dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
Zastupitelé Prahy 1 opět neprojednali hazard
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: P1

Zastupitelé Prahy 1 opět neprojednali hazard

Zastupitelé Prahy 1 již podruhé v řadě neschválili program mimořádného jednání k nové vyhlášce o hazardu. Předpis bude schvalovat zastupitelstvo hlavního města ve čtvrtek a zahrnuje zákaz takvaných technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů. Praha 1 je jednou z městských částí, které se k vyhlášce staví zdrženlivě. Věc by měli zastupitelé znovu projednat do 60 dnů na základě petice obyvatel.

V Praze 1 se v lednu změnilo vedení, dosavadního starostu Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) nahradil jeho dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN) a v koalici s jeho uskupením My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) jsou nyní TOP 09, ODS a ANO. Praha 1 Sobě, Piráti a Zelení odešli do opozice. Předchozí vedení bylo pro zákaz automatů, to současné postoj změnilo.

Podle pražského zastupitele Jana Čižinského (Praha Sobě) je nynější postoj Prahy 1 nejasný, když zástupci vedení radnice sice tvrdí, že jsou proti hazardu, ale zároveň se v připomínkách k připravované vyhlášce vyjádřili v tom smyslu, že kasina mají být zachována v současné podobě. „Je to zvláštní situace, které upřímně řečeno nikdo z nás nerozumí," řekl.

Účelem dnešního jednání zastupitelstva mělo být podle opozice právě to, aby bylo schváleno jasné a srozumitelné stanovisko.

Starosta Hejma bude zřejmě muset do 60 dnů svolat další jednání k tématu, o kterém již bude v té době s největší pravděpodobností na hlavním městě rozhodnuto. Opozice totiž sesbírala podpisy 0,5 procenta lidí v Praze 1, což podle zákona o hlavním městě znamená, že vedení radnice musí otázku na zastupitelstvu otevřít.

Základním principem vyhlášky je povolit takvanou živou hru v městských částech, které si nezvolí nulovou toleranci hazardu, a zároveň zakázat všechny technické hry. Ty jsou podle vedení magistrátu nejškodlivější.

Původně o výjimky ze zákazu automatů pro vybrané podniky žádaly Praha 1, 9, 11, 13, 14, 15, 17 a 18. Podle vedení města to však s ohledem na postoj antimonopolního úřadu není možné. Radnice si stěžují také na to, že přijdou o peníze ze zdanění hazardu. Magistrát přislíbil, že jim bude výpadek kompenzovat z vlastních zdrojů.

Původní vyhláška o hazardu byla v uplynulých letech několikrát novelizována. Nyní platí znění, které stanovilo místa a čas, kde a kdy lze provozovat loterie a jiné podobné hry. V tuto chvíli je v metropoli 101 kasin.

Z toho 21 v Praze 1, přičemž dvě z nich podle vedení radnice již nefungují nebo fungovat nezačala. Většina z nich jsou podle vedení magistrátu ve skutečnosti maskované herny. Podle radní hlavního města Hany Marvanové (STAN) navíc nynější formu vyhlášky napadli v různých městech u antimonopolního úřadu provozovatelé kasin.

Například v případě Ostravy již úřad rozhodl v jejich prospěch, takže se dá předpokládat, že se tak stane i v případě Prahy. Změna vyhlášky je tak podle ní nutná, pokud se chce město vyhnout vysoké pokutě.


Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Vedení Prahy 13 uctilo výročí 17. listopadu

16. listopadu 2020 ve 22:50

Věnec k Památníku obětem komunismu ve Stodůlkách dnes položil místostarosta Prahy 13 Petr Zeman.

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží

14. listopadu 2020 v 07:12

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží, a to prostřednictvím zákazu vjezdu nákladních automobilů, a také vymístěním betonárky, která se zde nachází. Tato usnesení přijali zastupitelé městské části, ale rozhodovat o nich bude během následující měsíců...

21. jednání pražského zastupitelstva lze sledovat online

11. listopadu 2020 v 19:37

Pražský magistrát upozorňuje na mimořádná opatření v souvislosti s 21. jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se koná ve čtvrtek 12. listopadu ve Velkém jednacím sále Nové radnice na Mariánském náměstí. Zasedání je veřejné a začíná v 8:30 hodin. Ke sledování jednání pražských...

Další články
Nahoru