dnes
Neděle - jasno
33°C
zítra
Pondělí - jasno
33°C
pozítří
Úterý - skorojasno
27°C
Komentáře

Zastupitelé Prahy 4 podpořili developera. Ty slabší – občany – hodili přes palubu

Zastupitelé Prahy 4 se většinou usnesli na jednom. Bereme petici na vědomí, developer neplní podmínky. Zasedání zastupitelstva bylo velmi emotivní. Starosta byl občany vyzván, aby složil svou funkci. Veřejnost se odmítá podrobit skandálnímu rozhodnutí pražských politiků za „vlády“ Pavla Béma z roku 2010. Odmítají nést náklady znehodnocení území a zodpovědnost za éru, kdy se kšeftovalo se státními pozemky.

Projednání petice zastupitelstvem, kterou podepsalo více než 3000 obyvatel Prahy, bylo pro obyvatele Hodkoviček prvním větším střetem mezi volebními proklamacemi jednotlivých politických stran či hnutí, morální soudržností a reálným jednáním jimi zvolených zástupců.

Ti, co očekávali podporu větší části zastupitelstva, byli jistě z výsledku jednání zklamaní. Zastupitelstvo vzalo petici na vědomí a zároveň konstatovalo, že developer neplní podmínky stanovené Radou M.Č Prahy 4.

Hlavním účelem petice však bylo dát zastupitelům šanci postavit se za své obyvatele Prahy 4 a napravit špinavosti vzniklé v roce 2010 za éry Pavla Béma, kdy bez odpovídajících urbanistických studií, tedy jen na základě “politického rozhodnutí”, došlo najednou v tichosti ke změně územního plánu povolujícího současnou devastaci Hodkoviček, která umožňuje ve vilové zástavbě postavit sídliště s více než 500 byty.  

Odbornou oporu názorům místních obyvatel o nepřijatelnosti současné podoby developerského projektu Hodkovičky nad řekou přináší nejen vyjádření jednotlivých uznávaných urbanistů, ale též vypracovaná urbanistická studie „V Náklích“ z roku 2007 a také připravovaný Metropolitní Plán, který v daném území počítá pouze se zástavbou do výše dvou až čtyř nadzemních podlaží. Nelze též opominout vice než tři tisíce podpisů pod projednávanou peticí s jasně formulovaným stanoviskem místních obyvatel, že chystaný developerský projekt v jeho současné podobě v Hodkovičkách nechtějí, jelikož je pro dané území předimenzovaný.

Proklamace starosty Mgr. Petra Štěpánka a jeho souputníků o tom, že současná podoba projektu je výsledkem jednání mezi veřejností a developerem je zcela urážející a lživá.  První veřejné jednání radnice Prahy 4 s místními obyvateli se událo až dne 12. 12. 2016, tedy v době, kdy již bylo pod peticí podepsáno vice než tři tisíce obyvatel a kdy již pan starosta měl s developerem podepsanou smlouvu a nadto pouhé 4 dny před jednáním zastupitelstva dne 16.12.2016. Smlouvu podepsal i přes nesouhlasné stanovisko Komise pro místní rozvoj, že developer neplní podmínky stanovené nejen Komisí pro místní rozvoj ale také Radou Prahy 4 a spolky. Konkrétně se jedná např. o obcházení zákona zjištění vlivu projektu na životní prostředí tzv. EIA, která zřejmě není pro “zeleného” starostu nikterak důležitá. Uzavřená smlouva je pro občana nevýhodná, výhodná naopak pro developera.

Zaprodat místní obyvatele za jednu školku o třech třídách za projekt, který způsobí znehodnocení území, urbanistických hodnot, a ve kterém dojde k nárůstu až o dva tisíce obyvatel, zaprodat za revitalizaci parku, který by developer stejně musel učinit, nelze přece v civilizované společnosti považovat za úspěch jednání.  A docílit výměny pětiset bytů co do výšky za pět set bytů co do šířky, to už je úplný výsměch všem slušným lidem. Navíc, prezentovaná výška nadzemních podlaží 4–7NP je klamavá, jelikož podzemní podlaží jsou umístěna nad stávajícím terénem. Reálná výška objektů je tedy 5 až 9NP. Nelze opominout další fakt a tím jsou další již realizované nebo připravované developerské projekty v Hodkovičkách či blízkém okolí, které též budou mít široký dopad, o kterém se však též veřejně nemluví.

Jistou nadějí během jednání zastupitelstva byl pro místní návrh předsedkyně komise pro Územní rozvoj a výstavbu paní Akad. arch. Jaromíry Eismannové, která navrhla zastupitelstvu přijmout následující znění usnesení:

„Vzhledem k tomu, že nebyly splněny podmínky usnesení Rady M.Č Prahy 4 – vydat nesouhlasné stanovisko k projektu do územního řízení OS Hodkovičky nad řekou, celý záměr znovu projednat s občany a v komisích a v Radě M.Č. Praha 4.“

Avšak i tento návrh byl pro současné vedení radnice a další zastupitele zcela nepřípustný. Proč? Vzpomeňme na předvolební kampaně a billboardy mluvící a slibující občanům jejich aktivní účast, o otevřenosti radnice, a že se veřejnost má zapojovat do vytváření podoby města, ve kterém žijí.

Výsledek pro místní obyvatele a širší veřejnost? Zastupitelstvo vzalo na vědomí, že veřejnosti se developerský projekt nelíbí a že rozhodně není v jejím zájmu, za to je jistě v zájmu developera, který ani nemusí plnit podmínky k tomu, aby s ním “zelený” pan starosta uzavřel “pro koho tedy” výhodnou smlouvu.

Většina volených zástupců, která hodila místní v této první větší bitvě přes palubu, si však neuvědomuje, že místní obyvatelé se nehodlají tak jednoduše vzdát a podrobit se dalším politickým rozhodnutím, která hájí všechny možné zájmy jen ne ten veřejný. Jistě velkým úspěchem místních je zájem médií, díky kterému mohou zprostředkovat všem ostatním, co se skutečně v Hodkovičkách děje, neboť např. Časopis Tučňák (vydávaný radnicí Prahy 4) i přes mnohé urgence obyvatel Hodkoviček dosud občany Prahy 4 o projektu, který měl být vlastně s veřejností projednáván, dosud vůbec neinformoval. Proč asi?

Společná tisková zpráva Spolku Bydlení v Hodkovičkách a Spolku Přátelské Lysiny

Názory uveřejněné v rubrice KOMENTÁŘE nemusí vyjadřovat stanoviska a názory redakce.


Plivněte mu do obličeje a pak udělejte následující kroky... Hamplova kontroverzní rada, jak si vydělat na odškodném

17. srpna 2018 v 17:17

Chcete si ve Švédsku vydělat? Jděte na pracovní pohovor, plivněte zaměstnavateli do obličeje a jestli vás nevezmou, podejte diskriminační žalobu. Odškodné je vaše.

Bez servítek: Klausovec se zastal Zemana, konfrontoval ho s poraženými

17. srpna 2018 v 16:55

„Jsem srdcem ODS a Klausovec. Pan Klaus je persona, která stojí za velké uznání. V dobách, kdy soupeřili Zeman s Klausem, jsem vždy fandil Klausovi. U Zemana musím dnes ocenit, že co říká, je kontinuální, v názorech se nemění. Alternativy prezidentských volbách, ať už to byl Schwarzenberg či nyní...

Může Kalousek za sovětskou invazi? Připustil svou schopnost, která to teoreticky připouští. A teď čeká na Babiše

17. srpna 2018 ve 13:09

Drzost komunistů nemá hranice. Teď už jen čekám, kdy Andrej Babiš řekne, že za invazi můžu já. Koneckonců, psát už jsem tenkrát uměl…

ODS: Ve dnech, jakým je 21. srpen, bychom měli dát najevo svoji národní hrdost

16. srpna 2018 ve 13:28

Občanští demokraté si připomenou památku vstupu vojsk Varšavské smlouvy do Československa u pomníku studentky Marie Charouskové na pražském Klárově. V souvislosti s tímto významným datem vyzývá předseda ODS Petr Fiala k tomu, aby se Češi nebáli dát najevo svoji národní hrdost například vyvěšením...

Senátorský klub ODS: Stát by měl občany informovat o končící platnosti technické kontroly

15. srpna 2018 ve 13:50

Senátorský klub ODS podpořil novelu zákona o provozu na pozemních komunikací, která podle Zdeňka Nytry přináší několik dobrých věcí. Jednou z nich je povinnost informovat občany o končící platnosti technické kontroly, kterou do zákona navrhl začlenit poslanec Martin Kupka. Předseda senátorského...

Tu dost nefér prohru bychom mohli brát jako drobnou omluvu za příšerné kecy Vojtěcha Filipa....

14. srpna 2018 ve 21:25

Tu dost nefér prohru Slávie v Kyjevě bychom mohli brát jako drobnou omluvu Ukrajině za příšerné kecy Vojtěcha Filipa…

Jádro pudla je jinde, několik cinknutých diplomek je proti tomuto chování menším zlem!

13. srpna 2018 ve 13:57

Okurková sezóna jede na plné obrátky a největším problémem naší země se jeví diplomky ministrů. Dva ministři Babišovy vlády už rezignovali, třetí měl namále.

No, co dodat…strach eurohujerů a aktivistů, že posilujeme, je evidentní. A tak těch nálepek, spekulací, nesmyslů hraničících s hloupostí či lží bude přibývat

13. srpna 2018 v 07:22

Až mě dojímá, jak se některá média začala poslední dobou „zajímat” o ODS. Jednou se lze dočíst, s kým ODS možná udělá nebo neudělá koalici na pražském magistrátě, jindy všemožní aktivisté o nás trousí nesmysly, jak my vše vidíme obchodně, a dokonce některá média mají péči o to, kde seženeme...

Každý loajální korporátní občan se podle něj na tomto současném pokračování husákovských akcí musí ukázat, jinak má po kariéře

10. srpna 2018 ve 22:10

Je zajímavé, jak rychle se Prague Pride změnilo v pokračování husákovských prvomájových průvodů, kde se každý loajální korporátní občan musí ukázat. Jinak má po kariéře.

Topolánek zhurta do komunistů: Tak alespoň toto přiznejte, soudruzi!

10. srpna 2018 v 16:16

K vraždě Milady Horákové se nehlásíte, padesátá léta jako by nebyla, Rusáky jste také nezvali, tak alespoň ty meliorace přiznejte, soudruzi.

Nemoc sprostých dědečků? Kvůli pornu si Kalousek nevybíravě rýpnul do prezidenta Zemana

8. srpna 2018 v 15:54

Ischemicko – vaskulární demence bývá hovorově nazývána „nemoc sprostých dědečků”. Pacient za to nemůže a zaslouží si péči a soucit. Není ale už tak jisté, zda si zaslouží i úřad prezidenta republiky.

Ostře se pustil do Okamury a Filipa: Jen totální hyeny se můžou takto popásat. Je to od těchto dvou pánů hnusné. Aspoň jsme si ověřili, kde mají zdejší hyeny brloh

7. srpna 2018 ve 14:02

Jen totální hyeny se můžou politicky popásat na tragédii vojáků zabitých v Afghánistánu a jejich rodin. Je to od Okamury a Filipa hnusné. Ale aspoň jsme si opět ověřili, že zdejší hyeny mají brlohy v centrálách SPD a KSČM…

Po přečtení nechutných příspěvků mi došlo, proč tolik hrdinů skončilo v bolševických lágrech. Primitivní hodnocení, smutno je mi

7. srpna 2018 v 08:57

Po přečtení některých nechutných příspěvků o zemřelých vojácích v Afghanistánu mi došlo proč po druhé světové válce skončilo tolik hrdinů z RAF v bolševických lágrech..... Stejná slova odsudků, jako dnes, stejně primitivní hodnocení historie. Smutno je mi.

Gros zhurta do nové šéfky: Co je ti, ty pipino, do toho, jestli je pivo levnější než voda, nebo naopak? Začne se akorát vozit po normálních lidech, co si dají pár kousků

5. srpna 2018 ve 14:36

Tato paní bude taky dárek. Drogy moc řešit nechce, ale zaměří se na zdražení piva. Pachatelka dobrá, palčivý problémy ji nezajímají, takže se začne vozit po normálních lidech, co si dají pár piv. A věta, jaká cena čeho je normální, je typicky sociálně inženýrská. Co je ti, ty pipino, do toho,...

Další články
Nahoru