Dnes Středa - prehanky-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 23°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Zastupitel Kos, který připravil koalici v Praze 11 o většinu, rezignuje
Ladislav Kos byl v letech 2016 až 2022 senátorem. Foto: Senát Parlamentu ČR

Zastupitel Kos, který připravil koalici v Praze 11 o většinu, rezignuje

Koaliční zastupitel Ladislav Kos (Hnutí pro Prahu 11– HPP11), který na čtvrtečním zasedání Prahy 11 podpořil návrh opozice na odvolání radního pro majetek Jiřího Dohnala (Piráti), čímž koalice přišla o hlasovací převahu v zastupitelstvu, rezignuje na funkci zastupitele. Vyzvala ho k tomu předsedkyně klubu HPP11 a starostka městské části Šárka Zdeňková, uvedl na svém facebooku. ČTK Kos řekl, že v koalici dále fungovat nechce, s koaličními kolegy se podle svých slov dostal do názorového konfliktu. Podle vyjádření Zdeňkové a Dohnala klub HPP11 a Pirátů bude postupovat podle dalšího vývoje. Piráti se podle Dohnala nebrání ani jednání o složení nové koalice.

„Rozhodl jsem se tak, protože cítím, že lidi z našeho hnutí chtějí nadále zřejmě pokračovat v téhle koalici se stejnými lidmi. Takže pro mě to není situace, kde bych fungoval,“ řekl dnes ČTK Kos. "Dá se říct, že jsem se dostal i do názorového konfliktu se svými lidmi,“ dodal.

Po odvolání Dohnala na čtvrtečním zasedání zastupitelstva, které Kos podpořil, koalice přišla o hlasovací převahu v zastupitelstvu. Ta doteď měla těsnou většinu 18 z 35 hlasů v zastupitelstvu, Kosův hlas byl tak rozhodující. „Považuji to za nešťastný krok a podraz od kolegy Kose,“ řekla Zdeňková.

„Já jsem to směřoval na odvolání pana Dohnala z důvodů, které uvádím na facebooku, hlavně kvůli té rekonstrukci Sandry,“ řekl Kos. Dohnal totiž podle něj zadlužil jedenáctou městskou část nad únosnou mez, úporně prosazoval pro Prahu 11 nevýhodný záměr Areálu ledových sportů a především nezvládl rekonstrukci bývalé ubytovny Sandra, kdy se její cena zvedla trojnásobně a termín dokončení prodloužil o tři roky. Kos dále uvedl, že nemíní vytvářet jakoukoli jinou koalici a tak na funkci rezignuje.

Podle Dohnala Piráti teď čekají na další postup klubu HPP11. Koalice byla podle něho dosud funkční, ale došlo k porušení koaliční smlouvy. „Vyzýváme hnutí, aby přišli s konkrétní variantou řešení," sdělil dnes ČTK Dohnal. Řekl, že pokud HPP11 nepřijde do 14 dnů, kdy se mají zastupitelé znovu sejít, s nějakým řešením, bude klub Pirátů vyjednávat se všemi stranami o vzniku nové koalice, a to včetně opozice.

„Obnovíme to úvodní jednání. Pokud ta jednání povedeme, budeme jednat i s opozičními stranami," řekl Dohnal. Může podle něj vzniknout i velká koalice, a to kombinací současných koaličních i opozičních stran.

Od konce loňského prosince v městské části vládne koalice Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), Prahy 11 Sobě a Pirátů, koalice měla v 35členném zastupitelstvu těsnou většinu 18 hlasů. Komunální volby v Praze 11 loni vyhrálo HPP11 s 11 mandáty v zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty a třetí Společně – ODS a NK se čtyřmi zastupiteli. Čtvrtá Praha 11 Sobě má čtyři mandáty, tři zastupitele na pátém místě získali Piráti a šestí jsou TOP 09, STAN se třemi mandáty.


Autor: ČTK

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

Dnes ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Další články
Nahoru