Dnes Sobota - obcasny-dest -1°C
Zítra Neděle - zatazeno 1°C
Sobota 4. 12. 2021
Svátek má Barbora
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Zastupitelé Prahy 2 se seznámili s bezpečnostní situací v městské části

Zastupitelé MČ Praha 2 se na svém pondělním zasedání seznámili s bezpečnostní situací v této městské části. Své bilanční zprávy jim předložili zástupci Policie ČR, Městské policie a Hasičského záchranného sboru Praha. Policejní statistiky za rok 2020 ukazují, že počty přestupků, správních deliktů i trestných činů mají ve většině ukazatelů klesající tendenci. Loňská pandemie a související vládní opatření však výrazně ovlivnily činnost obou policejních složek i kategorie nejčastěji páchaných trestných činů. 

„Na bezpečnosti nám záleží. Jednotlivé problémy a bezpečnostní rizika řešíme se zástupci státní i městské policie na pravidelných bezpečnostních poradách. Můžeme tak rychle reagovat na podněty našich občanů i aktuální vývoj bezpečnostní situace v konkrétní lokalitě. Policisty i strážníky se snažíme podporovat. Pravidelně jim přispíváme na lepší vybavení, motivujeme je odměnami, pomáháme jim řešit bytovou situaci,“ uvádí radní pro bezpečnost Michal Zuna (TOP 09).

Podle něj se díky dobře nastavené komunikaci s policejními složkami daří podchytit případné bezpečnostní problémy včas. Tak jako tomu bylo například v poslední době na Karlově náměstí v Praze, kam se začali stahovat bezdomovci, narkomani a opilci. Poté, co policisté i strážníci zintenzivnili v oblasti kontroly, se situace výrazně zlepšila.

Jak vyplývá ze zprávy, kterou zastupitelům předložili policisté Obvodního ředitelství policie Praha II, na území Prahy 2 bylo v roce 2020 evidováno celkem 2956 trestných činů, což je oproti roku 2019 o 1334 trestných činů méně a znamená to meziroční pokles 31 procent. Výrazný pokles policisté zaznamenali zejména u pouličních druhů kriminality (majetková trestná činnost, kapesní krádeže, krádeže věci z vozidel) a v oblasti kriminality drogové. Vzestup naopak evidují u vloupání do bytů, násilné trestné činnosti a loupeží.

Při objasňování trestné činnosti a odhalování jejích pachatelů policie využívá kamerový systém, na jehož zřízení a rozšiřování má městská část významný podíl. V Praze 2 je v současné době 43 činných kamer, díky nimž se podařilo v loňském roce vyřešit 203 případů a zadržet 28 pachatelů.

Přestupky a jejich postihování jsou doménou městských strážníků, a jak vyplývá ze zprávy Obvodního ředitelství Městské policie Praha 2, v loňském roce jich řešili 39 761. Nejčastěji postihovanými přestupky byly ty na úseku dopravy a to 32 295, kdy se jednalo zejména o porušení zákazu zastavení a nedovoleného stání na chodníku. Strážníci řešili také 4203 přestupků na úseku veřejného pořádku a 3263 ostatních přestupků např. alkoholismus a toxikománie. Příkazním řízením strážníci řešili 7295 přestupků a rozdali pokuty za 2 778 764 korun.

Hlavní náplní práce Městské policie jsou standardně záležitosti veřejného pořádku a klidu. Loňský rok, poznamenaný pandemií, byl však v mnoha ohledech výjimkou. Vedle běžné činnosti – postihování rušení nočního klidu, poškozování obecního i soukromého majetku, znečišťování veřejných prostranství a porušování městských vyhlášek, tak strážníci dohlíželi i na dodržování krizových opatření Vlády ČR.

Také zástupci Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy z centrální stanice v Sokolské ulici informovali zastupitele o své práci v loňském roce a problémech, které jim práci komplikují. Tato stanice tvoří základnu pro tři výjezdová družstva.

Za rok 2020 na území Prahy hasiči zasahovali ve 447 případech – nejčastěji při požárech (66 případů).  Škody na majetku způsobených požárem vloni dosahovaly necelých 5 milionů korun a hasiči uchránili majetek ve výši takřka 3 milionů korun.


Autor: TZ, red

Milostivé léto v Praze 2

2. prosince 2021 v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Praha pošle nemocnicím další čtyři miliony korun

2. prosince 2021 v 07:57

Rada Prahy na pondělním jednání odsouhlasila návrh na poskytnutí finančních prostředků v celkové výši 4 miliony korun na dofinancování lékařské pohotovostní služby pro vybrané smluvní poskytovatele zdravotních služeb na území hlavního města.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

2. prosince 2021 v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Další články
Nahoru