Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zástupci Prahy 1 si připomněli odkaz sebeobětování studenta Jana Zajíce
Pamětní deska u průchodu pod jedním z domů na Václavském náměstí. Foto: P1

Zástupci Prahy 1 si připomněli odkaz sebeobětování studenta Jana Zajíce

Student Jan Zajíc, který se před 55 lety demonstrativně upálil na Václavském náměstí v Praze, obětoval podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské (TOP 09) svůj život pro svobodu a budoucnost českého národa. Radoměřská to řekla při nedělním komorním pietním shromáždění k uctění Zajícova odkazu, který označila za burcující.

„Taková láska k národu, vlasti, ke svobodě je něco, co bychom si měli připomínat napříč desetiletími, staletími. Takových hrdinů, světců máme v našem národě velmi málo," uvedla starostka.

Zástupci Prahy 1 spolu s ní uctili Zajícovu památku položením bílých růží nejen u pomníku pod Národním muzeem, ale i u pamětní desky u průchodu pod jedním z domů na Václavském náměstí, kde se 25. února 1969 student šumperské střední průmyslové školy upálil na protest proti normalizaci po okupaci tehdejšího Československa vojsky Varšavské smlouvy a prohlubující se rezignaci společnosti.

Zajíc svým činem následoval studenta pražské filozofické fakulty Jana Palacha, který se zapálil na Václavském náměstí v lednu 1969. Zajíc se účastnil Palachova pohřbu a připojil se i k protestní hladovce pod rampou Národního muzea. Pro své obětování si zvolil symbolicky výročí komunistického převratu v roce 1948.

V dopise na rozloučenou osmnáctiletý student své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Palachova oběť společnost dlouhodoběji nezměnila a její stav označil za „pomalé umírání národní svobody". „Rozhodl jsem se, že vyburcuji vaše svědomí," napsal Zajíc, který se označil za Pochodeň č. 2. „Nenech si hrdý a krásný český a slovenský lide diktovat, s kým navěky půjdeš," uvedl.

 


Autor: ČTK

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Včera v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

13. dubna 2024 v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru