dnes
Pondělí - jasno
15°C
zítra
Úterý - jasno
18°C
pozítří
Středa - jasno
19°C
Zastupitelé Prahy 1 odvolali vedení městské části, včetně starosty Čižinského
Pavel Čižinský během jednání zastupitelstva 14. ledna. Foto: Petr Našic

Zastupitelé Prahy 1 odvolali vedení městské části, včetně starosty Čižinského

Většina zastupitelů Prahy 1 tvořená členy nové koalice My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů), TOP 09, ODS a ANO odvolala dosavadního starostu Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) a další radní. Nyní se bude volit nová rada, na starostu je navržen dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN). Strany nového vedení již podepsaly koaliční smlouvu. V 25členném zastupitelstvu mají těsnou většinu 13 hlasů.

Klub My, co tady žijeme před Vánoci vypověděl koaliční smlouvu s Prahou 1 Sobě, Piráty a Zelenou pro jedničku. Odůvodnil to manažerským selháním Čižinského a názorovými neshodami.

Podle stran nové koalice se za poslední rok úřad dostal do stavu, kdy má problém fungovat. Z klubu My, co tady žijeme po vypovězení koaliční smlouvy vystoupil Martin Kotas, a naopak do něj vstoupili tři zastupitelé TOP 09. Klub má nyní šest zastupitelů, ODS má pět křesel a ANO dvě.

Starosta Čižinský dnes kritiku odmítl a uvedl, že členové nové koalice reprezentují „staré pořádky", které označil za rakovinu v podobě korupce a klientelismu. Připomněl také, že někteří členové nového vedení čelí trestnímu stíhání kvůli privatizacím bytů v minulém volebním období. Zástupci nové koalice tato obvinění ostře odmítli.

„Varujete před návratem starých pořádků. Já říkám, už aby to bylo. Znamenalo by to, že úřad konečně začne fungovat tak, jak má," uvedl směrem k Čižinskému předseda klubu TOP 09 Jan Votoček.

Odvolaný radní Vladan Brož (Praha 1 Sobě) uvedl, že konkrétní body, které nová koalice v důvodové zprávě uvedla jako příklady špatného fungování radnice, jsou nesmyslné. Šlo údajně například o rozvrácení systému parkování, způsobení dopravního kolapsu v centru nebo zdražení nájemného. „Je to snůška blábolů a nesmyslů,“ řekl Brož. Podobně se opakovaně vyjádřili i další zastupitelé dosavadní koalice včetně Čižinského.

Na dnešní jednání se přišlo podívat velké množství lidí, kteří zaplnili sál na Žofíně, ať už na podporu stávající koalice, nebo té nové. Řada z nich přišla vybavena transparenty. Chvílemi se ozýval potlesk nebo hlasité výkřiky. Podpořit Čižinského přišli senátoři Marek Hilšer, Václav Hampl a Ladislav Kos nebo předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který se dostal do sporu s jedním z přihlížejících.

Vystupovali i obyvatelé Prahy 1, většina na podporu končící koalice. Za výměnu rady se v posledních dnech postavila vedení celopražského STAN a TOP 09, naopak Piráti a Praha Sobě ji kritizovali.

Čižinský navrhoval zařadit na program odvolání předsedkyně ODS v Praze 1 Jaroslavy Janderové z kontrolního výboru. Věděla podle něj o korupčním jednání a nenahlásila ho policii. Janderová nařčení označila za „politické procesy".

Poté, co se starosta pokusil nechat přehrát nahrávku, která podle něj podezření z korupce na stavebním úřadu prokazuje, členové nové koalice schválili předání vedení schůze Hejmovi. Následně zastupitelé odsouhlasili program bez bodů navrhovaných Čižinským. Ten později nahrávku nechal pustit v rozpravě a Hejma k ní uvedl, že případem se od října zabývá policie.


Vedení Prahy 2 schválilo odklad splátek nájemného za nebytové prostory

30. března 2020 ve 22:27

Radní Prahy 2 dnes na svém jednání schválili svůj záměr pomoci živnostníkům a podnikatelům, na které dopadají krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. 

Radní Prahy 8 odsunuli platby nájemného za městské prostory do konce května

26. března 2020 ve 14:07

Na včerejším jednání radních Prahy 8 bylo schváleno opatření, které má za cíl nájemcům, jenž jsou vládními nařízeními postiženi, nabídnout první pomoc ve velmi složité situaci. Radní proto schválili odsunutí plateb nájemného za městské prostory do konce května 2020. Zároveň za tyto opožděné platby...

Praha 5: Zasedání zastupitelstva se v dubnu nekoná

25. března 2020 v 07:57

Z důvodu mimořádných opatření vlády souvisejících s nákazou koronavirem rozhodla starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková o nesvolání 10. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 5, které se mělo konat v úterý 7. dubna 2020.

Praha 12 dočasně snižuje nájemné z komerčních prostor

24. března 2020 ve 21:36

Vedené Prahy 12 na svém dnešním jednání dne 24. března rozhodlo v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu a karanténních opatření, týkajících se pandemie koronaviru, o dočasném snížení nájemného o 50 procent u nájemců komerčních prostor ve vlastnictví městské části. Zároveň nebude penalizovat ty...

Vedení Prahy 10 bude jednat online, počet zaměstnanců na radnici se sníží na minimum

18. března 2020 v 07:50

Praha 10 dále zvyšuje bezpečnostní opatření na úřadu a prevenci onemocnění COVID-19. Rada MČ dnes schválila úpravu jednacího řádu, podle níž bude moci v době trvání nouzového stavu v ČR jednat prostřednictvím videokonferencí. V souladu s Usnesením Vlády ČR se počínaje zítřkem sníží počet...

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 4 zrušeno

18. března 2020 v 06:57

Osmé zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se mělo konat dnes, 18. března 2020, je zrušeno.

Radní změnili jednací řád, schůzí se mohou účastnit pomocí videokonference

17. března 2020 v 09:10

Pražští radní dnes změnili jednací řád Rady a komisí Rady hl. m. Prahy, aby bylo možné se schůzí těchto orgánů účastnit pomocí videokonference. Radní a členové komisí budou mít samozřejmě možnost účastnit se tímto způsobem i hlasování.

Starosta Prahy 8 ruší nejbližší jednání na radnici

17. března 2020 v 06:18

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros ruší nejbližší jednání zastupitelstva i zasedání všech výborů a komisí do odvolání.

Další články
Nahoru