Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - oblacno 12°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy 1 doporučili, aby Michnovský letohrádek nadále provozovali skauti
Michnovský letohrádek. Foto: archiv

Zastupitelé Prahy 1 doporučili, aby Michnovský letohrádek nadále provozovali skauti

Zastupitelstvo Prahy 1 projednalo na svém zasedání minulý týden Zprávu o participaci Michnovského letohrádku na Kampě a na jejím základě doporučilo vedení městské části pokračovat ve spolupráci se Skautským institutem. Informovala o tom mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.

„Rozhodnutí zastupitelů samozřejmě vítám, protože je výsledkem velmi podrobného participačního procesu a šetření. V této souvislosti musím také poděkovat všem lidem, včetně rodičů s dětmi, kteří se do participace ochotně zapojili a dali najevo, co si přejí,“ okomentovala výsledek starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Počátek participace sahá na začátek letošního roku, kdy v lednu uložilo zastupitelstvo Prahy 1 Výboru pro participaci, participativní rozpočet, veřejný prostor a pro dotační programy úkol definovat strategii a cíle participace letohrádku na Kampě. Na základě návrhu uvedeného výboru schválili zastupitelé v červnu usnesení, které stanovilo cíl participace Michnovského letohrádku (tzv. rybářského domečku). 

„Cílem participace bylo nalezení optimálního řešení pro využití uvedeného objektu z pohledu veřejnosti a všech spolků z Prahy 1, a to při zohlednění limitů stanovených naší městskou částí, jako jsou například pasportizace a stav objektu, požární bezpečnost, náklady na správu objektu anebo plány investic,“ vysvětlil předseda Výboru pro participaci, participativní rozpočet, veřejný prostor a pro dotační programy Martin Motl (REZIDENTI 1). 

V průběhu procesu participace byl monitorován běžný provoz kavárny v Michnovském letohrádku, některé tamější workshopy a dětská setkání. Dále proběhl kvalitativní výzkum, který byl zaměřen na laickou i odbornou veřejnost. 

Prostřednictvím polostrukturovaných rozhovorů byli dotazováni uživatelé kavárny, účastníci workshopů, stakeholdeři z řad představitelů spolků, ale i náhodní kolemjdoucí procházející kolem letohrádku. Rozhovory probíhaly v různých časech a zúčastnilo se jich více než 60 respondentů. 

Anketa 

Na základě informací zjištěných prostřednictvím kvalitativního výzkumu byla připravena krátká anketa. Tato anketa byla zveřejněna v letohrádku, na vývěsních plochách na Kampě a v magazínu JEDNA. Zapojilo se do ní 546 respondentů, z nichž více než 100 uvedlo trvalé bydliště v Praze 1. 

Z výsledků ankety mj. vyplynulo, že 86 procent respondentů je spokojeno s provozem kavárny, přičemž s její nabídkou je spokojeno 72 procent. Svou spokojenost se vzhledem kavárny vyjádřilo 82 procent a s kvalitou produktů bylo spokojeno 76 procent. 

Workshopy navštěvuje 41 procent z celkového počtu respondentů. Nabídku workshopů označilo 64 procent respondentů jako rozhodně dostačující a 33 procent jako spíše dostačující. Kvalitu vedení a organizaci workshopů označilo 77 procent respondentů, kteří se workshopů účastní, za rozhodně vyhovující. 

Zajímavé výsledky vyplynuly také z odpovědí na otázku, jejímž cílem bylo zjistit nahraditelnost tamějších kroužků. Více jak 51 procent respondentů se vyjádřilo, že by za ně těžko hledali náhradu. Z výsledků vyplývá, že nabídka workshopů a akcí v letohrádku odpovídá poptávce. Součástí participace bylo také společné setkání zástupců spolků a radnice Prahy 1. 

Závěrečné shrnutí participace 

„Během podrobného procesu participace bylo prokazatelně zjištěno, že spokojenost s činností Skautského institutu v Michnovském letohrádku je jak uživateli, tak spolupracujícími organizacemi hodnocena jako vynikající. Všichni shodně doporučují ponechat letohrádek pro aktivity Skautského institutu i nadále,“ sdělila Šnejdarová. 

„Doporučují také upravit prostory letohrádku k dalšímu využití. Hovořili o kolaudaci půdy a případně dalších úpravách, které by umožnili zvětšit užívané prostory. Jako prostorově nedostatečné se jeví zvlášť místo pro teenagery. Dále se většina shodla na nevyhovujícím sociálním zařízení,“ dodala mluvčí Prahy 1.

Michnovský letohrádek na Kampě nedaleko Sovových mlýnů je známý také jako „rybářský domeček“. V minulosti na adrese U Sovových mlýnů 1 fungovala rybí restaurace, zatímco v horní části sídlil Český rybářský svaz. Slávu domu přinesl legendární film „Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“, který se zde natáčel.


Autor: puc

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru