Zastupitelé Prahy 10 neschválili program mimořádného jednání, znovu se sejdou v prosinci
11. listopadu 2024 21:55
Radnice desáté městské části se loni přestěhovala ze staré a nevyhovující budovy ve Vršovické ulici do moderních prostor na Vinohradské. „Protože přesun úřadu vyžadoval nezbytné úpravy prostor pro potřeby jednotlivých odborů, radnice využila všech možností zákona o zadávání veřejných zakázek tak, aby zajistila rychlou a hospodárnou realizaci těchto úprav, tak jak byly tyto nejnezbytnější úpravy postupně interně identifikovány,“ sdělil mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.
Zejména pak podle něj bylo cílem zabránit nepohodlí pro občany spojenému s fungováním úřadu ve dvou od sebe vzdálených budovách, což by způsobilo značný uživatelský diskomfort, ale i komplikace pro úředníky. Zároveň by úřad souběžně platil za provoz a údržbu staré budovy a nájem na nové adrese. Potřebné úpravy nebylo možné realizovat před uzavřením nájemní smlouvy, sdělil mluvčí.
„Rozhodnutí zastupitelstva nepokračovat v mimořádném jednání reflektuje fakt, že jsme již podnikli právní kroky k ochraně naší městské části. Naše rozhodnutí přesunout radnici a zajistit rychlou dostupnost služeb pro občany bylo i v dnešním světle správné a hospodárné. Přizpůsobení nových prostor i stěhování bylo bleskové. Občané mají už rok k dispozici moderní radnici, kde mohou pohodlně vyřizovat své záležitosti,“ řekl starosta Martin Valovič (ODS).
Pokuta se týká úprav prostor v budově, kterou vlastní soukromý vlastník a radnice si je pro své potřeby kvůli havarijnímu stavu své budovy ve Vršovicích pronajímá. Úřad městské části podle ÚOHS účelově rozdělil zakázku stavebních úprav na dvě části, přičemž ani v jedné z nich nepostupoval podle zákona. Udělená pokuta činí 750 000 korun.
Podle městské části může současná legislativa městům a obcím zbytečně komplikovat efektivní správu. Ačkoliv zvolený postup byl logický, efektivní a v duchu zákona o zadávání veřejných zakázek, byl pokutován,“ řekl Valovič.
Městská část proto bude usilovat o změnu zákona, která umožní, aby podobné logické a hospodárné kroky mohly volit i jiné municipality, aniž by jim hrozily sankce v důsledku nepředvídatelnosti rozhodnutí ÚOHS.„Je potřeba připomenout kontext, proč se úřad městské části musel přestěhovat. Budova ve Vršovické se dlouhodobě nacházela v nevyhovujícím stavu a vyžadovala rekonstrukci, jejíž náklady vyčíslila auditorská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) na částku přesahující 1,8 miliardy korun, kterou městská část nedisponuje,“ řekl místostarosta Prahy 10 David Kašpar (STAN).
„Městská část již odstartovala nabídkové řízení na prodej budovy staré radnice spolu s poptávkovým řízením na dlouhodobý nájem či nákup kvalitní budovy radnice nové. Cílem není bezhlavě prodat budovu Vlasta, ale zajistit smysluplné využití lokality vhodným projektem. Výnos z případného prodeje poslouží k vyřešení otázky nového sídla radnice. Nabídky opět zanalyzuje renomovaná poradenská společnost PwC. Poté budou s výsledky seznámeni zastupitelé a veřejnost. Cílem je zajistit dlouhodobé, odpovídající a vyhovující sídlo radnice, aniž by se městská část musela předlužit a ohrozit jakékoliv další investice, např. do rozšiřování školských kapacit,“ sdělil závěrem 1. místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).
Pondělní postup koalice kritizovali opoziční Piráti, podle kterých je soudní spor s ÚOHS vzhledem k nerelevantní argumentaci předem prohraný.
Zastupitelé Prahy 10 se opět sejdou 16. prosince v zasedacím sále bratří Čapků, na kdy je naplánováno řádné jednání zastupitelstva desáté městské části.