Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Pátek 14. 5. 2021
Svátek má Bonifác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé Prahy 2 vyzvali poslance a senátory k odvolání prezidenta Zemana
Prezident ČR Miloš Zeman. Foto: vlada.cz

Zastupitelé Prahy 2 vyzvali poslance a senátory k odvolání prezidenta Zemana

Zastupitelé Prahy 2 včera vyzvali poslance zvolené v Praze a senátory zvolené za Prahu 2, aby podnikli kroky k odvolání Miloše Zemana z funkce prezidenta České republiky. Důvodem je podle navrhovatele usnesení, zastupitele Jana Hrušky (Dvojka Sobě), dlouhodobé působení Zemana proti zájmům ČR, které podle něj vyvrcholilo nedělním projevem o kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

Zeman v neděli v televizním pořadu Partie uvedl, že existují dvě vyšetřovací verze výbuchu, a to neodborná manipulace a akce cizí rozvědky. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) včera řekl, že existuje pouze jedna verze, a to druhá zmíněná.

Opoziční zastupitel Prahy 2 Hruška při diskusi o programu zasedání předložil k dodatečnému zařazení bod zabývající se odvoláním prezidenta. V jím navrženém usnesení se říká, že městská část vyzývá poslance a senátory, aby na základě soustavného porušování zájmů ČR vyvolali kroky vedoucí k odvolání.

Zeman podle Hrušky dlouhodobě ohrožuje bezpečnost ČR a nedělní výroky prý byly vyvrcholením těchto kroků.

Na konečném znění výzvy se nakonec domluvili zastupitelé napříč stranami a uložili starostce a poslankyni Janě Černochové (ODS), aby usnesení předala do Parlamentu.

Prezident může být odvolán na základě žaloby Senátu, kdy k přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory.

Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory. Žalobu by projednával Ústavní soud. Druhou možností k odvolání je, pokud výkon funkce prezidenta neumožňuje zdravotní stav.


Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru