Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu ve firmě AR Delta
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu ve firmě AR Delta

Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu městské části ve firmě AR Delta, která na Jižním Městě staví Areál ledových sportů (ALS). Ve středečních nočních hodinách před hlasováním o prodeji akcií část zastupitelů opustila jednací sál a zastupitelstvo tak bylo neusnášeníschopné. Druhý akcionář firmy, společnost ALS Investors, už dříve za poloviční podíl městské části ve firmě nabídl 41 milionů korun. V ALS, který se nyní staví, má vzniknout kryté kluziště a dráhy na curling.

Prodej akcií městské části byl předmětem jednání zastupitelstva už několikrát. V září 2021 schválilo zastupitelstvo usnesení o revizi majetkové účasti radnice na projektu. V polovině února bylo rozhodnuto, že se akcie Prahy 11 budou prodávat nejméně za 40 milionů.

Tolik peněz Praha 11 do projektu vložila. Od té doby zastupitelé o prodeji nerozhodli. Na nákup akcií městské části má předkupní právo firma ALS Investors. Za ALS Investors stojí Tomáš Kučera a investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem, která nově vlastní 75 procent firmy.

Sportoviště nyní staví firma Syner. Předpokládaná cena stavby je podle smlouvy mezi AR Delta a firmou Syner 194 milionů korun bez DPH. Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) ve středu řekl, že AR Delta má nyní dluh 60 milionů korun bez DPH. Své pohledávky vůči Syneru by měla AR Delta zaplatit do konce června.

Stavební firma by v případě nezaplacení dluhu mohla přistoupit mimo jiné k vymáhání úroků z prodlení, řekla opoziční zastupitelka Ivana Hovorková (Hnutí pro Prahu 11 – HPP11). „Je to právě ten den (30. června 2022), po kterém má městská část na základě akcionářské smlouvy právo požadovat odkup padesátiprocentního podílu společnosti AR Delta od druhého investora, ALS Investors, za cenu znaleckého posudku," řekla.

Radnice si letos podle Dohnala nechala vypracovat posudek, který ocenil podíl Prahy 11 v AR Delta na 39 milionů. Posudek připravila firma Equita Consulting (EC). Někteří zastupitelé ho ale ve středu zpochybnili.

Firmu EC označil za „nedůvěryhodnou“ opoziční zastupitel Jan Jaroš (HPP11) a podobně se vyjádřila zastupitelka Michaela Al-Ali Poláková (Piráti a Zelení). Posudek si nechal vypracovat i druhý akcionář, a to u firmy Delloite. Ta podíl radnice ocenila na 36 milionů.

Dění okolo ALS nyní podle opozičního zastupitele Jiřího Štylera (HPP11) prošetřuje policie. Zástupci HPP11, kteří jsou dlouhodobými kritiky postupu vedení radnice v projektu a vynakládání veřejných peněz v projektu označují za netransparentní, podali už dříve trestní oznámení.

Praha 11 je akcionářem v AR Delta od roku 2020. Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu, za pět milionů díky dotaci z pražského magistrátu koupila akcie a za dalších 35 milionů, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Ve středu starosta Dohnal uvedl, že sportoviště by mohlo být hotové na přelomu září a října.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

Dnes ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Další články
Nahoru