Dnes Neděle - zatazeno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy 4 předčasně ukončili zasedání, neschválili program
Nuselská radnice, ve které se konají zasedání zastupitelstva. Foto: Richenza / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Zastupitelé Prahy 4 předčasně ukončili zasedání, neschválili program

Zastupitelé Prahy 4 po zhruba dvou hodinách předčasně ukončili své mimořádné zasedání. Automaticky skončilo poté, kdy neschválili program jednání. Nehlasovala pro něj nadpoloviční většina, ale pouze 21 z 45 členů zastupitelstva. Jednání svolal starosta Ondřej Kubín (ODS) na základě požadavku opozice. Chtěla řešit podmínky, za kterých má radnice pronajaty od soukromé firmy Medicon prostory v poliklinice u stanice metra C Budějovická. Radnici vede koalice ODS, TOP 09 a ANO, která má v zastupitelstvu se 45 členy těsnou většinu 23 hlasů.

Opoziční zastupitel Tomáš Kaplan (Společně pro Prahu 4 – STAN a KDU-ČSL) řekl, že nájemné je neúměrně vysoké, protože roční platba dosahuje téměř 100 milionů korun. Jednat o nájmu na zastupitelstvu podle něj chtěla opozice několikrát, ale koalice materiál na program zasedání nikdy nezařadila. Proto opozice svolala mimořádné jednání. Zároveň řekl, že vedení radnice problém neřeší. „Obávám se, že jste se o žádné vážně míněné jednání nepokusili," řekl.

Kaplanovo tvrzení odmítl starosta, podle kterého není pravdou, že by vedení radnice s majitelem nejednalo. Kubín také řekl, že není pravdivá částka ročního pronájmu, kterou Kaplan uvedl. Kolik radnice ve skutečnosti platí, ale neřekl.

Opoziční zastupitelka Iva Kotvová (Praha 4 sobě – sousedé a nezávislí) řekla, že současné vedení za podle ní nevýhodnou smlouvu sice nenese vinu, ale problém má „na svých bedrech a musí jej řešit“. Dodala, že nabídka majitele, že investuje do opravy budovy a jejího okolí, je z pohledu radnice nabídkou nesmyslnou. „To nás má ohromit?“ ptala se. „Nás to také neohromilo,“ reagoval Kubín.

Podle opozice je nájemné prostor v ulici Antala Staška neúměrně vysoké, každoročně se navyšuje o inflaci a smlouva je podle nich navíc uzavřena až do roku 2046 a nevypověditelná. Podle petice, kterou opozice už dříve sepsala za vypsání místního referenda ohledně pronájmu, městská část loni za nájemné zaplatila 90 milionů korun.

Radnice Prahy 4 začala fungovat v budově polikliniky u stanice metra C Budějovická od konce srpna 2011. Městská část si tehdy kanceláře pronajala na 35 let za 1,8 miliardy korun. Původně úřad sídlil na více než deseti místech, včetně historické radnice v Nuslích, která městské části stále patří.


Autor: ČTK

Praha 11 má kromě nového starosty i nové radní

13. června 2024 ve 22:27

Zastupitelé Prahy 11 ve čtvrtek zvolili nejen nového starostu, kterým se stal Martin Sedeke z ODS, ale i nové členy do rady.

Vedení Prahy 4 nepodpořilo projekt Rezidence Herálecká

12. června 2024 ve 22:43

Praha 4 neuzavře smlouvu o spolupráci se společností Rezidence Herálecká, a neposkytne tak investorovi nezbytnou součinnost ze strany městské části při povolení a realizaci novostavby bytového domu na rohu ulic Pacovská a Herálecká I. Rada městské části Praha 4 na svém aktuálním jednání předložený...

Výsledky eurovoleb oznámí statistici až hodinu před nedělní půlnocí

8. června 2024 ve 22:03

Hlasy voličů v evropských volbách v Česku sečetli volební komisaři ve všech okrscích, vyplývá se sobotního večerního sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) na sociální síti X.

Starosta Martin Valovič zve sousedy z Prahy 10 na pivo do Waldesky

4. června 2024 ve 13:01

Akce Na pivo starostou se bude konat v úterý 11. června od 18 hodin ve vršovické restauraci Waldeska. „Přijďte si užít příjemný večer, poznat své sousedy a přispět k dalšímu rozvoji naší komunity. K dispozici bude drobné občerstvení, dobře vychlazené pivo i nealkoholické nápoje,“ zve k setkání...

Zastupitelstvo Prahy 9 se sejde na šestém zasedání

30. května 2024 v 17:26

V úterý 4. června se bude od 14 hodin konat v zasedací místnosti v nové budově radnice v Sokolovské ulici 6. zasedání Zastupitelstva MČ Praha.

Městské části budou moci ovlivňovat technické řešení trasy vysokorychlostní železnice

29. května 2024 v 18:52

Na jednání pražského zastupitelstva byly minulý týden ve čtvrtek projednávány i body důležité pro Prahu 15. Městská část o tom informovala na sociálních sítích.

Další články
Nahoru