dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Zastupitelé Prahy 3 se hádali o Klinice, většina dala od sociálního centra ruce pryč
Před zastupiteli vystoupila zástupkyně Kliniky Tereza Virtová. Foto: klinika.451.cz

Zastupitelé Prahy 3 se hádali o Klinice, většina dala od sociálního centra ruce pryč

Bouřlivé bylo mimořádné úterní jednání zastupitelstva Prahy 3. Navzdory tomu, že de facto skončilo dřív, než začalo. Zastupitelé totiž neschválili program, kterým měl být osud Autonomního sociálního centra Klinika v Jeseniově ulici. Přesto se během dvou hodin stačili pohádat. Vynořily se zase otazníky nad tím, zda vůbec existuje kolaudační rozhodnutí, že v budově může být jen zdravotnické zařízení.

To, že proti sobě stojí dva názory, bylo zřejmé už z dění před začátkem jednání. „Krádež dobrým úmyslem neomluvíš.“, „Zákony musí platit i pro squattery“, „Sqautateři, žijete za moje daně“ – takové transparenty sebou přinesli příznivci Svobodných a zároveň odpůrci Kliniky.

Oproti nim stáli lidé z Kliniky, jež drželi nápisy: „Neberte nám Kliniku“, „Potřebujeme/te Kliniku“, „Love Klinika/Fight Sexism“ nebo „Solidarita není zločin“. „Klinika funguje bez pomoci, bez grantů, tak to chceme i dál, jen nechceme, aby nám radnice házela klacky pod nohy,“ řekl zástupce centra Arnošt Novák.

Stropnický: Vedení „zasquattovalo" radnici

Pak začalo jednání. Tajemník radnice Petr Fišer přečetl stanovisko Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Podle něj je z hlediska stavebního zákona jiné užívání objektu než jako zdravotnického zařízení (dříve tam bývala plicní klinika) nezákonné. Zastupitelé z koalice Źižkov (nejen) sobě ale upozorňovali na to, že jim zatím nebylo předloženo kolaudační rozhodnutí a existují otazníky, zda existuje. Požadovali je – zatím neúspěšně – po celou dobu jednání!

Matěj Stropnický řekl, že volby vyhrál Žižkov (nejen) sobě, a že stávající vedení radnici „zasquattovalo“. „Všech našich dvanáct zastupitelů stojí za Klinikou,“ dodal. Proto také mimořádné jednání zastupitelstva svolali. Stížnosti na Kliniku podle něj nebyly o nic větší než na mnoho jiných žižkovských podniků, v prosinci jich bylo osm. Nikoli na Kliniku jako takovou, ale na některé akce.

Policie: Klinika není bezpečnostní riziko

Již před radnicí ocitoval stanovisko Policie ČR na Jarově, která letos 7. ledna vydala prohlášení, že na Klinice neeviduje žádné závadné jednání, od září do listopadu loňského roku tam pobývali i migranti, kterým Klinika poskytovala humanitnární pomoc – jídlo, ubytování, obuv, oblečení…, nejednalo se o nelegální migranty, protože prošli kontrolami. Podle stanoviska jarovské policie Klinika není bezpečnostní hrozbou.

Starostka Vladislava Hujová a další zástupci TOP 09 říkali, že Praha 3 nemá s Klinikou nic společného – patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, který s Klinikou podepsal roční výpůjčku, jež minulý týden skončila. K TOP 09 se připojili i zástupci ODS, ČSSD, KSČM a Svobodných.

Zastupitel Ondřej Rut (Žižkov (nejen) sobě) uvedl, že stanovisko starostky, jež psala na stavební úřad i vládě, měla na osud Kliniky, které nebyla prodloužena smlouva, zásadní vliv.

Podle něj vše záleží na politické vůli – kdyby byla, byla by možná i domluva. Klinika podle jeho slov nechce zákony porušovat, snaží se jen upozornit na špatné zákony, na to, že vlastnictví zavazuje, na to, že lidé si mohou pomáhat i bez pomoci státu, že budovy nemají chátrat…  Když se zákon staví proti lidem, je podle něj na místě občanská neposlušnost. 

Zastupitelé neschválili program

Hujová zástupcům opozice často brala slovo – odůvodňovala to tím, že nemluví k programu, ale k danému problému. Oni oponovali, že odůvodňují, proč chtějí bod na program zařadit.

Poté, co zastupitelé program jednání odmítli (hlasovali pro něj jen zastupitelé Žižkov (nejen) sobě), promluvila zástupkyně Klinika Tereza Virtová, kritizovala některá dřívější vyjádření zastupitele Alexandra Bellu (ODS). Uvedla, že o Klinice se šíří lži – není kupříkladu pravda, že by tam neplatili za energie nebo že by tam podnikali. Vedení radnice jí ale nevěnovalo pozornost.


Autor: Anna Skálová
Další články
Nahoru