Dnes Pondělí - jasno 33°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 24°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha 4 má nové vedení, skončil starosta Štěpánek a téměř všichni radní
Josef Svoboda jako jediný nebyl odvolán z dosavadního vedení Prahy 4 a stal se součástí toho nového. Foto: JP

Praha 4 má nové vedení, skončil starosta Štěpánek a téměř všichni radní

V diskusi o programu dnešního jednání zastupitelstva Prahy 4 navrhli zástupci všech opozičních klubů nový bod a tím bylo odvolání a volba členů Rady městské části. Jelikož tento bod podpořil i radní Josef Svoboda (KDU-ČSL) z koaličního hnutí Společně pro Prahu 4, nejtěsnější většinou třiadvaceti hlasů byl tento nový bod programu schválen. Po maratonu čtyřhodinových diskusí a mnoha přestávek byla většina radních, včetně starosty Petra Štěpánka, odvolána. V tajné volbě pro jejich odvolání hlasovalo 23 zastupitelů. Pro odvolání Josefa Svobody bylo jen 20 zastupitelů, pro odvolání Ondřeje Růžičky (STAN) z hnutí Společně pro Prahu 4 celkem 22 zastupitelů. Následovala volba nového starosty. Nominaci obdrželi dosavadní starosta Štěpánek a zastupitelka Irena Michalcová (ANO), která se nakonec stala novou starostkou čtvrté městské části.  

V Praze 4 dosud vládla koalice Pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a hnutí Společně pro Prahu 4 (STAN/KDU-ČSL). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu měla jen nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Opoziční blok ODS, hnutí ANO a TOP 09 měl 22 zastupitelů.

Za opoziční kluby identický návrh na odvolání vedení radnice přednesli postupně Irena Michalcová za ANO, Zdeněk Kovářík za ODS a Filip Vácha za TOP 09. Michalcová ve svém vystoupení návrh nijak neodůvodnila, Kovářík i Vácha vyčítali Radě nedodržení předvolebních slibů, špatné hospodaření a také špatné kroky v oblasti dopravy, například zvažování nové světelné křižovatky na magistrále na úrovni ulice Na Veselí.

Na návrh klubu Praha 4 sobě byla vyhlášena před hlasováním o programu jako celku dvacetiminutová pauza. Po ní byl program schválen třiadvaceti hlasy. Při hlasování to vypadalo, že Svoboda hlasovat nebude, tím by program schválen nebyl, chyběl by jeden hlas. Na poslední chvíli však hlasoval pro schválení programu. Jako poslední za zastupitelů.

Ve 14 hodin vystoupil před zastupitely senátor za Prahu 4 Jiří Drahoš. Ve svém zhruba desetiminutovém vystoupení popsal svůj vztah ke čtvrté městské části, ve které 29 let na různých místech žil. Pohovořil také o zpětné vazbě od občanů, kteří s ním chtějí řešit například problémy v dopravě a přicházejí s podněty. Na závěr sdělil, že tyto podněty bude průběžně předávat vedení radnice.

Po Drahošově vystoupení si vyžádal zastupitelský kub Pirátů půlhodinovou pauzu. Ve 14:45 začala diskuse, ve které zpočátku vystoupili především zástupci vedení městské části, kteří postupně hovořili o tom, co doposud zvládli ve své funkci. „Jsem překvapená, že tu je někdo nespokojený s práci radních. Hodně věcí se udělalo dobře, hodně jich je nastartovaných. Opozice má dveře otevřené, ale výtek a nápadů od ní moc nebylo,“ řekla v diskusi radní pro územní rozvoj a výstavbu Petra Rejchrtová (Piráti).

„Oblast IT je v Praze 4 dlouhodobě podfinancovaná, přesto se dost projektů podařilo nastartovat. Mrzí mě, že nespokojenost mi nebyla nikým sdělena osobně. Nikdo z opozice za mnou nepřišel. Doufám, že návrh na odvolání radních neprojde," uvedl radní pro otevřenou radnici a IT Jan Hora (Piráti).

V následující diskusi vystoupila řada zastupitelů, převážně těch koaličních. Návrh na odvolání považují za unáhlený a nevidí k němu důvod. V diskusi chválili sami sebe a chválili se i navzájem.

Podle opozičního zastupitele Jaroslava Mítha (ODS) byl maraton pochvalných příspěvků „nepodstatným mlácením prázdné slámy". „Hrají jenom o čas, shánějí někoho, kdo přiměje někoho změnit názor," glosoval.

V 17 hodin zastupitel Tomáš Kaplan (KDU-ČSL) navrhl, aby bylo jednání zastupitelstva přerušeno a starostovi Petru Štěpánkovi udělena povinnost svolat další jednání do čtrnácti dnů. Odůvodňoval to tím, že lidovci v Praze 4 se již v minulosti usnesli, že nebudou podporovat strany současné opozice. Radní Josef Svoboda to dnešním hlasováním porušil. Zároveň vyzval Svobodu k tomu, aby svůj krok vysvětlil. Svobodu k tomu následně vyzvali i další zastupitelé.

Za rebelujícího člena koalice se naopak postavila zastupitelka Aneta Krajcová, která po volbách přešla ze zastupitelského klubu STAN do klubu ANO. „Postoj pana Svobody chápu, na členy zastupitelstva za KDU-ČSL byl po volbách vyvíjen nátlak, aby podpořili za každou cenu novou koalici. Z toho důvodu vydírání jsem odešla. Pro to, že takový přístup začal nyní vadit i panu Svobodovi, mám pochopení," uvedla. „Pokud jsem dospělý člověk a k něčemu jsem se zavázal, měl bych to plnit. Určitě jsem násilím nikoho nenutil něco podepsat. Je to dnes ostuda KDU-ČSL," reagoval Kaplan.

V 17:15 Štěpánek navrhl ukončení diskuse, ale to schváleno nebylo. Zhruba v 17:45 byla zahájena tajná volba hlasování o odvolání jednotlivých radních. Většina radních, včetně starosty Petra Štěpánka, byla odvolána. V tajné volbě pro jejich odvolání hlasovalo 23 zastupitelů. Pro odvolání Josefa Svobody bylo jen 20 zastupitelů, pro odvolání Ondřeje Růžičky (STAN) z hnutí Společně pro Prahu 4 celkem 22 zastupitelů. Tito dva radní tedy ustáli svou pozici, ale Růžička byl v dalším průběhu jednání odvolán. Jediný, kdo tedy po dnešku nepřešel z dosavadního vedení radnice do opozice, je Svoboda. Ten si naopak polepšil, z řadového radního se stal místostarostou.
 


Autor: puc

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru