Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zastupitelé Prahy 2 vyzvali poslance a senátory k odvolání prezidenta Zemana
Prezident ČR Miloš Zeman. Foto: vlada.cz

Zastupitelé Prahy 2 vyzvali poslance a senátory k odvolání prezidenta Zemana

Zastupitelé Prahy 2 včera vyzvali poslance zvolené v Praze a senátory zvolené za Prahu 2, aby podnikli kroky k odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta České republiky. Důvodem je podle navrhovatele usnesení, zastupitele Jana Hrušky (Dvojka Sobě), dlouhodobé působení Zemana proti zájmům ČR, které podle něj vyvrcholilo nedělním projevem o kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Zeman v neděli v televizním pořadu Partie uvedl, že existují dvě vyšetřovací verze výbuchu, a to neodborná manipulace a akce cizí rozvědky. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) včera řekl, že existuje pouze jedna verze, a to druhá zmíněná.

Opoziční zastupitel Prahy 2 Hruška při diskusi o programu zasedání předložil k dodatečnému zařazení bod zabývající se odvoláním prezidenta. V jím navrženém usnesení se říká, že městská část vyzývá poslance a senátory, aby na základě soustavného porušování zájmů ČR vyvolali kroky vedoucí k odvolání.

Zeman podle Hrušky dlouhodobě ohrožuje bezpečnost ČR a nedělní výroky prý byly vyvrcholením těchto kroků.

Na konečném znění výzvy se nakonec domluvili zastupitelé napříč stranami a uložili starostce a poslankyni Janě Černochové (ODS), aby usnesení předala do Parlamentu.

Prezident může být odvolán na základě žaloby Senátu, kdy k přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory.

Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory. Žalobu by projednával Ústavní soud. Druhou možností k odvolání je, pokud výkon funkce prezidenta neumožňuje zdravotní stav.


Autor: ČTK

Praha 2 vyzvala ostatní městské části, aby se připojily k deklaraci

4. října 2021 ve 20:07

Představitelé centrálních městských částí v deklaraci, kterou společně v polovině září podepsali, požadují od vedení hlavního města mimo jiné zlepšení komunikace v oblasti protidrogové politiky, rozšíření služeb pro drogově závislé a lidi bez domova i mimo centrální městské části, revizi obecně...

Další články
Nahoru