Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zastupitel Kos, který připravil koalici v Praze 11 o většinu, rezignuje
Ladislav Kos byl v letech 2016 až 2022 senátorem. Foto: Senát Parlamentu ČR

Zastupitel Kos, který připravil koalici v Praze 11 o většinu, rezignuje

Koaliční zastupitel Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11– HPP11), který na čtvrtečním zasedání Prahy 11 podpořil návrh opozice na odvolání radního pro majetek Jiřího Dohnala (Piráti), čímž koalice přišla o hlasovací převahu v zastupitelstvu, rezignuje na funkci zastupitele. Vyzvala ho k tomu předsedkyně klubu HPP11 a starostka městské části Šárka Zdeňková, uvedl na svém facebooku. ČTK Kos řekl, že v koalici dále fungovat nechce, s koaličními kolegy se podle svých slov dostal do názorového konfliktu. Podle vyjádření Zdeňkové a Dohnala klub HPP11 a Pirátů bude postupovat podle dalšího vývoje. Piráti se podle Dohnala nebrání ani jednání o složení nové koalice.

„Rozhodl jsem se tak, protože cítím, že lidi z našeho hnutí chtějí nadále zřejmě pokračovat v téhle koalici se stejnými lidmi. Takže pro mě to není situace, kde bych fungoval,“ řekl dnes ČTK Kos. "Dá se říct, že jsem se dostal i do názorového konfliktu se svými lidmi,“ dodal.

Po odvolání Dohnala na čtvrtečním zasedání zastupitelstva, které Kos podpořil, koalice přišla o hlasovací převahu v zastupitelstvu. Ta doteď měla těsnou většinu 18 z 35 hlasů v zastupitelstvu, Kosův hlas byl tak rozhodující. „Považuji to za nešťastný krok a podraz od kolegy Kose,“ řekla Zdeňková.

„Já jsem to směřoval na odvolání pana Dohnala z důvodů, které uvádím na facebooku, hlavně kvůli té rekonstrukci Sandry,“ řekl Kos. Dohnal totiž podle něj zadlužil jedenáctou městskou část nad únosnou mez, úporně prosazoval pro Prahu 11 nevýhodný záměr Areálu ledových sportů a především nezvládl rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra, kdy se její cena zvedla trojnásobně a termín dokončení prodloužil o tři roky. Kos dále uvedl, že nemíní vytvářet jakoukoli jinou koalici a tak na funkci rezignuje.

Podle Dohnala Piráti teď čekají na další postup klubu HPP11. Koalice byla podle něho dosud funkční, ale došlo k porušení koaliční smlouvy. „Vyzýváme hnutí, aby přišli s konkrétní variantou řešení," sdělil dnes ČTK Dohnal. Řekl, že pokud HPP11 nepřijde do 14 dnů, kdy se mají zastupitelé znovu sejít, s nějakým řešením, bude klub Pirátů vyjednávat se všemi stranami o vzniku nové koalice, a to včetně opozice.

„Obnovíme to úvodní jednání. Pokud ta jednání povedeme, budeme jednat i s opozičními stranami," řekl Dohnal. Může podle něj vzniknout i velká koalice, a to kombinací současných koaličních i opozičních stran.

Od konce loňského prosince v městské části vládne koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Prahy 11 Sobě a Pirátů, koalice měla v 35členném zastupitelstvu těsnou většinu 18 hlasů. Komunální volby v Praze 11 loni vyhrálo HPP11 s 11 mandáty v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty a třetí Společně – ODS a NK se čtyřmi zastupiteli. Čtvrtá Praha 11 Sobě má čtyři mandáty, tři zastupitele na pátém místě získali Piráti a šestí jsou TOP 09, STAN se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru