Dnes Středa - polojasno 9°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 9°C
Středa 22. 3. 2023
Svátek má Leona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zastupitelé Prahy 11 se neshodli na postupu k Areálu ledových sportů
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Zastupitelé Prahy 11 se neshodli na postupu k Areálu ledových sportů

Na dalším postupu ohledně účasti Prahy 11 v akciové firmě AR Delta, která na území Jižního Města staví Areál ledových sportů (ALS), se včera zastupitelé jedenácté pražské městské části neshodli. Zastupitelstvo Prahy 11 v září schválilo usnesení o revizi majetkové účasti městské části na projektu. Radnice nyní vlastní polovinu akcií firmy, která sportoviště staví. ALS, v němž má být kryté kluziště a dráhy pro curling, se v současnosti staví u základní školy Ke Kateřinkám.

Zastupitelé včera na svém zasedání schválili k ALS pouze usnesení, kterým konstatovali, že „stále trvá zájem na vybudování a následném úspěšném fungování ALS". O výstavbě sportoviště a o AR Delta přitom zastupitelé jednali několik hodin.

Návrhy usnesení ohledně dalšího postupu podali mimo jiné opoziční zastupitelé Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11– HPP11) a Ladislav Kos st. (HPP11). Jejich návrhy ale nebyly zastupitelstvem schváleny. Dostatečnou podporu nezískal ani návrh starosty Prahy 11 Jiřího Dohnala (Piráti), místostarosty Martina Sedeke (ODS) a zastupitele a předsedy klubu ANO v Praze 11 Martina Horáka (ANO).

Podle jejich návrhu usnesení by Praha 11 měla svůj podíl prodat nejméně za 40 milionů. Městské části by se tak vrátily peníze vložené do výstavby sportoviště, jak ve středu uvedli na svém webu Piráti.

Prodej podílu podmínili autoři návrhu usnesení mimo jiné tím, aby mohli kluziště v ALS využívat žáci ze škol, které Praha 11 zřizuje. Jednalo se i o tom, že by radní Prahy 11 měli začít jednat s pražským magistrátem o výkupu podílu druhého akcionáře v AR Delta. K tomu mělo dojít za situace, že druhý akcionář firmy AR Delta nevyužije své předkupní právo na akcie Prahy 11 ve firmě.

Sportoviště u základní školy se nyní staví. Podle dřívějších informací se měl areál otevřít na podzim 2022. Předpokládaná cena stavby je podle smlouvy mezi AR Delta a firmou Syner 194 milionů korun bez DPH. Úvěr ke stavbě poskytla PPF banka a podle nynějšího předsedy správní rady AR Delta Petra Přenosila je ve výši 135 milionů korun.

S přípravami ALS začal soukromý investor v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020.

Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu a investor měl sportoviště vybudovat na své náklady. Následně AR Delta nabídla účast na projektu hlavnímu městu. To se přímým partnerem projektu nestalo a do zbudování areálu se zapojila jedenáctá městská část.

Praha 11 se tak loni stala akcionářem firmy, v níž získala poloviční podíl. Za pět milionů korun díky dotaci z pražského magistrátu nakoupila radnice akcie firmy. Dalších 35 milionů korun radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku na navýšení kapitálu ve firmě.

Na činnost vzniklé akciové firmy má za úkol dohlížet správní rada. Pozici předsedy této rady od roku 2020 do letošního léta zastával místostarosta Sedeke. Na post rezignoval mimo jiné proto, že správní rada schválila smlouvy, které podle něj byly pro AR Delta rizikové.

Jde o smlouvy na zhotovitele stavby a poskytnutí úvěru od banky. To už dříve odmítl hlavní manažer projektu Karel Kubeška. V tomto roce na svá místa rezignovali i další tři členové správní rady firmy.

Městskou část tak nyní ve správní radě zastupuje namísto čtyř členů, nominovaných jednotlivými koaliční stranami, pouze jediný. Tím je Přenosil, kterého do správní rady jmenovali za městskou část Piráti.

Na Jižním Městě vládne koalice Pirátů, ANO, ODS, TOP 09 a STAN. Městská část, kde žije 77 600 obyvatel, zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.


Autor: ČTK

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Dnes v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

Včera ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru