Dnes Úterý - prehanky-snih 0°C
Zítra Středa - prehanky-snih 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé Prahy 10 schválili úpravu rozpočtu na letošní rok, schodek se zvýší o 72 milionů korun
Radnice Prahy 10 ve Vršovicích. Foto: archiv

Zastupitelé Prahy 10 schválili úpravu rozpočtu na letošní rok, schodek se zvýší o 72 milionů korun

Zastupitelé Prahy 10 na svém dnešním zasedání schválili úpravu rozpočtu a plánu zdaňované činnosti na tento rok, která reaguje na aktuální společenskou a ekonomickou situaci. Schodek bude navýšen, velké investice se omezovat nebudou. 

„Výpadek příjmů a zvýšení investičních výdajů vede k navýšení schodku rozpočtu o 72 milionů korun,“ uvedla radní pro rozpočet Lucie Sedmihradská (VLASTA). Původně schválený schodek rozpočtu na letošní rok byl 335 milionů korun. Nyní tedy přesáhne 400 milionů korun. Ve schváleném rozpočtu na rok 2019 byl schválen schodek dokonce ve výši 770,9 milionu korun.

Aktuálně schválené navýšení schodku bude kryto finančními prostředky z minulých let. „Nemusíme tak přistupovat k drastickému omezování investic. Ty jsou totiž zvlášť v případě rekonstrukcí, novostaveb a oprav školních budov naprosto nezbytné,“ sdělila Sedmihradská.  

Nadále se tak připravuje revitalizace Starostrašnické ulice včetně okolí stanice metra. Pražský dopravní podnik bude v letošním druhém a třetím kvartálu rekonstruovat tramvajovou trať v celé délce Starostrašnické, příští rok na něj naváže městská část s revitalizací tohoto prostoru.

„Lokalita má velký potenciál, který hodláme maximálně využít. Území projde postupnou proměnou, díky níž získá ucelenou koncepční podobu, stane se vhodným místem pro setkávání lidí a jednou z výkladních skříní Prahy 10,“ sdělil místostarosta pro územní rozvoj Martin Valovič (ODS). „Nehodláme rezignovat na střednědobý plán investic ani na dlouhodobý výhled, to považuji za naši největší devizu,“ dodal.

Městská se chce zaměřit na opatření pro případ možné druhé vlny pandemie koronaviru. „Prevenci stavíme na několika základních pilířích. Prvním je maximální podpora a udržení stávajícího systému sociálních služeb, která v čele s Centrem sociální a ošetřovatelské pomoci skvěle zafungovala. Druhým je další rozvoj ojedinělé sítě dobrovolníků a organizací, již se nám podařilo vytvořit. Díky ní jsme byli velmi efektivní při distribuci ochranných prostředků i důležitých informací. Třetí pilíř je ,materiální´, podařilo se nám naskladnit přes 122 tisíc roušek a další ochranné prostředky. Pokud by se opakoval nouzový stav, jsme těmi nejdůležitějšími ochrannými zásobami vybaveni přibližně na dva měsíce dopředu,“ uvedl radní pro sociální a zdravotní oblast a pro bezpečnost Michal Kočí (Piráti).

Dalším pilířem je podle Kočího fakt, že v Praze 10 vzniká Pacientský hub. Projekt, na kterém městská část spolupracuje s Ministerstvem zdravotnictví, se má rozběhnout letos na podzim ve zrekonstruované budově v ulici U Vršovického nádraží. Prostřednictvím seminářů, setkávání se s odborníky, ale i neformálních akcí bude hub poskytovat zázemí pro rozvoj a vzdělávání občanské společnosti ve zdravotnictví.


Zítra zasedne Zastupitelstvo městské části Praha 5

Včera v 16:40

Zasedání Zastupitelstva městské části Praha 5 se koná 26. ledna od 9 hodin a bude online.

Tragédie v Uhříněvsi, vlak tam na přejezdu srazil člověka

Včera v 11:55

Na železničním přejezdu v Uhříněvsi srazil včera krátce podevatenácté hodině rychlík člověka. Signalizační zařízení bylo údajně v provozu.

Hořel částečně devastovaný byt

22. ledna 2021 ve 14:40

Hodinu a dvanáct minut po dnešní půlnoci zasahovali profesionální a dobrovolní hasiči u požáru bytu obytného domu v suchdolské ulici K Háji.

Další články
Nahoru