dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
pozítří
Pátek - polojasno
4°C
Zastupitel, poslanec, starosta. Nyní bojuje Petr Holeček na Mělnicku o post senátora
Petr Holeček vyhrál na Mělnicku první kolo senátních voleb, dostal 8222 hlasů. Kolik získá v kole druhém? Foto: archiv

Zastupitel, poslanec, starosta. Nyní bojuje Petr Holeček na Mělnicku o post senátora

Zajímavý souboj slibuje druhé kolo senátních voleb ve volebním obvodu 28 – Mělník. Z prvního kola do něj postoupil Petr Holeček (navržený STAN) a Veronika Vrecionová (ODS). Oba dělilo jen zhruba 700 hlasů, další kandidáti se jim dívali na záda z uctivé vzdálenosti. Pražský patriot pokládá před volbami otázky pražským a středočeským kandidátům do Senátu. Vyzpovídal i Petra Holečka. Na co by se v případě zvolení v Senátu zaměřil? Co chce pár desítek hodin před začátkem druhého kola sděli voličům? Zůstal by i po úspěšných volbách v kontaktu s regionem, který by ho do horní komory Parlamentu ČR poslal? Jak vůbec vnímá význam a roli Senátu?

Petr Holeček

Devětapadesátiletý politik byl od první poloviny 90. let opakovaně místostarostou a v roce 2006 se stal starostou Kralup nad Vltavou. O dva roky později zasedl v zastupitelstvu Středočeského kraje. Ve volbách v roce 2016 post krajského zastupitele z pozice nestraníka za STAN obhájil.

V parlamentních volbách 2010 kandidoval jako bezpartijní ve Středočeském kraji z šestého místa kandidátky TOP 09. Jako první náhradník pak 20. října 2012 nahradil poslance Luďka Jeništu, kterému zanikl poslanecký mandát zvolením do horní komory Parlamentu ČR.

www.petr-holecek.cz

facebookový profil

Jak hodnotíte svůj výsledek v prvním kole senátních voleb a jak vidíte své šance pro to druhé?
Výsledkem  volby v prvním kole jsem byl potěšen. Na druhou stranu jsem tak trochu předpokládal, že ač jsem nebyl původně favorit, mohl bych zásadně promluvit do výběru druhého kola, což se stalo.

Jaké veřejné funkce jste v životě zastával?
Za svou dosavadní politickou kariéru jsem byl již poslancem, krajským zastupitelem a mnoho let jsem starostou města Kralupy nad Vltavou.

Považujete takové zkušenosti pro případné působení v Senátu Parlamentu ČR jako výhodu?
Tak výhoda je to určitě. Prakticky znám dobře kompetence a možnosti kraje, samozřejmě velmi dobře i města. Práce komunálního politika pak přináší neocenitelné zkušenosti s kontakty s občany, s kolegyněmi a kolegy měst a obcí, se znalostí regionu. I moje krátké působení ve Sněmovně pro mě bylo poučením, někdy i mementem.

Lidově řečeno, samochvála smrdí, ale zkuste vypíchnout konkrétnosti, kterých jste ve prospěch veřejnosti v dosavadním působení v politice dosáhl.
Myslím si, že jsem člověkem konzistentního smýšlení, tedy jsem demokrat a rozhodně ne populista. Chci, abychom udrželi v ČR proevropskou orientaci a kulturu. Ve svém věku a léty na radnici vím, že síla je v týmové práci, v klidném a konsensuálním jednání. Umím naslouchat a dát na názory jiných, pokud je vyhodnotím jako lepší těch mých. Když vidím, že mé síly na vyřešení problému nestačí, dokážu se pro dobré věci domluvit a spojit síly. Tak se stalo třeba při vzniku spolku obcí Stop letiště Vodochody proti výstavbě mezinárodnímu letišti, nebo vzniku Spolku 101 za výstavbu obchvatu obcí mezi dálnicemi D7 a D8. Myslím, že okolní starostové potvrdí, že když něco slíbím, mé slovo platí.

Co budete v Senátu dělat pro mělnický region a města?
V regionu žiji od mládí. Vím, že největším problémem v současnosti je doprava a životní prostředí. Chci se také angažovat v otázce bezpečí v regionu, ať už jde právě o zpracování nebezpečných látek ve velkých chemických koncernech v regionu, spalovnách, nebo i omezení vzniku a hlavně důsledku velkých povodní a přírodních katastrof.

Co byste pár dní před volbami rád sdělil voličům?
O minulém víkendu jste mi pomohli zvítězit, za což máte všichni veliké poděkování. Podpořte mne svými hlasy i v tento pátek a sobotu. Pomohli jste mi o minulém víkendu, dotáhněme to do vítězného konce!!

Mnohým senátorům bývá veřejností vyčítáno, že po zvolení už o nich není moc slyšet a že si užívají svou šestiletou trafiku. Zůstal byste po zvolení v aktivním kontaktu s regionem? A jak byste se snažil mít zpětnou vazbu od jeho obyvatel?
Slíbil jsem svým spoluobčanům a všem voličům, že pokud budu zvolen do Senátu ČR, zůstal bych do konce komunálního volebního období starostou města Kralupy nad Vltavou. Připadá mi to slušné, abych neutekl od rozdělané práce. Tím bych zůstal těsně spojen s regionem. Nehledě k tomu, že se starosty mnoha velkých měst, ale i malých obcí, s mými kolegy, jsem a byl bych nadále v přímém kontaktu.

Značná část veřejnosti považuje Senát za zbytečný, proto je také dlouhodobě účast ve volbách nízká. Proč jste se rozhodl kandidovat a v čem vidíte hlavní význam horní komory?
Senát je součástí Parlamentu ČR. Zbytečný určitě není. Výhodou této komory je to, že senátoři vycházejí právě z regionů. Jsou voleni v oblasti, kterou by měli znát a i oni by měli dokázat již před volbami, že si své domoviny váží a jsou schopni pro ni něco dokázat. Jinak senátorem by měl být právě člověk uvážlivý a ne příliš ovlivněný stranickým sekretariátem  a politickými lobbisty. Na problémy se pak dívat s nadhledem a moudrostí – zastupuje totiž všechny občany a ne jen ty s určitou stranickou knížkou.


Další krátké zprávy
Nahoru