25

Poslední rozloučení s tanečníkem a hercem Vlastimilem Harapesem, který zemřel ve středu ve věku 77 let, se uskuteční 27. května v poledne v Národním divadle (ND). Informoval o tom mluvčí ND Tomáš Staněk. Harapes, který byl dlouholetým baletním sólistou Národního divadla a později baletní soubor...

Další články
Nahoru