Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé Prahy 1 chtějí obnovit zákaz nočního vjezdu do části Starého Města
Zneplatněné značky. Foto: Facebook

Zastupitelé Prahy 1 chtějí obnovit zákaz nočního vjezdu do části Starého Města

Praha 1 chce obnovit zákaz nočního vjezdu do vybrané oblasti Starého Města, který koncem listopadu zrušil magistrátní odbor pozemních komunikací a drah z důvodu formálních pochybení při jeho přípravě a schvalování. Zastupitelé městské části na svém úterním jednání doporučili jeho realizaci, zároveň v usnesení uznali, že městská část o přípravě původního opatření nedostatečně informovala.

Silniční úřad Prahy 1 nechal na konci listopadu nainstalovat značky zakazující vjezd mimo dopravní obsluhu mezi 22:00 a 06:00 do fakticky celé oblasti mezi Dvořákovým nábřežím, Pařížskou, Staroměstským náměstím a Revoluční ulicí.

Cílem bylo omezit hluk z aut, který v noci ruší místní obyvatele. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) následně řekl, že magistrát o kroku Prahy 1 nevěděl. Poté nechal značky zneplatnit a magistrátní odbor zahájil přezkum, který skončil zrušením zákazu.

Zastupiteli přijaté usnesení konstatuje, že stanovení místní úpravy provozu je v kompetenci silničního úřadu Prahy 1 a doporučuje jeho realizaci. Zároveň na návrh radního Richarda Bureše (ODS) zahrnuje konstatování, že při přípravě původního opatření nebyla nad rámec běžného úředního postupu dostatečně informována veřejnost, orgány Prahy 1 ani hlavní město. Radě městské části pak usnesení uložilo usilovat o snižování hlukové zátěže a zajištění nočního klidu v Praze 1 všemi dostupnými prostředky.

Radní Prahy 1 pro dopravu Vojtěch Ryvola (ANO) již dříve uvedl, že úřad opatření znovu připraví s doplněním podkladů, které v něm podle magistrátního odboru chyběly. Podle přezkumného rozhodnutí nebylo z odůvodnění například patrné, co zákaz odůvodnilo.

Zastupitel Filip Lachmann (Praha 1 Sobě), který materiál na úterní jednání zastupitelů předložil, to s ohledem na dlouhou historii mediálně zdokumentovaných pokusů situaci v místě zlepšit označil za úsměvné.

Zastupitelé také diskutovali o tom, zda zákaz nějakým způsobem nerozšířit i na vozy taxislužby, které v okolí Dlouhé při čekání na zákazníky často krouží a troubí na sebe, čímž ruší místní obyvatele.

Ryvola k tomu řekl, že nejprve preferoval měkčí variantu, kterou by po nějaké době radnice vyhodnotila a zvážila zpřísnění. Vedoucí odboru dopravy Prahy 1 Ludvík Czital k tomu doplnil, že širší omezení by předpokládalo důkazy o tom, že taxikáři hluk způsobují. „My nejsme teď ve fázi, kdybychom tyto podklady měli," řekl.

Zastupitelé Prahy 1 na úterním jednání také kritizovali postup primátora, který podle některých v případě zneplatnění značek jednal protiprávně. Dopravní opatření má totiž na starosti takzvaná přenesená státní správa, která sice fyzicky sídlí v budovách samospráv, ale spadá pod státní orgány a volení politici na jejich rozhodování nemají mít žádný vliv. „Přelepení značek oranžovou izolepou byla pouhá zvůle," řekl například Pavel Marc (Zelení).


Autor: ČTK

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Dnes v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Další články
Nahoru