Dnes Středa - jasno 26°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 28. 7. 2021
Svátek má Viktor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Zastupitelé nevyloučili, že by Praha mohla sama kupovat vakcínu proti covidu-19
Očkování v Nemocnici Na Františku. Foto: archiv

Zastupitelé nevyloučili, že by Praha mohla sama kupovat vakcínu proti covidu-19

Pražský magistrát nevyloučil možnost, že by v budoucnu sám mohl nakupovat vakcínu proti covidu-19. Zastupitelé na jednání včera téměř tři hodiny diskutovali o nabídce firmy Fatrade prodat metropoli 400 000 dávek vakcíny AstraZeneca za 135 milionů korun. Městská rada ji neschválila ani neprojednala, opozice však kritizovala to, že se jí magistrát vůbec zabýval. Padl návrh, aby se podobnými nabídkami město v budoucnu už nezabývalo, který však předkladatel stáhl, a zastupitelé nakonec neodhlasovali nic.

Zástupci opozice kritizovali fakt, že vedení města o nákupu vakcíny od firmy Fatrade vůbec uvažovalo, a to za cenu zhruba čtyř- až pětinásobnou, než je běžná cena za dávku. Tisk o schválení nákupu, který měl jít původně na pondělní radu, podle nich neměl vůbec vzniknout a magistrát se neměl nabídkou zabývat, protože vakcínu mají na základě evropské dohody státy dostávat jen z nákupů na úrovni EU. Upozornili také na to, že město mělo už v minulosti s firmou problémy v souvislosti s objednávkou respirátorů.

Radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) řekla, že dostala informaci o nabídce v pátek večer a na pondělní jednání rady ji nakonec po víkendovém zhodnocení rizik a projednání s koaličními partnery nezařadila.

Pražský koordinátor očkování a zároveň šéf magistrátního odboru zdravotnictví Martin Ježek uvedl, že nabídka působila věrohodně a ministerstvo zdravotnictví ani výrobce sice nákupy od jiných firem důrazně nedoporučují, ale nelegální nejsou. Dodal, že žádnou jinou obdobnou nabídku magistrát neobdržel.

Předseda zdravotnického výboru Miloš Růžička (STAN) navrhl usnesení, podle kterého by se magistrát do budoucna vzdal vlastních nákupů vakcíny. Z další debaty však vyplynulo, že se koaliční ani opoziční zastupitelé nechtějí této možnosti vzdát pro případ, že by se situace změnila.

I členové opozice se vyjádřili v tom smyslu, že vlastně proti zvažování podobných nabídek nic nemají, ale chtějí o nich být informováni. Růžička proto návrh stáhl a zastupitelé po třech hodinách debaty neodhlasovali nic.

Zástupci Chytré karantény v neděli na twitteru uvedli, že dodávky vakcíny od firmy AstraZeneca do Česka budou omezeny o 40 procent. V sobotu informovali o tom, že pro celou EU budou dodávky omezeny o 73 procent.

Některé evropské země, například Německo, Francie, Itálie, Dánsko či Rakousko, očkování touto látkou zastavily kvůli podezřením na vážné vedlejší účinky, například krevní sraženiny. Česká vláda žádná podobná opatření neavizovala. V Praze se vakcína využívá pro očkování praktickými lékaři, kteří si stěžují na její nedostatek.


Praha 13 očkuje na radnici bez přechozí registrace

Včera ve 14:59

Praha 13 otevřela 26. července očkovací místo přímo v budově radnice na Slunečním náměstí. Na očkování dvoufázovou vakcínou Moderna se zájemci nemusí registrovat předem a přijít mohou ve vyhlášených otevíracích hodinách.

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Odběrové místo na Mariánském náměstí zajišťuje jak PCR, tak antigenní testy i další služby

16. července 2021 v 07:24

Od čtvrtka 15. července je novým provozovatelem odběrového místa na Mariánském náměstí společnost GHC Genetics. Zároveň se zde rozšiřuje spektrum poskytovaných služeb. Vedle PCR testů také antigenní testy, a to jak pro pojištěnce, tak pro samoplátce.

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru