dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Zastupitelé Prahy 10 schválili referendum k radnici, k hazardu a dalším tématům
Sídlo radnice Prahy 10 ve Vršovicích. Foto: archiv

Zastupitelé Prahy 10 schválili referendum k radnici, k hazardu a dalším tématům

V Praze 10 se budou v září a říjnu konat tři referenda. Lidé se v nich budou moct vyslovit o stavbě radnice, nulové toleranci k hazardu, o opravě stadionu Ďolíček nebo výstavbě parkovacího domu.

Referendum k omezení finančních nákladů na výstavbu nové radnice ve výši 500 miliónů korun schválili dnes zastupitelé Prahy 10. Radnice v uplynulém měsíci rozeslala všem občanům Prahy 10 dopis, ve kterém se dotazovala na témata, která by radnice do referenda mohla zařadit.

„Vedle problematiky výstavby radnice lidé v odpovědích nejvíce požadovali vypsání referenda k omezení hazardu, rozšíření sociálních služeb, pokračování privatizace bytů či výstavbu parkovacích domů. O všech těchto tématech budou lidé moci v referendu hlasovat," vysvětlil dnešní rozhodování zastupitelstva starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Nez.pro Prahu 10).

Vyjádřit se k omezení nákladů na radnici formou petice požadoval také návrh občanů Prahy 10. „Při kontrole podpisových archů nicméně úředníci museli vyřadit celkem 1929 podpisů, které nesplňovaly zákonem dané podmínky. To by znamenalo nesplnění zákonem požadovaného počtu hlasů o 651 podpisů. I přesto jsem se zasadil o to, aby i otázky vzešlé z této petice, i když jsou téměř shodné s mým návrhem, byly do referenda zařazeny," zdůraznil starosta.

„Pokud bude v chystaném referendu hlasovat většina zúčastněných občanů, byť by to nebyla zákonem stanovená většina, okamžitě svolám zastupitelstvo a pro mě i pro náš klub budeme toto rozhodnutí občanů brát jako závazné a v tomto duchu předložím i návrh usnesení,“ dodal.

Jednotlivá referenda se uskuteční během dvou kol senátních voleb v září a komunálních voleb v říjnu. Aby bylo referendum platné, musí se ho zúčastnit 35 procent voličů. O vypsání se pokusili zastupitelé již minulý týden, tehdy se ale nenalezl dostatek hlasů.


Další články
Nahoru