Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - polojasno 7°C
Sobota 29. 1. 2022
Svátek má Zdislava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zastupitelé nevyloučili, že by Praha mohla sama kupovat vakcínu proti covidu-19
Očkování v Nemocnici Na Františku. Foto: archiv

Zastupitelé nevyloučili, že by Praha mohla sama kupovat vakcínu proti covidu-19

Pražský magistrát nevyloučil možnost, že by v budoucnu sám mohl nakupovat vakcínu proti covidu-19. Zastupitelé na jednání včera téměř tři hodiny diskutovali o nabídce firmy Fatrade prodat metropoli 400 000 dávek vakcíny AstraZeneca za 135 milionů korun. Městská rada ji neschválila ani neprojednala, opozice však kritizovala to, že se jí magistrát vůbec zabýval. Padl návrh, aby se podobnými nabídkami město v budoucnu už nezabývalo, který však předkladatel stáhl, a zastupitelé nakonec neodhlasovali nic.

Zástupci opozice kritizovali fakt, že vedení města o nákupu vakcíny od firmy Fatrade vůbec uvažovalo, a to za cenu zhruba čtyř- až pětinásobnou, než je běžná cena za dávku. Tisk o schválení nákupu, který měl jít původně na pondělní radu, podle nich neměl vůbec vzniknout a magistrát se neměl nabídkou zabývat, protože vakcínu mají na základě evropské dohody státy dostávat jen z nákupů na úrovni EU. Upozornili také na to, že město mělo už v minulosti s firmou problémy v souvislosti s objednávkou respirátorů.

Radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) řekla, že dostala informaci o nabídce v pátek večer a na pondělní jednání rady ji nakonec po víkendovém zhodnocení rizik a projednání s koaličními partnery nezařadila.

Pražský koordinátor očkování a zároveň šéf magistrátního odboru zdravotnictví Martin Ježek uvedl, že nabídka působila věrohodně a ministerstvo zdravotnictví ani výrobce sice nákupy od jiných firem důrazně nedoporučují, ale nelegální nejsou. Dodal, že žádnou jinou obdobnou nabídku magistrát neobdržel.

Předseda zdravotnického výboru Miloš Růžička (STAN) navrhl usnesení, podle kterého by se magistrát do budoucna vzdal vlastních nákupů vakcíny. Z další debaty však vyplynulo, že se koaliční ani opoziční zastupitelé nechtějí této možnosti vzdát pro případ, že by se situace změnila.

I členové opozice se vyjádřili v tom smyslu, že vlastně proti zvažování podobných nabídek nic nemají, ale chtějí o nich být informováni. Růžička proto návrh stáhl a zastupitelé po třech hodinách debaty neodhlasovali nic.

Zástupci Chytré karantény v neděli na twitteru uvedli, že dodávky vakcíny od firmy AstraZeneca do Česka budou omezeny o 40 procent. V sobotu informovali o tom, že pro celou EU budou dodávky omezeny o 73 procent.

Některé evropské země, například Německo, Francie, Itálie, Dánsko či Rakousko, očkování touto látkou zastavily kvůli podezřením na vážné vedlejší účinky, například krevní sraženiny. Česká vláda žádná podobná opatření neavizovala. V Praze se vakcína využívá pro očkování praktickými lékaři, kteří si stěžují na její nedostatek.


Autor: ČTK

Nový zastupitel Prahy Brückner (ANO) složil slib, nahradil Brože

27. ledna 2022 ve 22:09

Klub hnutí ANO v pražském zastupitelstvu byl obměněn. Lubomíra Brože, který svůj mandát složil k 20. lednu, nahradil náhradník Filip Brückner, který na úvod dnešního jednání složil slib zastupitele. Zastupitelský klub hnutí ANO má v 65členném zastupitelstvu 12 mandátů. Brückner je rovněž...

Předsedkyně kontrolního výboru pražského zastupitelstva Udženija bude funkci vykonávat zdarma

27. ledna 2022 ve 21:26

Poté, co se Jana Černochová stala ministryní obrany, rezignovala na funkci starostky Prahy 2. V prosinci jí nahradila dosavadní místostarostka Alexandra Udženija (obě ODS), která za to na radnici druhé městské části pobírá plat. Ten pobírala i ve funkci uvolněné předsedkyně kontrolního výboru...

Pražské služby mají v karanténě 92 z 1700 zaměstnanců

25. ledna 2022 v 18:47

Městská svozová firma Pražské služby (PSAS) zaznamenala v uplynulém týdnu 26 zaměstnanců s pozitivním testem na covid-19, což je více než o týden dříve. K dnešnímu dni mají PSAS v karanténě 92 z celkem 1700 zaměstnanců. Chod firmy ani svoz odpadu nejsou ohroženy. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí PSAS...

Očkovací centrum v OD Kotva nabízí očkování proti nemoci covid-19 i dětem od 12 let

25. ledna 2022 v 17:53

S potomkem starším 12 let může zákonný zástupce přijít do očkovacího centra v OD Kotva bez předchozí registrace denně od 9 do 20 hodin. K vakcinaci stačí platná karta zdravotního pojištění očkovaného, kterým se dítě prokáže u registrace.

Nová kampaň chce zvýšit zájem o posilující dávky očkování

25. ledna 2022 ve 14:33

Hlavní město spouští další vlnu kampaně k očkování. Reaguje tak na zmenšující se zájem o posilující dávky a také na skutečnost, že je již zpřístupněno očkování třetí dávkou i pro děti starší 12 let. Praha zároveň upozorňuje na nutnost pravidelného testování a zodpovědného chování ke snížení šíření...

Další články
Nahoru