Dnes Sobota - jasno 14°C
Zítra Neděle - skorojasno 23°C
Sobota 8. 5. 2021
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé odmítli návrh opozice, aby Praha hradila svým obyvatelům očkování proti sezónní chřipce
Sezónní chřipka potrápí každoročně velké množství Pražanů. Ilustrační foto: archiv

Zastupitelé odmítli návrh opozice, aby Praha hradila svým obyvatelům očkování proti sezónní chřipce

Na dnešním jednání pražští zastupitelé rozhodovali o možnosti bezplatného očkování proti sezónní chřipce pro občany hlavního města. Bod navrhl místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Radomír Nepil, podporu získal u opoziční ODS. Koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu a Prahy Sobě však návrh odmítla. 

„Praha má v rozpočtu prostředky, jak bezplatné očkování pro občany hlavního města zajistit. Už nyní pojišťovny očkování hradí seniorům nad 65 let a lidem s chronickými problémy. Praha by pak totéž měla umožnit i ostatním Pražanům,“ říká místopředseda zastupitelského klubu hnutí ANO Radomír Nepil. Navrhované opatření podle něj zároveň reagovalo na Výzvu České vakcinologické společnosti, která vyzývá k očkování dětí i dospělých.

„Je velká škoda, že koalice ten návrh zablokovala a upřímně tomu příliš nerozumím. Považuji to za krajně nezodpovědné. Jde totiž hlavně o maximální ochranu zdraví občanů, ale i o ochranu celého zdravotnického systému v případě druhé koronavirové vlny. Pokud by nemocnice musely zvládat nápor pacientů s běžnou sezónní chřipkou a zároveň i další pacienty s onemocněním covid-19, mohl by nastat velký problém. My jsme ale tímto mohli jednu z těch skupin podchytit včas,“ dodal Nepil.

Zástupci koalice, kteří se v rámci diskuse nad programem jednání k tomuto návrhu zastupitelského klubu ANO vyjádřili, odmítli možnost bezplatného očkování především kvůli jeho údajné nesystémovosti. Pražské zastupitelstvo by podle nich nemělo suplovat úlohu státu.

„Už nyní je očkování pro všechny rizikové skupiny obyvatelstva řešeno. Nevidím důvod, aby Praha hradila očkování každému a zatěžovala tím svůj rozpočet. Pokud by mělo být očkování plošně hrazeno, ať to řeší stát na úrovni systému veřejného zdravotního pojištění. Ale myslím, že pro ekonomicky aktivní část populace by neměl být problém si očkování hradit v rámci péče o vlastní zdraví," sdělil v debatě primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Podle zastupitele ODS Bohuslava Svobody odmítavý postoj pražské koalice k proočkování před případnou 2. vlnu korovanirové pandemie není správné. „Jedním z účinných a efektivních nástrojů jak případnou 2. vlnu zmírnit, je jednoznačně proočkovanost obyvatelstva. Obyvatelé Prahy patří z hlediska možné nákazy k nejrizikovějším skupinám, neboť území Prahy mívá nejvyšší počet nakažených díky vysoké kumulaci obyvatel. Primátor Hřib, i když vystudovaný lékař, a s ním i celá magistrátní koalice toto mé varování opět ignoruje a odmítla opoziční návrh. Takové rozhodnutí považuji za krajně nezodpovědné,“ uvedl.


Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Budoucnost fotbalu na Žižkově? Koalice pro Prahu 3 předloží návrh nové smlouvy, počítá s nájmem na 30 let za korunu

29. dubna 2021 v 17:49

Koalice pro Prahu 3 (ODS+KDU-ČSL+Svobodní) přichází na dnešní jednání zastupitelstva s konkrétním návrhem řešení situace ohledně smlouvy MČ Praha 3 s Viktorií Žižkov. Smlouvu bychom rádi uzavřeli na dobu o 10 let delší, a to na 30 let za nájemné za symbolickou jednu korunu, to znamená úsporu na...

Další články
Nahoru