Dnes Úterý - zatazeno 7°C
Zítra Středa - oblacno 7°C
Úterý 13. 4. 2021
Svátek má Aleš
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé Prahy 10 schválili úpravu rozpočtu na letošní rok, schodek se zvýší o 72 milionů korun
Radnice Prahy 10 ve Vršovicích. Foto: archiv

Zastupitelé Prahy 10 schválili úpravu rozpočtu na letošní rok, schodek se zvýší o 72 milionů korun

Zastupitelé Prahy 10 na svém dnešním zasedání schválili úpravu rozpočtu a plánu zdaňované činnosti na tento rok, která reaguje na aktuální společenskou a ekonomickou situaci. Schodek bude navýšen, velké investice se omezovat nebudou. 

„Výpadek příjmů a zvýšení investičních výdajů vede k navýšení schodku rozpočtu o 72 milionů korun,“ uvedla radní pro rozpočet Lucie Sedmihradská (VLASTA). Původně schválený schodek rozpočtu na letošní rok byl 335 milionů korun. Nyní tedy přesáhne 400 milionů korun. Ve schváleném rozpočtu na rok 2019 byl schválen schodek dokonce ve výši 770,9 milionu korun.

Aktuálně schválené navýšení schodku bude kryto finančními prostředky z minulých let. „Nemusíme tak přistupovat k drastickému omezování investic. Ty jsou totiž zvlášť v případě rekonstrukcí, novostaveb a oprav školních budov naprosto nezbytné,“ sdělila Sedmihradská.  

Nadále se tak připravuje revitalizace Starostrašnické ulice včetně okolí stanice metra. Pražský dopravní podnik bude v letošním druhém a třetím kvartálu rekonstruovat tramvajovou trať v celé délce Starostrašnické, příští rok na něj naváže městská část s revitalizací tohoto prostoru.

„Lokalita má velký potenciál, který hodláme maximálně využít. Území projde postupnou proměnou, díky níž získá ucelenou koncepční podobu, stane se vhodným místem pro setkávání lidí a jednou z výkladních skříní Prahy 10,“ sdělil místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS). „Nehodláme rezignovat na střednědobý plán investic ani na dlouhodobý výhled, to považuji za naši největší devizu,“ dodal.

Městská se chce zaměřit na opatření pro případ možné druhé vlny pandemie koronaviru. „Prevenci stavíme na několika základních pilířích. Prvním je maximální podpora a udržení stávajícího systému sociálních služeb, která v čele s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci skvěle zafungovala. Druhým je další rozvoj ojedinělé sítě dobrovolníků a organizací, již se nám podařilo vytvořit. Díky ní jsme byli velmi efektivní při distribuci ochranných prostředků i důležitých informací. Třetí pilíř je ,materiální´, podařilo se nám naskladnit přes 122 tisíc roušek a další ochranné prostředky. Pokud by se opakoval nouzový stav, jsme těmi nejdůležitějšími ochrannými zásobami vybaveni přibližně na dva měsíce dopředu,“ uvedl radní pro sociální a zdravotní oblast a pro bezpečnost Michal Kočí (Piráti).

Dalším pilířem je podle Kočího fakt, že v Praze 10 vzniká Pacientský hub. Projekt, na kterém městská část spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví, se má rozběhnout letos na podzim ve zrekonstruované budově v ulici U Vršovického nádraží. Prostřednictvím seminářů, setkávání se s odborníky, ale i neformálních akcí bude hub poskytovat zázemí pro rozvoj a vzdělávání občanské společnosti ve zdravotnictví.


Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

Včera v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Praha 6 rozšířila úřední hodiny radnice

Včera v 10:02

Praha 6 s ukončením nouzového stavu rozšiřuje od dnešního dne úřední hodiny u nejvíce poptávaných služeb. Jedná se o agendu osobních dokladů – občanských průkazů a cestovních dokladů, Czech POINT, podatelnu a také kancelář pro zóny placeného stání.

Praha 5: Úřední hodiny radnice se prozatím nemění

Včera v 09:29

V pondělí 12. dubna přestalo platit opatření, které upravuje provoz orgánů veřejné moci a správních orgánů. Provoz úřadu je pro občany bez omezení agend.

Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

11. dubna 2021 v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

10. dubna 2021 v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Další články
Nahoru