Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy 1 neschválili doplnění odvolání proti nástavbě domu Penty
Masaryčka. Foto: masarycka.com

Zastupitelé Prahy 1 neschválili doplnění odvolání proti nástavbě domu Penty

Praha 1 nerozšíří svoje odvolání proti navýšení budovy Penty u Masarykova nádraží o žádost o přezkum kladných stanovisek magistrátních odborů územního rozvoje a památkové péče. Zastupitelé městské části v úterý v noci po asi tříhodinové diskusi návrh na doplnění radní Kateřiny Klasnové (Rezidenti 1) neschválili. Penta plánuje na terase vyšší z nových budov kavárnu, podle zástupců firmy na základě podnětů Pražanů.

Radnice podala proti územnímu rozhodnutí k navýšení budovy takzvané blanketní odvolání bez konkrétních námitek, které může do příští středy ještě doplnit. Téma na jednání otevřeli lídr opoziční Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský a jeho kolegyně Valerie Talacková, kteří stavbu Penty dlouhodobě kritizují. „Za mě je to skutečně otázka bazální důvěry občanů v to, že vedení radnice nejde zcela nepokrytě na ruku developerům," řekl Čižinský.

Klasnová v diskusi navrhla, aby městská část do už podaného odvolání doplnila žádost o přezkum dvou kladných stanovisek v územním řízení, který by měla na starosti ministerstva kultury v případě toho památkářského a pro místní rozvoj u dokumentu týkajícího se souladu s územně-plánovací dokumentací. „Ta pochybnost tady zkrátka je," řekla politička. Radní Ivana Antalová (Piráti) ještě do návrhu usnesení doplnila prověření projektu z pohledu bezbariérovosti.

Předkladatelé si návrhy osvojili, zastupitelstvo však usnesení o jeden hlas neschválilo. Hlasovala pro něj opoziční uskupení Praha 1 Sobě, My, co tady žijeme a dva Piráti, ale nepodpořili jej zastupitelé koaličních ODS, TOP 09, ANO a ani kolega Klasnové z hnutí Rezidenti 1 Martin Motl.

Dokončení dvou staveb, které jsou součástí velkého projektu Penty na nevyužitém území mezi Masarykovým nádražím a Florencí, ohlásili zástupci developerské firmy na konci října. Budovy mají devět pater. Terasa s kavárnou má být přístupná veřejnosti samostatným výtahem.

Proti nástavbě se odvolal Klub Za starou Prahu, podle kterého bude budova po navýšení převyšovat maximální povolenou výšku staveb v pražské památkové rezervaci a magistrátní památkáři správně nezhodnotili její vliv na panorama Prahy.

Na úterním jednání zastupitelstva Prahy 1 vystoupili i zástupci Penty. Manažer firmy Rudolf Vacek řekl, že záměr vybudovat na terase s výhledem na Prahu veřejně přístupnou kavárnu vychází z konzultací s obyvateli Prahy, které firma uskutečnila v letech 2018 a 2019. Terasa se zelení měla být původně privátní. „Veřejnosti bylo do nějaké míry líto, že nebudou ty primární výhledy sdílené s ní," řekl.

„Terasu plánujeme jako vyhlídkovou, neplánujeme tam žádnou hudbu, žádné koncerty, žádné veřejné akce," řekl dále manažer a dodal, že otvírací doba bude respektovat dohodu s radnicí. Pokud jde o výšku, nejvyšší kóta povolená v původním povolení s výškou 41,9 metru podle něj přístavbou převýšena nebude.

Připustil, že v památkové rezervaci platí výškový limit 40 metrů, přístavby jsou podle něj však posuzovány individuálně a tuto všechny instituce povolily. Vackův kolega Pavel Streblov dodal, že nástavba bude ustupovat a nebude z ulice téměř viditelná. „Ambicí bylo nenarušit siluetu budovy, která už si získala poměrně hodně fanoušků," řekl.


Autor: ČTK

Kameny zmizelých jsou nově na Janáčkově nábřeží

Dnes v 11:15

Starostka Prahy 5 Radka Šimková uctila památku obětí holocaustu společně s vrchním pražským rabínem Davidem Peterem.

Zastupitelstvo schválilo strategii cestovní ruchu na léta 2024–2027

Dnes v 09:26

Nová strategie cestovního ruchu, kterou schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy, navazuje na předchozí koncepci příjezdového cestovního ruchu, která změnila směr a podobu cestovního ruchu v metropoli. Vyhodnocení na základě datové analýzy potvrdilo, že Praha nastolila dobrý směr a je schopna...

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Včera v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Včera v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

22. června 2024 ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru