Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu ve firmě AR Delta
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu ve firmě AR Delta

Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu městské části ve firmě AR Delta, která na Jižním Městě staví Areál ledových sportů (ALS). Ve středečních nočních hodinách před hlasováním o prodeji akcií část zastupitelů opustila jednací sál a zastupitelstvo tak bylo neusnášeníschopné. Druhý akcionář firmy, společnost ALS Investors, už dříve za poloviční podíl městské části ve firmě nabídl 41 milionů korun. V ALS, který se nyní staví, má vzniknout kryté kluziště a dráhy na curling.

Prodej akcií městské části byl předmětem jednání zastupitelstva už několikrát. V září 2021 schválilo zastupitelstvo usnesení o revizi majetkové účasti radnice na projektu. V polovině února bylo rozhodnuto, že se akcie Prahy 11 budou prodávat nejméně za 40 milionů.

Tolik peněz Praha 11 do projektu vložila. Od té doby zastupitelé o prodeji nerozhodli. Na nákup akcií městské části má předkupní právo firma ALS Investors. Za ALS Investors stojí Tomáš Kučera a investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem, která nově vlastní 75 procent firmy.

Sportoviště nyní staví firma Syner. Předpokládaná cena stavby je podle smlouvy mezi AR Delta a firmou Syner 194 milionů korun bez DPH. Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) ve středu řekl, že AR Delta má nyní dluh 60 milionů korun bez DPH. Své pohledávky vůči Syneru by měla AR Delta zaplatit do konce června.

Stavební firma by v případě nezaplacení dluhu mohla přistoupit mimo jiné k vymáhání úroků z prodlení, řekla opoziční zastupitelka Ivana Hovorková (Hnutí pro Prahu 11 – HPP11). „Je to právě ten den (30. června 2022), po kterém má městská část na základě akcionářské smlouvy právo požadovat odkup padesátiprocentního podílu společnosti AR Delta od druhého investora, ALS Investors, za cenu znaleckého posudku," řekla.

Radnice si letos podle Dohnala nechala vypracovat posudek, který ocenil podíl Prahy 11 v AR Delta na 39 milionů. Posudek připravila firma Equita Consulting (EC). Někteří zastupitelé ho ale ve středu zpochybnili.

Firmu EC označil za „nedůvěryhodnou“ opoziční zastupitel Jan Jaroš (HPP11) a podobně se vyjádřila zastupitelka Michaela Al-Ali Poláková (Piráti a Zelení). Posudek si nechal vypracovat i druhý akcionář, a to u firmy Delloite. Ta podíl radnice ocenila na 36 milionů.

Dění okolo ALS nyní podle opozičního zastupitele Jiřího Štylera (HPP11) prošetřuje policie. Zástupci HPP11, kteří jsou dlouhodobými kritiky postupu vedení radnice v projektu a vynakládání veřejných peněz v projektu označují za netransparentní, podali už dříve trestní oznámení.

Praha 11 je akcionářem v AR Delta od roku 2020. Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu, za pět milionů díky dotaci z pražského magistrátu koupila akcie a za dalších 35 milionů, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Ve středu starosta Dohnal uvedl, že sportoviště by mohlo být hotové na přelomu září a října.


Autor: ČTK

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Dnes v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru