Dnes Sobota - jasno 26°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zastupitelé Prahy 2 vyzvali poslance a senátory k odvolání prezidenta Zemana
Prezident ČR Miloš Zeman. Foto: vlada.cz

Zastupitelé Prahy 2 vyzvali poslance a senátory k odvolání prezidenta Zemana

Zastupitelé Prahy 2 včera vyzvali poslance zvolené v Praze a senátory zvolené za Prahu 2, aby podnikli kroky k odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta České republiky. Důvodem je podle navrhovatele usnesení, zastupitele Jana Hrušky (Dvojka Sobě), dlouhodobé působení Zemana proti zájmům ČR, které podle něj vyvrcholilo nedělním projevem o kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Zeman v neděli v televizním pořadu Partie uvedl, že existují dvě vyšetřovací verze výbuchu, a to neodborná manipulace a akce cizí rozvědky. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) včera řekl, že existuje pouze jedna verze, a to druhá zmíněná.

Opoziční zastupitel Prahy 2 Hruška při diskusi o programu zasedání předložil k dodatečnému zařazení bod zabývající se odvoláním prezidenta. V jím navrženém usnesení se říká, že městská část vyzývá poslance a senátory, aby na základě soustavného porušování zájmů ČR vyvolali kroky vedoucí k odvolání.

Zeman podle Hrušky dlouhodobě ohrožuje bezpečnost ČR a nedělní výroky prý byly vyvrcholením těchto kroků.

Na konečném znění výzvy se nakonec domluvili zastupitelé napříč stranami a uložili starostce a poslankyni Janě Černochové (ODS), aby usnesení předala do Parlamentu.

Prezident může být odvolán na základě žaloby Senátu, kdy k přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory.

Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory. Žalobu by projednával Ústavní soud. Druhou možností k odvolání je, pokud výkon funkce prezidenta neumožňuje zdravotní stav.


Autor: ČTK

Praha 5 odsouhlasila Strukturální plán, pomůže s rozvojem území

21. července 2022 v 09:27

Zastupitelstvo městské části projednalo a odsouhlasilo Strukturální plán MČ Praha 5. Ten má určovat rámec rozvoje území a být podkladem pro rozhodování samosprávy k jednotlivým stavebním záměrům na území městské části.  

Zastupitelé Prahy 5 schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu

6. července 2022 ve 14:03

Zastupitelé Prahy 5 na konci června po rozsáhlé diskusi schválili připomínky k návrhu Metropolitního plánu hl. m. Prahy pro veřejné jednání. Informovala o tom mluvčí městské části Lenka Abessi.

Praha 5 snížila počet zastupitelů, po volbách jich bude 41

3. července 2022 ve 14:19

Zastupitelé páté městské části tento týden schválili počet členů Zastupitelstva MČ Prahy 5 pro volební období 2022 až 2026. Bude jich 41, v tomto období jich je 43. Volby se budou konat 23. a 24. září.  

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

27. června 2022 v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Další články
Nahoru