Dnes Pátek - polojasno 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitelé budou jednat o železničním mostu, odborníci doporučili náhradu
Železniční most pohledem z pravobřežní náplavky. Foto: archiv TSK

Zastupitelé budou jednat o železničním mostu, odborníci doporučili náhradu

Pražští zastupitelé se budou na dalším jednání koncem března zabývat situací kolem železničního mostu přes Vltavu mezi Podskalím a Smíchovem. ČTK a Právu to řekl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Kolem plánu Správy železnic (SŽ) počítajícím s náhradou památkově chráněné konstrukce mostu novou se v poslední době vedou diskuse. SŽ a ministerstvo dopravy k otázce uspořádaly mezinárodní kolokvium, na kterém sedm z deseti odborníků doporučilo nahrazení konstrukce. Podle kritiků by se naopak měl most zachovat v nynější podobě.

Podle Hřiba nyní město připravuje usnesení pro zastupitele. „Je to dokument, který vzniká v součinnosti opozice a koalice, takže s tím chceme vystoupit společně," uvedl. Dodal, že z jeho pohledu je důležité zachování panoramatu. „Je klíčovou hodnotou v tom místě, takže bych byl rád, aby bylo přijato nějaké řešení, které tomu bude odpovídat," řekl.

Hřib dodal, že z pohledu města je naprosto zásadní rozšíření mostu o třetí kolej a vybudování vlakové zastávky na Výtoni, na čemž panuje shoda. To potvrdil i primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který řekl, že případná oprava by byla velmi složitá, ale roli by měla hrát i hodnota mostu. Zdůraznil také, že finální rozhodnutí je na státu, který most vlastní.

Proti plánům SŽ vznikla petice, většina odborníků účastnících se mezinárodního kolokvia se nicméně vyjádřila v tom smyslu, že praktičtější a efektivnější je konstrukci nahradit a tu nynější případně zachovat například jako lávku pro pěší a cyklisty, jak to plánuje SŽ.

„Realistická oprava, která zajistí odolnost očekávanému dopravnímu zatížení a dostatečnou životnost, se zdá být neproveditelná," napsal ve svém vyjádření z kolokvia například ředitel Kloknerova ústavu ČVUT a odborník na mosty Jiří Kolísko.

Anketa

Líbí se vám vítězný návrh na podobu přemostění mezi Výtoní a Smíchovem?

36%
(36%)
64%
(64%)
Další experti uvedli, že most je ve špatném stavu a jeho rekonstrukce by byla drahá, dlouhá a výsledek by měl výrazně nižší životnost než most nový.

SŽ na podobu mostu vypsala mezinárodní architektonickou soutěž, jejíž výsledky představila loni. Vítězný projekt počítá s tím, že zůstane zachována jen spodní část s pilíři a nynější nýtovanou konstrukci nahradí nová.

Železniční most na Výtoni byl ve své původní podobě zprovozněn 15. srpna 1872. Na přelomu 19. a 20. století byl nahrazen mostem, který se klene přes Vltavu dosud. Současný most je tvořen třemi příhradovými nosníky s rozpětím 69,9 metru, široký je 8,1 metru a dlouhý 298,4 metru.

Konstrukce je podle odborníků významnou technickou kulturní památkou v exponované části Pražské památkové rezervace. SŽ v minulosti neúspěšně usilovala o odejmutí památkové ochrany mostu.


Autor: ČTK

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru