dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Komentáře

Zastupitelé Prahy 4 podpořili developera. Ty slabší – občany – hodili přes palubu

Zastupitelé Prahy 4 se většinou usnesli na jednom. Bereme petici na vědomí, developer neplní podmínky. Zasedání zastupitelstva bylo velmi emotivní. Starosta byl občany vyzván, aby složil svou funkci. Veřejnost se odmítá podrobit skandálnímu rozhodnutí pražských politiků za „vlády“ Pavla Béma z roku 2010. Odmítají nést náklady znehodnocení území a zodpovědnost za éru, kdy se kšeftovalo se státními pozemky.

Projednání petice zastupitelstvem, kterou podepsalo více než 3000 obyvatel Prahy, bylo pro obyvatele Hodkoviček prvním větším střetem mezi volebními proklamacemi jednotlivých politických stran či hnutí, morální soudržností a reálným jednáním jimi zvolených zástupců.

Ti, co očekávali podporu větší části zastupitelstva, byli jistě z výsledku jednání zklamaní. Zastupitelstvo vzalo petici na vědomí a zároveň konstatovalo, že developer neplní podmínky stanovené Radou M.Č Prahy 4.

Hlavním účelem petice však bylo dát zastupitelům šanci postavit se za své obyvatele Prahy 4 a napravit špinavosti vzniklé v roce 2010 za éry Pavla Béma, kdy bez odpovídajících urbanistických studií, tedy jen na základě “politického rozhodnutí”, došlo najednou v tichosti ke změně územního plánu povolujícího současnou devastaci Hodkoviček, která umožňuje ve vilové zástavbě postavit sídliště s více než 500 byty.  

Odbornou oporu názorům místních obyvatel o nepřijatelnosti současné podoby developerského projektu Hodkovičky nad řekou přináší nejen vyjádření jednotlivých uznávaných urbanistů, ale též vypracovaná urbanistická studie „V Náklích“ z roku 2007 a také připravovaný Metropolitní Plán, který v daném území počítá pouze se zástavbou do výše dvou až čtyř nadzemních podlaží. Nelze též opominout vice než tři tisíce podpisů pod projednávanou peticí s jasně formulovaným stanoviskem místních obyvatel, že chystaný developerský projekt v jeho současné podobě v Hodkovičkách nechtějí, jelikož je pro dané území předimenzovaný.

Proklamace starosty Mgr. Petra Štěpánka a jeho souputníků o tom, že současná podoba projektu je výsledkem jednání mezi veřejností a developerem je zcela urážející a lživá.  První veřejné jednání radnice Prahy 4 s místními obyvateli se událo až dne 12. 12. 2016, tedy v době, kdy již bylo pod peticí podepsáno vice než tři tisíce obyvatel a kdy již pan starosta měl s developerem podepsanou smlouvu a nadto pouhé 4 dny před jednáním zastupitelstva dne 16.12.2016. Smlouvu podepsal i přes nesouhlasné stanovisko Komise pro místní rozvoj, že developer neplní podmínky stanovené nejen Komisí pro místní rozvoj ale také Radou Prahy 4 a spolky. Konkrétně se jedná např. o obcházení zákona zjištění vlivu projektu na životní prostředí tzv. EIA, která zřejmě není pro “zeleného” starostu nikterak důležitá. Uzavřená smlouva je pro občana nevýhodná, výhodná naopak pro developera.

Zaprodat místní obyvatele za jednu školku o třech třídách za projekt, který způsobí znehodnocení území, urbanistických hodnot, a ve kterém dojde k nárůstu až o dva tisíce obyvatel, zaprodat za revitalizaci parku, který by developer stejně musel učinit, nelze přece v civilizované společnosti považovat za úspěch jednání.  A docílit výměny pětiset bytů co do výšky za pět set bytů co do šířky, to už je úplný výsměch všem slušným lidem. Navíc, prezentovaná výška nadzemních podlaží 4–7NP je klamavá, jelikož podzemní podlaží jsou umístěna nad stávajícím terénem. Reálná výška objektů je tedy 5 až 9NP. Nelze opominout další fakt a tím jsou další již realizované nebo připravované developerské projekty v Hodkovičkách či blízkém okolí, které též budou mít široký dopad, o kterém se však též veřejně nemluví.

Jistou nadějí během jednání zastupitelstva byl pro místní návrh předsedkyně komise pro Územní rozvoj a výstavbu paní Akad. arch. Jaromíry Eismannové, která navrhla zastupitelstvu přijmout následující znění usnesení:

„Vzhledem k tomu, že nebyly splněny podmínky usnesení Rady M.Č Prahy 4 – vydat nesouhlasné stanovisko k projektu do územního řízení OS Hodkovičky nad řekou, celý záměr znovu projednat s občany a v komisích a v Radě M.Č. Praha 4.“

Avšak i tento návrh byl pro současné vedení radnice a další zastupitele zcela nepřípustný. Proč? Vzpomeňme na předvolební kampaně a billboardy mluvící a slibující občanům jejich aktivní účast, o otevřenosti radnice, a že se veřejnost má zapojovat do vytváření podoby města, ve kterém žijí.

Výsledek pro místní obyvatele a širší veřejnost? Zastupitelstvo vzalo na vědomí, že veřejnosti se developerský projekt nelíbí a že rozhodně není v jejím zájmu, za to je jistě v zájmu developera, který ani nemusí plnit podmínky k tomu, aby s ním “zelený” pan starosta uzavřel “pro koho tedy” výhodnou smlouvu.

Většina volených zástupců, která hodila místní v této první větší bitvě přes palubu, si však neuvědomuje, že místní obyvatelé se nehodlají tak jednoduše vzdát a podrobit se dalším politickým rozhodnutím, která hájí všechny možné zájmy jen ne ten veřejný. Jistě velkým úspěchem místních je zájem médií, díky kterému mohou zprostředkovat všem ostatním, co se skutečně v Hodkovičkách děje, neboť např. Časopis Tučňák (vydávaný radnicí Prahy 4) i přes mnohé urgence obyvatel Hodkoviček dosud občany Prahy 4 o projektu, který měl být vlastně s veřejností projednáván, dosud vůbec neinformoval. Proč asi?

Společná tisková zpráva Spolku Bydlení v Hodkovičkách a Spolku Přátelské Lysiny

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce.


A zase Kalousek…. Prý je to mimořádně nefér a výhodné je pro ty, co nic neplatili

22. března 2019 v 08:58

Další snížení zásluhovosti posílí rovnostářství. Je to mimořádně nefér vůči těm, kteří platili do systému každý měsíc hodně peněz. Výhodné je to pro ty, kteří platili málo nebo nic. Bez reformy bude z důchodu za čas rovná sociální dávka.

Přitvrdil, chce začít u sebe: Nebudu ale jako žvanilové, kteří uráží a vysmívají se lidem, vytváří mediální bubliny. A kom asi hovořil…?

21. března 2019 v 15:02

Když chci po ostatních, aby se zlepšili, musím začít u sebe. Půjdu mnohem silněji do střetu s populistickou levicí, která promarňuje obrovský hospodářský růst, tento střet o budoucnost povedu s novým zápalem. Nebudu ale jako žvanilové, kteří uráží a vysmívají se lidem, vytváří mediální bubliny,...

Vyloučený Klaus: Toto je má poslední poznámka k ODS! Jeho profil na Facebooku následně zaplavily komentáře bez servítek….

20. března 2019 ve 12:37

Marková tepe do Vojtěcha i Schillerové: Neschopnost nebo záměr škodit? Jeho přístup je na pováženou, její nové tvrzení je těžce pochopitelné

20. března 2019 ve 12:15

Ministr zdravotnictví A. Vojtěch slíbil ministryni financí A. Schillerové – oba za ANO – škrtat v platech na úřadě i jeho provozu osm, respektive deset procent. Rozpočet sníží i o 150 milionů korun na investice. Jde podle něj o projekty oprav ve skluzu, na které by se nepodařilo rozpočet vyčerpat....

Začíná to připomínat nepovedenou frašku. A návrh, aby se kvůli pár hodinám výrazně lišily příspěvky, to snad ani nemůžou myslet vážně, zlobí se Udženija

20. března 2019 ve 12:05

Vyjednávání ministrů o zvýšení rodičovského příspěvku začíná připomínat nepovedenou frašku. Vláda zjišťuje, že jí docházejí peníze a chce šetřit na rodinách s malými dětmi. Návrh, aby rodiče dětí narozených několik hodin od sebe pobírali výrazně odlišné příspěvky, ani nemůžou myslet vážně....

Podle Topolánka okořeněním Prahou a Janouškem vzniknul blivajz, který je dobrý do vodňanského střívka

20. března 2019 v 11:02

Vzorová ukázka, jak se v holdingovém tisku vypořádat s nepříjemným tématem. Vyhnout se tomu nemůžeme, tak splácáme páté přes deváté a okořeníme osvědčenou ingrediencí – ODS, Praha, Janoušek, atd. Vznikne blivajz, do vodňanského střívka dobrý.

Červíčková: Novela antidiskriminačního zákona přináší průlom ve vymáhání práv obětí

19. března 2019 ve 14:18

Senioři odmítaní doktory nebo rodičovství jako nepřekonatelná překážka při hledání práce. Diskriminaci se v Česku stále daří, změnit by to ale mohla novela antidiskriminačního zákona, kterou Poslanecké sněmovně předložila poslankyně Monika Červíčková (ANO).

Udženija: Odpískala to, přitom dnešní třicátníci a čtyřicátníci kvůli tomu mohou mít velký problém

18. března 2019 v 15:20

„Paní ministryně Maláčová odpískala důchodovou reformu, protože nemá odvahu narůstající problémy penzijního systému řešit. ODS ještě letos představí konkrétní reformu důchodového systému a koncepci prorodinné politiky. Musíme dnešní třicátníky a čtyřicátníky motivovat k tomu, aby si spořili na...

Vystavili Klausovi účet: Václave, toto jsou důvody, proč jdeš z kola ven! Jsou závažné a jej jich dost...

18. března 2019 v 15:08

Když Výkonná rada ODS na sobotním jednání jednomyslně rozhodla o vyloučení Václava Klause mladšího z ODS, odůvodnila to následujícím způsobem:

Filip se pustil do ODS a vyjmenovává její „udičky“. Nešetří ani Fialu a dívá se do jeho žaludku

17. března 2019 v 15:37

„Udice nebo ryby? Tak nějak předseda ODS Fiala rozděluje politiky. Přesná gesta, slova a slogany s výrazným podpisem marketingových mágů. I to je lídr ODS. Udičky tato strana používala a používá dodnes. A jaký úlovek mají lidé? Podivné privatizace, rozprodej prosperujících podniků, zdražování,...

Kalousek přiznal svou závist, tímto hříchem míří na Slovensko

17. března 2019 v 07:19

Ve druhém kole prezidentských voleb na Slovensku jsou dvě jasně proevropské osobnosti. Mám smíšený pocit: Raduji se, že veřejnost našeho nejbližšího souseda má v této otázce většinově jasno. Leč už zase musím Slovákům závidět.

Výživné čtení: Ostře se pustil do hlasatelů soudného dne, je podle něj třeba přestat brečet, začít něco dělat a vytáhnout ruce z kapes. Z vlastních, cizích i dotačních

16. března 2019 v 15:51

​Kdysi v pubertě jsem začal poslouchat punk. Tvrdou hudbu mám rád dodnes, ale punkové heslo No future! (Žádná budoucnost!) už mi nic neříká. Jak totiž člověk dospívá a bere rozum, dochází mu, že je to jen na něm.

Komunista Bóna popsal fakta, která radost ženám neudělají. V těchto třech oblastech na muže prý ztrácejí

15. března 2019 ve 14:26

Když jsme schopni jeden den ročně oslavování žen věnovat (MDŽ – 8. Března), co můžeme udělat ve zbývajících 364?  Pro začátek se hodí seznámit se s fakty. Například s tím, že:

Praha chce změřit rychlost stavebních úřadů, zaměřit by se měla i na městské společnosti

13. března 2019 v 07:17

Rychlost stavebních a územních řízení je jedním z klíčových problémů, který trápí (nejen) pražský rezidenční trh. Pražští radní se proto nyní dohodli, že do konce června změří rychlost práce jednotlivých stavebních úřadů. Velmi vítáme, že se po mnoha letech nečinnosti předchozích politiků konečně...

Podle Klause je tato ztráta děsivá a prosí o sdílení: Už nevím, jak na to lidi upozornit. Snaží se mě umlčet a ti největší lumpové dokonce dělat antisemitu!

13. března 2019 v 06:46

Další články
Nahoru