Dnes Pondělí - prehanky-dest 19°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Pondělí 27. 6. 2022
Svátek má Ladislav
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu ve firmě AR Delta
Plánovaná podoba areálu ledových sportů. Vizualizace: Praha 11

Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu ve firmě AR Delta

Zastupitelé Prahy 11 opět nehlasovali o prodeji podílu městské části ve firmě AR Delta, která na Jižním Městě staví Areál ledových sportů (ALS). Ve středečních nočních hodinách před hlasováním o prodeji akcií část zastupitelů opustila jednací sál a zastupitelstvo tak bylo neusnášeníschopné. Druhý akcionář firmy, společnost ALS Investors, už dříve za poloviční podíl městské části ve firmě nabídl 41 milionů korun. V ALS, který se nyní staví, má vzniknout kryté kluziště a dráhy na curling.

Prodej akcií městské části byl předmětem jednání zastupitelstva už několikrát. V září 2021 schválilo zastupitelstvo usnesení o revizi majetkové účasti radnice na projektu. V polovině února bylo rozhodnuto, že se akcie Prahy 11 budou prodávat nejméně za 40 milionů.

Tolik peněz Praha 11 do projektu vložila. Od té doby zastupitelé o prodeji nerozhodli. Na nákup akcií městské části má předkupní právo firma ALS Investors. Za ALS Investors stojí Tomáš Kučera a investiční skupina Kaprain založená Karlem Pražákem, která nově vlastní 75 procent firmy.

Sportoviště nyní staví firma Syner. Předpokládaná cena stavby je podle smlouvy mezi AR Delta a firmou Syner 194 milionů korun bez DPH. Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal (Piráti) ve středu řekl, že AR Delta má nyní dluh 60 milionů korun bez DPH. Své pohledávky vůči Syneru by měla AR Delta zaplatit do konce června.

Stavební firma by v případě nezaplacení dluhu mohla přistoupit mimo jiné k vymáhání úroků z prodlení, řekla opoziční zastupitelka Ivana Hovorková (Hnutí pro Prahu 11 – HPP11). „Je to právě ten den (30. června 2022), po kterém má městská část na základě akcionářské smlouvy právo požadovat odkup padesátiprocentního podílu společnosti AR Delta od druhého investora, ALS Investors, za cenu znaleckého posudku," řekla.

Radnice si letos podle Dohnala nechala vypracovat posudek, který ocenil podíl Prahy 11 v AR Delta na 39 milionů. Posudek připravila firma Equita Consulting (EC). Někteří zastupitelé ho ale ve středu zpochybnili.

Firmu EC označil za „nedůvěryhodnou“ opoziční zastupitel Jan Jaroš (HPP11) a podobně se vyjádřila zastupitelka Michaela Al-Ali Poláková (Piráti a Zelení). Posudek si nechal vypracovat i druhý akcionář, a to u firmy Delloite. Ta podíl radnice ocenila na 36 milionů.

Dění okolo ALS nyní podle opozičního zastupitele Jiřího Štylera (HPP11) prošetřuje policie. Zástupci HPP11, kteří jsou dlouhodobými kritiky postupu vedení radnice v projektu a vynakládání veřejných peněz v projektu označují za netransparentní, podali už dříve trestní oznámení.

Praha 11 je akcionářem v AR Delta od roku 2020. Radnice poskytla firmě pozemky na stavbu, za pět milionů díky dotaci z pražského magistrátu koupila akcie a za dalších 35 milionů, které radnice získala od Prahy jako bezúročnou půjčku, navýšila kapitál ve firmě.

Výstavba Areálu ledových sportů se připravuje už několik let. Soukromý investor s přípravami začal v roce 2014. Stavební práce začaly začátkem roku 2019 s předpokladem, že stavba vyjde na zhruba 120 milionů korun a hotovo bude v polovině roku 2020. Ve středu starosta Dohnal uvedl, že sportoviště by mohlo být hotové na přelomu září a října.


Autor: ČTK

Bývalého primátorova náměstka Hlubučka vyloučili zastupitelé Spojených sil pro Prahu z klubu

Dnes v 16:26

Zastupitelé Spojených sil pro Prahu (TOP 09 + STAN) na svém dnešním jednání vyloučili z klubu bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (dříve STAN).

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 21. zasedání, radnice zveřejnila program

Včera v 09:53

V zasedacím sále 301 na historické Nuselské radnici (Táborská 500) se ve středu 29. června uskuteční od 13 hodin 21. zasedání zastupitelstva Prahy 4. Informoval o tom mluvčí městské části Jiří Bigas.

Zastupitelstvo Prahy 17 schválilo vypsání tendru na pečovatelský dům

25. června 2022 v 10:06

Stavba domu s pečovatelskou službou (DPS) v pražských Řepích by měla odhadem stát 380 milionů korun. Kapacita domova je plánovaná pro 125 osob. Vyplývá to z usnesení zastupitelstva Prahy 17, které schválilo vypsání zadávacího řízení na stavitele DPS. Informovala...

Zastupitelé Prahy 15 se sejdou na mimořádném zasedání

23. června 2022 v 07:11

Osmé mimořádné zasedání ZMČ Praha 15 se koná dne 24. června od 17 hodin v Kulturním centru Varta, Boloňská 310, Horní Měcholupy. Zasedání bude opět vysíláno on‑line.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou na zasedání

22. června 2022 ve 20:24

Ve čtvrtek 23. června se bude v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9) konat 16. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14. Začátek je v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17.30 hodin.  

Další články
Nahoru