Dnes Pondělí - prehanky-snih 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zastupitelé Prahy 11 se neshodli na postupu k Areálu ledových sportů
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Zastupitelé Prahy 11 se neshodli na postupu k Areálu ledových sportů

Na dalším postupu ohledně účasti Prahy 11 v akciové firmě AR Delta, která na území Jižního Města staví Areál ledových sportů (ALS), se včera zastupitelé jedenácté pražské městské části neshodli. Zastupitelstvo Prahy 11 v září schválilo usnesení o revizi majetkové účasti městské části na projektu. Radnice nyní vlastní polovinu akcií firmy, která sportoviště staví. ALS, v němž má být kryté kluziště a dráhy pro curling, se v současnosti staví u základní školy Ke Kateřinkám.

Zastupitelé včera na svém zasedání schválili k ALS pouze usnesení, kterým konstatovali, že „stále trvá zájem na vybudování a následném úspěšném fungování ALS". O výstavbě sportoviště a o AR Delta přitom zastupitelé jednali několik hodin.

Návrhy usnesení ohledně dalšího postupu podali mimo jiné opoziční zastupitelé Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11– HPP11) a Ladislav Kos st. (HPP11). Jejich návrhy ale nebyly zastupitelstvem schváleny. Dostatečnou podporu nezískal ani návrh starosty Prahy 11 Jiřího Dohnala (Piráti), místostarosty Martina Sedeke (ODS) a zastupitele a předsedy klubu ANO v Praze 11 Martina Horáka (ANO).

Podle jejich návrhu usnesení by Praha 11 měla svůj podíl prodat nejméně za 40 milionů. Městské části by se tak vrátily peníze vložené do výstavby sportoviště, jak ve středu uvedli na svém webu Piráti.

Prodej podílu podmínili autoři návrhu usnesení mimo jiné tím, aby mohli kluziště v ALS využívat žáci ze škol, které Praha 11 zřizuje. Jednalo se i o tom, že by radní Prahy 11 měli začít jednat s pražským magistrátem o výkupu podílu druhého akcionáře v AR Delta. K tomu mělo dojít za situace, že druhý akcionář firmy AR Delta nevyužije své předkupní právo na akcie Prahy 11 ve firmě.

Sportoviště u základní školy se nyní staví. Podle dřívějších informací se měl areál otevřít na podzim 2022. Předpokládaná cena stavby je podle smlouvy mezi AR Delta a firmou Syner 194 milionů korun bez DPH. Úvěr ke stavbě poskytla PPF banka a podle nynějšího předsedy správní rady AR Delta Petra Přenosila je ve výši 135 milionů korun.

S přípravami ALS začal soukromý investor v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020.

Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu a investor měl sportoviště vybudovat na své náklady. Následně AR Delta nabídla účast na projektu hlavnímu městu. To se přímým partnerem projektu nestalo a do zbudování areálu se zapojila jedenáctá městská část.

Praha 11 se tak loni stala akcionářem firmy, v níž získala poloviční podíl. Za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu nakoupila radnice akcie firmy. Dalších 35 milionů korun radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku na navýšení kapitálu ve firmě.

Na činnost vzniklé akciové firmy má za úkol dohlížet správní rada. Pozici předsedy této rady od roku 2020 do letošního léta zastával místostarosta Sedeke. Na post rezignoval mimo jiné proto, že správní rada schválila smlouvy, které podle něj byly pro AR Delta rizikové.

Jde o smlouvy na zhotovitele stavby a poskytnutí úvěru od banky. To už dříve odmítl hlavní manažer projektu Karel Kubeška. V tomto roce na svá místa rezignovali i další tři členové správní rady firmy.

Městskou část tak nyní ve správní radě zastupuje namísto čtyř členů, nominovaných jednotlivými koaliční stranami, pouze jediný. Tím je Přenosil, kterého do správní rady jmenovali za městskou část Piráti.

Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Galerie Harfa nabídne vánočním trhovcům volné prodejní jednotky

27. listopadu 2021 ve 21:49

Obchodní centrum Galerie Harfa poskytne zdarma několik plně vybavených prodejních jednotek vybraných obchodníkům, kteří přišli o příležitost prodeje na tradičních vánočních trzích. Chce podpořit malé prodejce, kteří do příprav vložili svůj vlastní kapitál, energii, čas a snahu udělat všem...

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

26. listopadu 2021 v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Další články
Nahoru