dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Zastupitelé byli přesazeni! Starostka: nevidím na tabuli. Exnáměstek: proč pravice sedí vlevo?
Jednací sál zastupitelstva. Dnes se zde přesazovalo. Ilustrační foto: Jindřich Dvořák

Zastupitelé byli přesazeni! Starostka: nevidím na tabuli. Exnáměstek: proč pravice sedí vlevo?

Na dnešním jednání pražského zastupitelstva, které následovalo po volbě nové rady složené ze zástupců TOP 09 a podporované ČSSD, došlo k přesazování zastupitelů. Vpravo nyní sedí zástupci „topky“, následují sociální demokraté, až poté zástupci ODS, nezařazení a zcela vlevo a vzadu komunisté. Někteří to nesou nelibě.

„Asi jsme zlobili, tak jsme vzadu,“ uvedla s nadsázkou předsedkyně zastupitelského klubu KSČM Marta Semelová. Komunisté ve zcela zadních lavicích vlevo seděli už v minulém funkčním období. S humorem to ale nebrali zdaleka všichni.

Zastupitel Josef Nosek (ODS) si při plénu postěžoval, že pravice má sedět vpravo a levice vlevo, což je nyní naopak, když zastupitelé ČSSD sedí více vpravo než ti za ODS.

Zastupitelce Marii Kousalíkové (ODS) zase vadilo, že z levého kouta vidí špatně na tabuli, kde jsou informace o hlasování. Má podle svých slov právo vidět na ni stejně dobře jako ostatní.

Zasedací pořádek budí emoce i ve sněmovně

Přesazování zvedá emoce i v Poslanecké sněmovně, kde tu a tam někdo opustí politickou stranu, za kterou byl zvolen, a stane se nezařazeným. Jeho původní domovský poslanecký klub pak většinou požádá o to, aby seděl jinde.

A tak mimo klub ČSSD sedí například poslanci Jiří Paroubek a Petr Benda z LEV 21. Nebo Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka (původně VV, nyní nezařazení).

K rozsazení došlo také u poslanců Věcí veřejných a LIDEM, přičemž zákonodárci LIDEM, ačkoli byli zvoleni za jiný politický subjekt, si prosadili, aby seděli pohromadě.

I ve světě bývá zvykem, že politici sedí v zákonodárných sborech odprava nalevo, podle politické příslušnosti.


Další články
Nahoru