Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé budou jednat o železničním mostu, odborníci doporučili náhradu
Železniční most pohledem z pravobřežní náplavky. Foto: archiv TSK

Zastupitelé budou jednat o železničním mostu, odborníci doporučili náhradu

Pražští zastupitelé se budou na dalším jednání koncem března zabývat situací kolem železničního mostu přes Vltavu mezi Podskalím a Smíchovem. ČTK a Právu to řekl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Kolem plánu Správy železnic (SŽ) počítajícím s náhradou památkově chráněné konstrukce mostu novou se v poslední době vedou diskuse. SŽ a ministerstvo dopravy k otázce uspořádaly mezinárodní kolokvium, na kterém sedm z deseti odborníků doporučilo nahrazení konstrukce. Podle kritiků by se naopak měl most zachovat v nynější podobě.

Podle Hřiba nyní město připravuje usnesení pro zastupitele. „Je to dokument, který vzniká v součinnosti opozice a koalice, takže s tím chceme vystoupit společně," uvedl. Dodal, že z jeho pohledu je důležité zachování panoramatu. „Je klíčovou hodnotou v tom místě, takže bych byl rád, aby bylo přijato nějaké řešení, které tomu bude odpovídat," řekl.

Hřib dodal, že z pohledu města je naprosto zásadní rozšíření mostu o třetí kolej a vybudování vlakové zastávky na Výtoni, na čemž panuje shoda. To potvrdil i primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který řekl, že případná oprava by byla velmi složitá, ale roli by měla hrát i hodnota mostu. Zdůraznil také, že finální rozhodnutí je na státu, který most vlastní.

Proti plánům SŽ vznikla petice, většina odborníků účastnících se mezinárodního kolokvia se nicméně vyjádřila v tom smyslu, že praktičtější a efektivnější je konstrukci nahradit a tu nynější případně zachovat například jako lávku pro pěší a cyklisty, jak to plánuje SŽ.

„Realistická oprava, která zajistí odolnost očekávanému dopravnímu zatížení a dostatečnou životnost, se zdá být neproveditelná," napsal ve svém vyjádření z kolokvia například ředitel Kloknerova ústavu ČVUT a odborník na mosty Jiří Kolísko.

Anketa

Líbí se vám vítězný návrh na podobu přemostění mezi Výtoní a Smíchovem?

36%
(36%)
64%
(64%)
Další experti uvedli, že most je ve špatném stavu a jeho rekonstrukce by byla drahá, dlouhá a výsledek by měl výrazně nižší životnost než most nový.

SŽ na podobu mostu vypsala mezinárodní architektonickou soutěž, jejíž výsledky představila loni. Vítězný projekt počítá s tím, že zůstane zachována jen spodní část s pilíři a nynější nýtovanou konstrukci nahradí nová.

Železniční most na Výtoni byl ve své původní podobě zprovozněn 15. srpna 1872. Na přelomu 19. a 20. století byl nahrazen mostem, který se klene přes Vltavu dosud. Současný most je tvořen třemi příhradovými nosníky s rozpětím 69,9 metru, široký je 8,1 metru a dlouhý 298,4 metru.

Konstrukce je podle odborníků významnou technickou kulturní památkou v exponované části Pražské památkové rezervace. SŽ v minulosti neúspěšně usilovala o odejmutí památkové ochrany mostu.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru