Dnes Úterý - zatazeno 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 16°C
Úterý 21. 9. 2021
Svátek má Matouš
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zastupitelé Prahy 1 opět neprojednali hazard
Radnice Prahy 1 sídlí ve Vodičkově ulici. Foto: P1

Zastupitelé Prahy 1 opět neprojednali hazard

Zastupitelé Prahy 1 již podruhé v řadě neschválili program mimořádného jednání k nové vyhlášce o hazardu. Předpis bude schvalovat zastupitelstvo hlavního města ve čtvrtek a zahrnuje zákaz takvaných technických her, tedy herních automatů a videoloterijních terminálů. Praha 1 je jednou z městských částí, které se k vyhlášce staví zdrženlivě. Věc by měli zastupitelé znovu projednat do 60 dnů na základě petice obyvatel.

V Praze 1 se v lednu změnilo vedení, dosavadního starostu Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) nahradil jeho dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN) a v koalici s jeho uskupením My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) jsou nyní TOP 09, ODS a ANO. Praha 1 Sobě, Piráti a Zelení odešli do opozice. Předchozí vedení bylo pro zákaz automatů, to současné postoj změnilo.

Podle pražského zastupitele Jana Čižinského (Praha Sobě) je nynější postoj Prahy 1 nejasný, když zástupci vedení radnice sice tvrdí, že jsou proti hazardu, ale zároveň se v připomínkách k připravované vyhlášce vyjádřili v tom smyslu, že kasina mají být zachována v současné podobě. „Je to zvláštní situace, které upřímně řečeno nikdo z nás nerozumí," řekl.

Účelem dnešního jednání zastupitelstva mělo být podle opozice právě to, aby bylo schváleno jasné a srozumitelné stanovisko.

Starosta Hejma bude zřejmě muset do 60 dnů svolat další jednání k tématu, o kterém již bude v té době s největší pravděpodobností na hlavním městě rozhodnuto. Opozice totiž sesbírala podpisy 0,5 procenta lidí v Praze 1, což podle zákona o hlavním městě znamená, že vedení radnice musí otázku na zastupitelstvu otevřít.

Základním principem vyhlášky je povolit takvanou živou hru v městských částech, které si nezvolí nulovou toleranci hazardu, a zároveň zakázat všechny technické hry. Ty jsou podle vedení magistrátu nejškodlivější.

Původně o výjimky ze zákazu automatů pro vybrané podniky žádaly Praha 1, 9, 11, 13, 14, 15, 17 a 18. Podle vedení města to však s ohledem na postoj antimonopolního úřadu není možné. Radnice si stěžují také na to, že přijdou o peníze ze zdanění hazardu. Magistrát přislíbil, že jim bude výpadek kompenzovat z vlastních zdrojů.

Původní vyhláška o hazardu byla v uplynulých letech několikrát novelizována. Nyní platí znění, které stanovilo místa a čas, kde a kdy lze provozovat loterie a jiné podobné hry. V tuto chvíli je v metropoli 101 kasin.

Z toho 21 v Praze 1, přičemž dvě z nich podle vedení radnice již nefungují nebo fungovat nezačala. Většina z nich jsou podle vedení magistrátu ve skutečnosti maskované herny. Podle radní hlavního města Hany Marvanové (STAN) navíc nynější formu vyhlášky napadli v různých městech u antimonopolního úřadu provozovatelé kasin.

Například v případě Ostravy již úřad rozhodl v jejich prospěch, takže se dá předpokládat, že se tak stane i v případě Prahy. Změna vyhlášky je tak podle ní nutná, pokud se chce město vyhnout vysoké pokutě.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 4 se sejdou na 17. zasedání

Včera v 09:04

V probíhajícím volebním období se zastupitelé Prahy 4 sejdou ve středu 22. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) na svém 17. zasedání.

Zastupitelstvo Prahy 4 zasedne mimořádně

16. září 2021 ve 23:20

Mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 17. září od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500).

Další články
Nahoru