Dnes Pátek - zatazeno 1°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 4°C
Pátek 3. 12. 2021
Svátek má Svatoslav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zástupci Kliniky podali ústavní stížnost kvůli uhrazení exekuce
Počátek vyklízení Klinky doprovázela v lednu bouřlivá atmosféra. Foto: archiv

Zástupci Kliniky podali ústavní stížnost kvůli uhrazení exekuce

Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika, které začátkem roku nechal vyklidit exekutor, podali ústavní stížnost proti rozhodnutí soudu ohledně uhrazení nákladů na exekuci. ČTK to sdělil zástupce Kliniky Arnošt Novák.

Soud přikázal Tereze Virtové jakožto zástupkyni kolektivu nejprve zaplatit téměř 300 000 korun jako odměnu pro exekutora a následně 900 000 korun za náklady na vyklizení. Kolektiv na facebookovém profilu uvedl, že částku se už podařilo vybrat od příznivců, je však podle nich nelegitimní.

Zástupci Kliniky už dříve ohlásili, že se obrátí na Ústavní soud. Vymáhaná částka je podle nich přemrštěná a nelegitimní. Peníze sice podle svých vyjádření uhradí, budou však usilovat o to, aby je získali zpátky a mohli je investovat do „něčeho smysluplnějšího." Kolektiv už jednou u Ústavního soudu neuspěl, když koncem loňského roku zamítl jeho stížnost proti vyklizení budovy.

Klinika zároveň čelí žalobám Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která budovu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově vlastní nyní, a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který ji spravoval dříve. Instituce kolektiv žalují za bezdůvodné obohacení a ušlý zisk, což je podle zástupců Kliniky absurdní, protože objekt byl prázdný a nevyužívaný.

Budovu někdejší plicní kliniky obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl ÚZSVM budovu na rok k bezplatné výpůjčce.

Smlouva vypršela počátkem března 2016, v říjnu téhož roku budovu získala SŽDC. Správa oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance a vyzvala aktivisty, aby budovu opustili. Odmítli to, takže správa železnic nechala budovu letos v lednu exekučně vyklidit.

Zástupci Kliniky si stojí za svým, plánovaná rekonstrukce podle nich nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.


Autor: ČTK

Milostivé léto v Praze 2

Včera v 11:58

Do 28. ledna 2022 probíhá akce umožňující fyzickým osobám zbavit se exekucí vedených vůči nim městskou částí Praha 2 vzniklých především v souvislosti s nájmem obecních bytů a nebytových prostor.

Zákazníkům zkrachovalých dodavatelů energií pomůže nový web

Včera v 07:48

Hlavní město se snaží pomoci Pražanům lépe se orientovat v aktuálně složité situaci v oblasti odběru energií, zejména v souvislosti s nedávným ukončením činnosti společnosti Bohemia Energy, kdy její zákazníci nyní dočasně odebírají zemní plyn a elektřinu v režimu tzv. Dodavatelů poslední instance...

Provoz úřadu Prahy 11 zůstává beze změn

1. prosince 2021 v 09:39

Co se týče úřadu městské části, zůstává pro veřejnost otevřen beze změn. S ohledem na zajištění maximální bezpečnosti zaměstnanců úřadu i návštěvníků však byly prostory určené pro styk s veřejností upraveny a jsou pravidelně dezinfikovány.

Praha 13 ruší vítání občánků i farmářské trhy

1. prosince 2021 v 08:31

S ohledem na současnou epidemiologickou situaci se ruší Vítání občánků, které mělo proběhnout ve čtvrtek 2. prosince v obřadní síni radnice Prahy 13.

Projekt školní ulice v Praze 6 se osvědčil, radnice v něm bude pokračovat

1. prosince 2021 v 08:08

V září a říjnu proběhl zkušební provoz projektu školní ulice před ZŠ Hanspaulka v Praze 6. Omezení provozu v ulici Na Čihadle v úseku mezi ulicemi Finkovská a Na Hanspaulce platilo půlhodinu před začátkem vyučování. Mezi půl osmou a osmou hodinou nesměla před školu vjíždět auta. Protože se režim...

Praha podpoří inovativní projekty ke zlepšení plynulosti dopravy

1. prosince 2021 v 07:14

Radní Prahy v pondělí odsouhlasili poskytnutí dotace z Operačního programu Praha – pól růstu ve výši téměř 20 milionů korun na projekt vývoje systému Vytěžování dopravních dat na základě vstupu do Centrálního registru vozidel a dalších databází. Informační systém poskytne data o charakteristikách...

Hlasování třetího ročníku participativního rozpočtu Prahy 15 skončilo, radnice rozdělí 400 tisíc korun

1. prosince 2021 v 07:09

Do závěrečného hlasování obyvatel Prahy 15 se probojovalo 11 návrhů, které splnily podmínky vyhlášené radou městské části. Hlasování probíhalo na webových stránkách Občane, zapoj se! v období od 25. října do 25. listopadu a zúčastnilo se ho 505 lidí, jejichž hlasy se započítaly do celkového pořadí...

Další články
Nahoru