dnes
Úterý - jasno
0°C
zítra
Středa - obcasny-dest
1°C
pozítří
Čtvrtek - polojasno
2°C
Praha 4 má nové vedení, skončil starosta Štěpánek a téměř všichni radní
Josef Svoboda jako jediný nebyl odvolán z dosavadního vedení Prahy 4 a stal se součástí toho nového. Foto: JP

Praha 4 má nové vedení, skončil starosta Štěpánek a téměř všichni radní

V diskusi o programu dnešního jednání zastupitelstva Prahy 4 navrhli zástupci všech opozičních klubů nový bod a tím bylo odvolání a volba členů Rady městské části. Jelikož tento bod podpořil i radní Josef Svoboda (KDU-ČSL) z koaličního hnutí Společně pro Prahu 4, nejtěsnější většinou třiadvaceti hlasů byl tento nový bod programu schválen. Po maratonu čtyřhodinových diskusí a mnoha přestávek byla většina radních, včetně starosty Petra Štěpánka, odvolána. V tajné volbě pro jejich odvolání hlasovalo 23 zastupitelů. Pro odvolání Josefa Svobody bylo jen 20 zastupitelů, pro odvolání Ondřeje Růžičky (STAN) z hnutí Společně pro Prahu 4 celkem 22 zastupitelů. Následovala volba nového starosty. Nominaci obdrželi dosavadní starosta Štěpánek a zastupitelka Irena Michalcová (ANO), která se nakonec stala novou starostkou čtvrté městské části.  

V Praze 4 dosud vládla koalice Pirátů, Prahy 4 sobě (Zelení a nezávislí) a hnutí Společně pro Prahu 4 (STAN/KDU-ČSL). V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu měla jen nejtěsnější většinu jednoho hlasu. Opoziční blok ODS, hnutí ANO a TOP 09 měl 22 zastupitelů.

Za opoziční kluby identický návrh na odvolání vedení radnice přednesli postupně Irena Michalcová za ANO, Zdeněk Kovářík za ODS a Filip Vácha za TOP 09. Michalcová ve svém vystoupení návrh nijak neodůvodnila, Kovářík i Vácha vyčítali Radě nedodržení předvolebních slibů, špatné hospodaření a také špatné kroky v oblasti dopravy, například zvažování nové světelné křižovatky na magistrále na úrovni ulice Na Veselí.

Na návrh klubu Praha 4 sobě byla vyhlášena před hlasováním o programu jako celku dvacetiminutová pauza. Po ní byl program schválen třiadvaceti hlasy. Při hlasování to vypadalo, že Svoboda hlasovat nebude, tím by program schválen nebyl, chyběl by jeden hlas. Na poslední chvíli však hlasoval pro schválení programu. Jako poslední za zastupitelů.

Ve 14 hodin vystoupil před zastupitely senátor za Prahu 4 Jiří Drahoš. Ve svém zhruba desetiminutovém vystoupení popsal svůj vztah ke čtvrté městské části, ve které 29 let na různých místech žil. Pohovořil také o zpětné vazbě od občanů, kteří s ním chtějí řešit například problémy v dopravě a přicházejí s podněty. Na závěr sdělil, že tyto podněty bude průběžně předávat vedení radnice.

Po Drahošově vystoupení si vyžádal zastupitelský kub Pirátů půlhodinovou pauzu. Ve 14:45 začala diskuse, ve které zpočátku vystoupili především zástupci vedení městské části, kteří postupně hovořili o tom, co doposud zvládli ve své funkci. „Jsem překvapená, že tu je někdo nespokojený s práci radních. Hodně věcí se udělalo dobře, hodně jich je nastartovaných. Opozice má dveře otevřené, ale výtek a nápadů od ní moc nebylo,“ řekla v diskusi radní pro územní rozvoj a výstavbu Petra Rejchrtová (Piráti).

„Oblast IT je v Praze 4 dlouhodobě podfinancovaná, přesto se dost projektů podařilo nastartovat. Mrzí mě, že nespokojenost mi nebyla nikým sdělena osobně. Nikdo z opozice za mnou nepřišel. Doufám, že návrh na odvolání radních neprojde," uvedl radní pro otevřenou radnici a IT Jan Hora (Piráti).

V následující diskusi vystoupila řada zastupitelů, převážně těch koaličních. Návrh na odvolání považují za unáhlený a nevidí k němu důvod. V diskusi chválili sami sebe a chválili se i navzájem.

Podle opozičního zastupitele Jaroslava Mítha (ODS) byl maraton pochvalných příspěvků „nepodstatným mlácením prázdné slámy". „Hrají jenom o čas, shánějí někoho, kdo přiměje někoho změnit názor," glosoval.

V 17 hodin zastupitel Tomáš Kaplan (KDU-ČSL) navrhl, aby bylo jednání zastupitelstva přerušeno a starostovi Petru Štěpánkovi udělena povinnost svolat další jednání do čtrnácti dnů. Odůvodňoval to tím, že lidovci v Praze 4 se již v minulosti usnesli, že nebudou podporovat strany současné opozice. Radní Josef Svoboda to dnešním hlasováním porušil. Zároveň vyzval Svobodu k tomu, aby svůj krok vysvětlil. Svobodu k tomu následně vyzvali i další zastupitelé.

Za rebelujícího člena koalice se naopak postavila zastupitelka Aneta Krajcová, která po volbách přešla ze zastupitelského klubu STAN do klubu ANO. „Postoj pana Svobody chápu, na členy zastupitelstva za KDU-ČSL byl po volbách vyvíjen nátlak, aby podpořili za každou cenu novou koalici. Z toho důvodu vydírání jsem odešla. Pro to, že takový přístup začal nyní vadit i panu Svobodovi, mám pochopení," uvedla. „Pokud jsem dospělý člověk a k něčemu jsem se zavázal, měl bych to plnit. Určitě jsem násilím nikoho nenutil něco podepsat. Je to dnes ostuda KDU-ČSL," reagoval Kaplan.

V 17:15 Štěpánek navrhl ukončení diskuse, ale to schváleno nebylo. Zhruba v 17:45 byla zahájena tajná volba hlasování o odvolání jednotlivých radních. Většina radních, včetně starosty Petra Štěpánka, byla odvolána. V tajné volbě pro jejich odvolání hlasovalo 23 zastupitelů. Pro odvolání Josefa Svobody bylo jen 20 zastupitelů, pro odvolání Ondřeje Růžičky (STAN) z hnutí Společně pro Prahu 4 celkem 22 zastupitelů. Tito dva radní tedy ustáli svou pozici, ale Růžička byl v dalším průběhu jednání odvolán. Jediný, kdo tedy po dnešku nepřešel z dosavadního vedení radnice do opozice, je Svoboda. Ten si naopak polepšil, z řadového radního se stal místostarostou.
 


Kandidáti na předsedu KDU-ČSL se utkají v debatě

15. ledna 2020 v 05:59

Kandidáti na post předsedy KDU-ČSL, kterými jsou poslanci Jan Bartošek a Marian Jurečka a europoslanec Tomáš Zdechovský, se utkají v debatě v pátek 17. ledna od 14 hodin v Obecním domě v Praze. Debata bude rozdělena do tří bloků a bude přenášena živě na webu a facebooku KDU-ČSL a také na...

Gesce nových radních Prahy 1

14. ledna 2020 ve 23:41

Na mimořádném zasedání Zastupitelstva Městské části Praha 1, konaném v úterý 14. ledna, odvolali zastupitelé dosavadní Radu MČ Praha 1 i předsedy Výborů ZMČ Praha 1 a zvolili nové vedení.

Zastupitelstvo Prahy 12 projedná petici proti zahušťování sídlišť

14. ledna 2020 ve 14:19

Na dnešním jednání zastupitelstva Prahy 12 (od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany) bude projednána petice Spolku náš Kamýk proti dalšímu nadměrnému a nekoncepčnímu zahušťování sídlišť, které představují návrhy jednotlivých developerských projektů....

Praha 1 schválila pravidla pro označování provozoven a manuál pro veřejná prostranství

14. ledna 2020 v 10:19

Rada Prahy 1 včera jednomyslně schválila Pravidla pro označování provozoven v centru, která v prosinci přijala rada hlavního města. Stalo se tak ve stejný den, kdy v centru začala demontáž telefonních budek, o kterou zástupci Prahy 1 dlouhodobě usilovali. Z Pražské památkové zóny by měly být...

Další články
Nahoru