Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 9°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 6°C
Čtvrtek 6. 5. 2021
Svátek má Radoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou u hotelu v centru, postavili se tak proti snaze Čižinských
Na náměstí Miloše Formana by měla vzniknout nová budova (pravá část snímku). Foto: JP

Zastupitelé odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou u hotelu v centru, postavili se tak proti snaze Čižinských

Pražští zastupitelé včera odmítli vyslovit nesouhlas se stavbou na náměstí Miloše Formana vedle hotelu Intercontinental. V souvislosti s projednáním petice proti stavbě nesouhlas navrhl předseda klubu Praha Sobě Jan Čižinský. Petici zorganizoval jeho bratr, bývalý starosta a zastupitel Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě), a zastupitelé ji projednali i přes to, že neměla obvykle vyžadovaných 1000 podpisů. Noví majitelé hotelu by rádi na rohu Bílkovy a Pařížské postavili třípatrovou prosklenou budovu, což vyvolalo odpor některých místních.

Piazzeta je majetkově součástí hotelu Intercontinental, který před časem přes fond R2G koupili podnikatelé Oldřich Šlemr, Eduard Kučer a Pavel Baudiš. Po získání hotelu představili plán na úpravu jeho okolí, která počítá i s prosklenou stavbou. Původně měla mít pět nadzemních podlaží, po kritice investor počet o dvě snížil.

Jan Čižinský dnes navrhl usnesení, které by zavázalo radu zajistit, že město podá námitku v územním řízení a podnikne všechny právní kroky k zamezení stavby. Územní řízení zatím nezačalo, ale investor už má všechny podklady nutné k jeho zahájení.

Projekt zahrnuje kromě stavby i další úpravy náměstí a celého okolí hotelu včetně například zpřístupnění zahrad nebo zprůchodnění Pařížské ulice až k Vltavě. Podle starosty Prahy 1 Petra Hejmy plánují majitelé do veřejného prostoru investovat 750 milionů korun.

Zástupce majitelů hotelu Michal Smrek na jednání řekl, že Čižinští jsou ve střetu zájmů, protože v Pařížské ulici bydlí člen jejich rodiny, který se z okna dívá přímo na místo plánované stavby.

Pavel Čižinský podle něj tlačí na různé instituce s cílem proces schvalování projektu zdržet nebo zhatit. „Upozorňuji, že pokud nám začnou z neoprávněných zásahů politiků, jako je Pavel Čižinský, vznikat škody, tak se proti nim budeme bránit," řekl.

Jan Čižinský připustil, že v Pařížské ulici skutečně bydlí jeho matka, ale střet zájmů to pro něj neznamená. Smrek se podle něj „snížil k osobním útokům a spikleneckým teoriím". Stavba podle obou Čižinských na náměstí nepatří, a navíc by znamenala precedent, protože podle územního plánu tam mohou být jen „drobná obchodní zařízení a služby".

„Je možné, že drobná zařízení a obchodní služby v tomto měřítku vyrostou všude tam, kde jsou náměstí vlastněné někým jiným než městskými částmi nebo hlavním městem," řekl Jan Čižinský.

Petice včera byla na jednání zařazena i přes to, že neměla obvykle vyžadovaných 1000 podpisů a neprojednal ji kontrolní výbor. Na to upozornil zastupitel Ivan Pilný (ANO). „Vytváří to velmi nebezpečný precedent," řekl a neúspěšně navrhl bod neprojednat.

Jan Čižinský v reakci uvedl, že zastupitelstvo může projednat jakoukoliv petici a 1000 podpisů je nutných pouze pro to, aby se jí zabývat muselo. Ani projednání kontrolním výborem podle něj není povinnost, ale zvyk.

Místopředseda kontrolního výboru Ondřej Prokop (ANO) k tomu řekl, že Pavlu Čižinskému vysvětlil standardní postup a navrhl projednání na únorovém zastupitelstvu se splněním všech náležitostí. Dodal, že úplně stejně postupoval u dalších tří petic, které se na včerejšé jednání nedostaly. „Došlo ke znevýhodnění ostatních petentů na úkor jednoho protekčního," řekl.

Nynější piazzeta byla v minulosti zastavěna, část domů však byla zničena na konci druhé světové války a zbytek zbourán na konci šedesátých let. Nyní většinu prostoru zabírá ventilace a vjezd do podzemních garáží hotelu, které by měly po revitalizaci zmizet. Po Miloši Formanovi se prostranství jmenuje od roku 2018.


Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

Včera ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru