dnes
Středa - oblacno
2°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
0°C
pozítří
Pátek - mlha
1°C
Zastupitelé odmítli návrh opozice, aby Praha hradila svým obyvatelům očkování proti sezónní chřipce
Sezónní chřipka potrápí každoročně velké množství Pražanů. Ilustrační foto: archiv

Zastupitelé odmítli návrh opozice, aby Praha hradila svým obyvatelům očkování proti sezónní chřipce

Na dnešním jednání pražští zastupitelé rozhodovali o možnosti bezplatného očkování proti sezónní chřipce pro občany hlavního města. Bod navrhl místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Radomír Nepil, podporu získal u opoziční ODS. Koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy Sobě však návrh odmítla. 

„Praha má v rozpočtu prostředky, jak bezplatné očkování pro občany hlavního města zajistit. Už nyní pojišťovny očkování hradí seniorům nad 65 let a lidem s chronickými problémy. Praha by pak totéž měla umožnit i ostatním Pražanům,“ říká místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Radomír Nepil. Navrhované opatření podle něj zároveň reagovalo na Výzvu České vakcinologické společnosti, která vyzývá k očkování dětí i dospělých.

„Je velká škoda, že koalice ten návrh zablokovala a upřímně tomu příliš nerozumím. Považuji to za krajně nezodpovědné. Jde totiž hlavně o maximální ochranu zdraví občanů, ale i o ochranu celého zdravotnického systému v případě druhé koronavirové vlny. Pokud by nemocnice musely zvládat nápor pacientů s běžnou sezónní chřipkou a zároveň i další pacienty s onemocněním covid-19, mohl by nastat velký problém. My jsme ale tímto mohli jednu z těch skupin podchytit včas,“ dodal Nepil.

Zástupci koalice, kteří se v rámci diskuse nad programem jednání k tomuto návrhu zastupitelského klubu ANO vyjádřili, odmítli možnost bezplatného očkování především kvůli jeho údajné nesystémovosti. Pražské zastupitelstvo by podle nich nemělo suplovat úlohu státu.

„Už nyní je očkování pro všechny rizikové skupiny obyvatelstva řešeno. Nevidím důvod, aby Praha hradila očkování každému a zatěžovala tím svůj rozpočet. Pokud by mělo být očkování plošně hrazeno, ať to řeší stát na úrovni systému veřejného zdravotního pojištění. Ale myslím, že pro ekonomicky aktivní část populace by neměl být problém si očkování hradit v rámci péče o vlastní zdraví," sdělil v debatě primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle zastupitele ODS Bohuslava Svobody odmítavý postoj pražské koalice k proočkování před případnou 2. vlnu korovanirové pandemie není správné. „Jedním z účinných a efektivních nástrojů jak případnou 2. vlnu zmírnit, je jednoznačně proočkovanost obyvatelstva. Obyvatelé Prahy patří z hlediska možné nákazy k nejrizikovějším skupinám, neboť území Prahy mívá nejvyšší počet nakažených díky vysoké kumulaci obyvatel. Primátor Hřib, i když vystudovaný lékař, a s ním i celá magistrátní koalice toto mé varování opět ignoruje a odmítla opoziční návrh. Takové rozhodnutí považuji za krajně nezodpovědné,“ uvedl.


Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Vedení Prahy 13 uctilo výročí 17. listopadu

16. listopadu 2020 ve 22:50

Věnec k Památníku obětem komunismu ve Stodůlkách dnes položil místostarosta Prahy 13 Petr Zeman.

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží

14. listopadu 2020 v 07:12

Praha 8 chce snížit emisní a hlukovou zátěž na Rohanském nábřeží, a to prostřednictvím zákazu vjezdu nákladních automobilů, a také vymístěním betonárky, která se zde nachází. Tato usnesení přijali zastupitelé městské části, ale rozhodovat o nich bude během následující měsíců...

21. jednání pražského zastupitelstva lze sledovat online

11. listopadu 2020 v 19:37

Pražský magistrát upozorňuje na mimořádná opatření v souvislosti s 21. jednáním Zastupitelstva hlavního města Prahy, které se koná ve čtvrtek 12. listopadu ve Velkém jednacím sále Nové radnice na Mariánském náměstí. Zasedání je veřejné a začíná v 8:30 hodin. Ke sledování jednání pražských...

Další články
Nahoru