Dnes Čtvrtek - snih 3°C
Zítra Pátek - snih 3°C
Čtvrtek 28. 1. 2021
Svátek má Otýlie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé Prahy 1 odvolali vedení městské části, včetně starosty Čižinského
Pavel Čižinský během jednání zastupitelstva 14. ledna. Foto: Petr Našic

Zastupitelé Prahy 1 odvolali vedení městské části, včetně starosty Čižinského

Většina zastupitelů Prahy 1 tvořená členy nové koalice My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), TOP 09, ODS a ANO odvolala dosavadního starostu Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) a další radní. Nyní se bude volit nová rada, na starostu je navržen dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN). Strany nového vedení již podepsaly koaliční smlouvu. V 25členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 13 hlasů.

Klub My, co tady žijeme před Vánoci vypověděl koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Odůvodnil to manažerským selháním Čižinského a názorovými neshodami.

Podle stran nové koalice se za poslední rok úřad dostal do stavu, kdy má problém fungovat. Z klubu My, co tady žijeme po vypovězení koaliční smlouvy vystoupil Martin Kotas, a naopak do něj vstoupili tři zastupitelé TOP 09. Klub má nyní šest zastupitelů, ODS má pět křesel a ANO dvě.

Starosta Čižinský dnes kritiku odmítl a uvedl, že členové nové koalice reprezentují „staré pořádky", které označil za rakovinu v podobě korupce a klientelismu. Připomněl také, že někteří členové nového vedení čelí trestnímu stíhání kvůli privatizacím bytů v minulém volebním období. Zástupci nové koalice tato obvinění ostře odmítli.

„Varujete před návratem starých pořádků. Já říkám, už aby to bylo. Znamenalo by to, že úřad konečně začne fungovat tak, jak má," uvedl směrem k Čižinskému předseda klubu TOP 09 Jan Votoček.

Odvolaný radní Vladan Brož (Praha 1 Sobě) uvedl, že konkrétní body, které nová koalice v důvodové zprávě uvedla jako příklady špatného fungování radnice, jsou nesmyslné. Šlo údajně například o rozvrácení systému parkování, způsobení dopravního kolapsu v centru nebo zdražení nájemného. „Je to snůška blábolů a nesmyslů,“ řekl Brož. Podobně se opakovaně vyjádřili i další zastupitelé dosavadní koalice včetně Čižinského.

Na dnešní jednání se přišlo podívat velké množství lidí, kteří zaplnili sál na Žofíně, ať už na podporu stávající koalice, nebo té nové. Řada z nich přišla vybavena transparenty. Chvílemi se ozýval potlesk nebo hlasité výkřiky. Podpořit Čižinského přišli senátoři Marek Hilšer, Václav Hampl a Ladislav Kos nebo předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který se dostal do sporu s jedním z přihlížejících.

Vystupovali i obyvatelé Prahy 1, většina na podporu končící koalice. Za výměnu rady se v posledních dnech postavila vedení celopražského STAN a TOP 09, naopak Piráti a Praha Sobě ji kritizovali.

Čižinský navrhoval zařadit na program odvolání předsedkyně ODS v Praze 1 Jaroslavy Janderové z kontrolního výboru. Věděla podle něj o korupčním jednání a nenahlásila ho policii. Janderová nařčení označila za „politické procesy".

Poté, co se starosta pokusil nechat přehrát nahrávku, která podle něj podezření z korupce na stavebním úřadu prokazuje, členové nové koalice schválili předání vedení schůze Hejmovi. Následně zastupitelé odsouhlasili program bez bodů navrhovaných Čižinským. Ten později nahrávku nechal pustit v rozpravě a Hejma k ní uvedl, že případem se od října zabývá policie.


Informace o zhodnocování volných finančních prostředků Prahy 2 v loňském roce

26. ledna 2021 ve 21:36

Radní Prahy 2 včera vzali na vědomí informaci o zhodnocování volných finančních prostředků k 31. prosinci 2020. Druhá městská část za loňský rok zhodnotila finanční prostředky z prodeje domů a bytových jednotek v investičním portfoliu, na termínovaných vkladech a spořicích účtech celkem o téměř...

Radní Prahy 5 Čahoj z TOP 09 rezignoval z osobních důvodů, nahradil ho spolustraník Kavalírek

26. ledna 2021 ve 21:05

Ve vedení Prahy 5 dochází k obměně radního pro oblasti financí, IT a EU fondů. Dosavadního radního Viktora Čahoje z TOP 09 střídá ve funkci jeho stranický kolega Jan Kavalírek. Čahoj na svůj post rezignoval z osobních důvodů. Radním byl nepřetržitě od listopadu...

Praha 12 chce letos dokončit novou školku Mydlinky

12. ledna 2021 v 15:11

Prioritou dvanácté městské části pro letošní rok je dokončení stavby nové radnice. „Dále bychom v tomto roce chtěli začít se stavbou nové čtyřtřídní mateřské školy Mydlinky a dokončit ji v příštím roce,“ uvedl místostarosta Prahy 12 Jiří Fremr (ODS).

Musí prý chránit vládu před mou klávesnicí. Tak tímto mi Zeman polichotil

26. prosince 2020 v 11:11

„Lichotí mi, když si Miloš Zeman myslí, že vláda potřebuje jeho ochranu před mou klávesnicí. A dokonce to má potřebu říct ve vánočním poselství. Smyslem novinařiny je, aby mocní byli pod kontrolou. Slibuji prezidentovi i vládě, že Respekt bude tuto službu poskytovat...

Další články
Nahoru