
Zastupitelé Prahy 6 o prodeji Koněvovy sochy nejednali
14. května 2020 16:21
Odstraněná Koněvova socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) koncem dubna Hospodářským novinám řekl, že Česko je připraveno jednat o přesunu Koněvovy sochy do Ruska.
Piráti navrhovali, aby cena sochy vycházela ze znaleckého posudku a protistrana platila veškeré náklady na její případný převoz. Peníze z prodeje chtěli darovat obětem komunismu.
„Nechceme, aby diplomacie republiky byla dále blokována tímto nedospělým přístupem naší městské části reprezentované panem starostou," uvedl v diskusi před hlasováním předseda pirátského klubu Ondřej Chrást. Piráti dále požadovali, aby k prodeji sochy bylo zpravomocněno ministerstvo zahraničí.
Česko-ruské vztahy jsou v poslední době napjaté i kvůli zřízení památníku v pražských Řeporyjích protisovětským vlasovcům, kteří se na konci druhé světové války podíleli na osvobození Prahy.
Nevoli vzbudilo rovněž rozhodnutí pražského magistrátu pojmenovat náměstí, kde sídlí ruská ambasáda, po zavražděném ruském opozičním politikovi Borisi Němcovovi.Týdeník Respekt nedávno napsal, že do Prahy přicestoval před několika týdny pracovník ruských tajných služeb vybavený jedem ricinem. Moskva to dementovala jako novinářskou kachnu.
Diplomatův příjezd však potvrdil ministr zahraničí Petříček; zda měl muž jed, ale nechtěl komentovat. Kolář, pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) dostali policejní ochranu.