Dnes Pondělí - zatazeno 2°C
Zítra Úterý - snih 1°C
Pondělí 25. 1. 2021
Svátek má Miloš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha 4 má nové vedení, skončil starosta Štěpánek a téměř všichni radní
Josef Svoboda jako jediný nebyl odvolán z dosavadního vedení Prahy 4 a stal se součástí toho nového. Foto: JP

Praha 4 má nové vedení, skončil starosta Štěpánek a téměř všichni radní

V diskusi o programu dnešního jednání zastupitelstva Prahy 4 navrhli zástupci všech opozičních klubů nový bod a tím bylo odvolání a volba členů Rady městské části. Jelikož tento bod podpořil i radní Josef Svoboda (KDU-ČSL) z koaličního hnutí Společně pro Prahu 4, nejtěsnější většinou třiadvaceti hlasů byl tento nový bod programu schválen. Po maratonu čtyřhodinových diskusí a mnoha přestávek byla většina radních, včetně starosty Petra Štěpánka, odvolána. V tajné volbě pro jejich odvolání hlasovalo 23 zastupitelů. Pro odvolání Josefa Svobody bylo jen 20 zastupitelů, pro odvolání Ondřeje Růžičky (STAN) z hnutí Společně pro Prahu 4 celkem 22 zastupitelů. Následovala volba nového starosty. Nominaci obdrželi dosavadní starosta Štěpánek a zastupitelka Irena Michalcová (ANO), která se nakonec stala novou starostkou čtvrté městské části.  

V Praze 4 dosud vládla koalice Pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a hnutí Společně pro Prahu 4 (STAN/KDU-ČSL). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu měla jen nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Opoziční blok ODS, hnutí ANO a TOP 09 měl 22 zastupitelů.

Za opoziční kluby identický návrh na odvolání vedení radnice přednesli postupně Irena Michalcová za ANO, Zdeněk Kovářík za ODS a Filip Vácha za TOP 09. Michalcová ve svém vystoupení návrh nijak neodůvodnila, Kovářík i Vácha vyčítali Radě nedodržení předvolebních slibů, špatné hospodaření a také špatné kroky v oblasti dopravy, například zvažování nové světelné křižovatky na magistrále na úrovni ulice Na Veselí.

Na návrh klubu Praha 4 sobě byla vyhlášena před hlasováním o programu jako celku dvacetiminutová pauza. Po ní byl program schválen třiadvaceti hlasy. Při hlasování to vypadalo, že Svoboda hlasovat nebude, tím by program schválen nebyl, chyběl by jeden hlas. Na poslední chvíli však hlasoval pro schválení programu. Jako poslední za zastupitelů.

Ve 14 hodin vystoupil před zastupitely senátor za Prahu 4 Jiří Drahoš. Ve svém zhruba desetiminutovém vystoupení popsal svůj vztah ke čtvrté městské části, ve které 29 let na různých místech žil. Pohovořil také o zpětné vazbě od občanů, kteří s ním chtějí řešit například problémy v dopravě a přicházejí s podněty. Na závěr sdělil, že tyto podněty bude průběžně předávat vedení radnice.

Po Drahošově vystoupení si vyžádal zastupitelský kub Pirátů půlhodinovou pauzu. Ve 14:45 začala diskuse, ve které zpočátku vystoupili především zástupci vedení městské části, kteří postupně hovořili o tom, co doposud zvládli ve své funkci. „Jsem překvapená, že tu je někdo nespokojený s práci radních. Hodně věcí se udělalo dobře, hodně jich je nastartovaných. Opozice má dveře otevřené, ale výtek a nápadů od ní moc nebylo,“ řekla v diskusi radní pro územní rozvoj a výstavbu Petra Rejchrtová (Piráti).

„Oblast IT je v Praze 4 dlouhodobě podfinancovaná, přesto se dost projektů podařilo nastartovat. Mrzí mě, že nespokojenost mi nebyla nikým sdělena osobně. Nikdo z opozice za mnou nepřišel. Doufám, že návrh na odvolání radních neprojde," uvedl radní pro otevřenou radnici a IT Jan Hora (Piráti).

V následující diskusi vystoupila řada zastupitelů, převážně těch koaličních. Návrh na odvolání považují za unáhlený a nevidí k němu důvod. V diskusi chválili sami sebe a chválili se i navzájem.

Podle opozičního zastupitele Jaroslava Mítha (ODS) byl maraton pochvalných příspěvků „nepodstatným mlácením prázdné slámy". „Hrají jenom o čas, shánějí někoho, kdo přiměje někoho změnit názor," glosoval.

V 17 hodin zastupitel Tomáš Kaplan (KDU-ČSL) navrhl, aby bylo jednání zastupitelstva přerušeno a starostovi Petru Štěpánkovi udělena povinnost svolat další jednání do čtrnácti dnů. Odůvodňoval to tím, že lidovci v Praze 4 se již v minulosti usnesli, že nebudou podporovat strany současné opozice. Radní Josef Svoboda to dnešním hlasováním porušil. Zároveň vyzval Svobodu k tomu, aby svůj krok vysvětlil. Svobodu k tomu následně vyzvali i další zastupitelé.

Za rebelujícího člena koalice se naopak postavila zastupitelka Aneta Krajcová, která po volbách přešla ze zastupitelského klubu STAN do klubu ANO. „Postoj pana Svobody chápu, na členy zastupitelstva za KDU-ČSL byl po volbách vyvíjen nátlak, aby podpořili za každou cenu novou koalici. Z toho důvodu vydírání jsem odešla. Pro to, že takový přístup začal nyní vadit i panu Svobodovi, mám pochopení," uvedla. „Pokud jsem dospělý člověk a k něčemu jsem se zavázal, měl bych to plnit. Určitě jsem násilím nikoho nenutil něco podepsat. Je to dnes ostuda KDU-ČSL," reagoval Kaplan.

V 17:15 Štěpánek navrhl ukončení diskuse, ale to schváleno nebylo. Zhruba v 17:45 byla zahájena tajná volba hlasování o odvolání jednotlivých radních. Většina radních, včetně starosty Petra Štěpánka, byla odvolána. V tajné volbě pro jejich odvolání hlasovalo 23 zastupitelů. Pro odvolání Josefa Svobody bylo jen 20 zastupitelů, pro odvolání Ondřeje Růžičky (STAN) z hnutí Společně pro Prahu 4 celkem 22 zastupitelů. Tito dva radní tedy ustáli svou pozici, ale Růžička byl v dalším průběhu jednání odvolán. Jediný, kdo tedy po dnešku nepřešel z dosavadního vedení radnice do opozice, je Svoboda. Ten si naopak polepšil, z řadového radního se stal místostarostou.
 


Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Další články
Nahoru