Dnes Pondělí - skorojasno 21°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 22°C
Pondělí 2. 8. 2021
Svátek má Gustav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou u hotelu v centru, postavili se tak proti snaze Čižinských
Na náměstí Miloše Formana by měla vzniknout nová budova (pravá část snímku). Foto: JP

Zastupitelé odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou u hotelu v centru, postavili se tak proti snaze Čižinských

Pražští zastupitelé včera odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou na náměstí Miloše Formana vedle hotelu Intercontinental. V souvislosti s projednáním petice proti stavbě nesouhlas navrhl předseda klubu Praha Sobě Jan Čižinský. Petici zorganizoval jeho bratr, bývalý starosta a zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), a zastupitelé ji projednali i přes to, že neměla obvykle vyžadovaných 1000 podpisů. Noví majitelé hotelu by rádi na rohu Bílkovy a Pařížské postavili třípatrovou prosklenou budovu, což vyvolalo odpor některých místních.

Piazzeta je majetkově součástí hotelu Intercontinental, který před časem přes fond R2G koupili podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučer a Pavel Baudiš. Po získání hotelu představili plán na úpravu jeho okolí, která počítá i s prosklenou stavbou. Původně měla mít pět nadzemních podlaží, po kritice investor počet o dvě snížil.

Jan Čižinský dnes navrhl usnesení, které by zavázalo radu zajistit, že město podá námitku v územním řízení a podnikne všechny právní kroky k zamezení stavby. Územní řízení zatím nezačalo, ale investor už má všechny podklady nutné k jeho zahájení.

Projekt zahrnuje kromě stavby i další úpravy náměstí a celého okolí hotelu včetně například zpřístupnění zahrad nebo zprůchodnění Pařížské ulice až k Vltavě. Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy plánují majitelé do veřejného prostoru investovat 750 milionů korun.

Zástupce majitelů hotelu Michal Smrek na jednání řekl, že Čižinští jsou ve střetu zájmů, protože v Pařížské ulici bydlí člen jejich rodiny, který se z okna dívá přímo na místo plánované stavby.

Pavel Čižinský podle něj tlačí na různé instituce s cílem proces schvalování projektu zdržet nebo zhatit. „Upozorňuji, že pokud nám začnou z neoprávněných zásahů politiků, jako je Pavel Čižinský, vznikat škody, tak se proti nim budeme bránit," řekl.

Jan Čižinský připustil, že v Pařížské ulici skutečně bydlí jeho matka, ale střet zájmů to pro něj neznamená. Smrek se podle něj „snížil k osobním útokům a spikleneckým teoriím". Stavba podle obou Čižinských na náměstí nepatří, a navíc by znamenala precedent, protože podle územního plánu tam mohou být jen „drobná obchodní zařízení a služby".

„Je možné, že drobná zařízení a obchodní služby v tomto měřítku vyrostou všude tam, kde jsou náměstí vlastněné někým jiným než městskými částmi nebo hlavním městem," řekl Jan Čižinský.

Petice včera byla na jednání zařazena i přes to, že neměla obvykle vyžadovaných 1000 podpisů a neprojednal ji kontrolní výbor. Na to upozornil zastupitel Ivan Pilný (ANO). „Vytváří to velmi nebezpečný precedent," řekl a neúspěšně navrhl bod neprojednat.

Jan Čižinský v reakci uvedl, že zastupitelstvo může projednat jakoukoliv petici a 1000 podpisů je nutných pouze pro to, aby se jí zabývat muselo. Ani projednání kontrolním výborem podle něj není povinnost, ale zvyk.

Místopředseda kontrolního výboru Ondřej Prokop (ANO) k tomu řekl, že Pavlu Čižinskému vysvětlil standardní postup a navrhl projednání na únorovém zastupitelstvu se splněním všech náležitostí. Dodal, že úplně stejně postupoval u dalších tří petic, které se na včerejšé jednání nedostaly. „Došlo ke znevýhodnění ostatních petentů na úkor jednoho protekčního," řekl.

Nynější piazzeta byla v minulosti zastavěna, část domů však byla zničena na konci druhé světové války a zbytek zbourán na konci šedesátých let. Nyní většinu prostoru zabírá ventilace a vjezd do podzemních garáží hotelu, které by měly po revitalizaci zmizet. Po Miloši Formanovi se prostranství jmenuje od roku 2018.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru