dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
9°C
zítra
Pátek - zatazeno
10°C
pozítří
Sobota - zatazeno
8°C
Zástupci Kliniky podali ústavní stížnost kvůli uhrazení exekuce
Počátek vyklízení Klinky doprovázela v lednu bouřlivá atmosféra. Foto: archiv

Zástupci Kliniky podali ústavní stížnost kvůli uhrazení exekuce

Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika, které začátkem roku nechal vyklidit exekutor, podali ústavní stížnost proti rozhodnutí soudu ohledně uhrazení nákladů na exekuci. ČTK to sdělil zástupce Kliniky Arnošt Novák.

Soud přikázal Tereze Virtové jakožto zástupkyni kolektivu nejprve zaplatit téměř 300 000 korun jako odměnu pro exekutora a následně 900 000 korun za náklady na vyklizení. Kolektiv na facebookovém profilu uvedl, že částku se už podařilo vybrat od příznivců, je však podle nich nelegitimní.

Zástupci Kliniky už dříve ohlásili, že se obrátí na Ústavní soud. Vymáhaná částka je podle nich přemrštěná a nelegitimní. Peníze sice podle svých vyjádření uhradí, budou však usilovat o to, aby je získali zpátky a mohli je investovat do „něčeho smysluplnějšího." Kolektiv už jednou u Ústavního soudu neuspěl, když koncem loňského roku zamítl jeho stížnost proti vyklizení budovy.

Klinika zároveň čelí žalobám Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která budovu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově vlastní nyní, a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který ji spravoval dříve. Instituce kolektiv žalují za bezdůvodné obohacení a ušlý zisk, což je podle zástupců Kliniky absurdní, protože objekt byl prázdný a nevyužívaný.

Budovu někdejší plicní kliniky obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl ÚZSVM budovu na rok k bezplatné výpůjčce.

Smlouva vypršela počátkem března 2016, v říjnu téhož roku budovu získala SŽDC. Správa oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance a vyzvala aktivisty, aby budovu opustili. Odmítli to, takže správa železnic nechala budovu letos v lednu exekučně vyklidit.

Zástupci Kliniky si stojí za svým, plánovaná rekonstrukce podle nich nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.


Stovky expertů na největší orgán v těle jedou do Prahy

Včera v 10:56

V tuzemsku nyní žije asi 55 000 lidí s nějakou formou střevního zánětu. Jen u Crohnovy choroby se za posledních 12 let zvedl počet nemocných ze 14 000 na 27 000. Nejenom toto budou řešit stovky odborníků na trávicí trakt – gastroenterologů – kteří se v těchto dnech sjíždí z Česka i Slovenska do...

Víc městských bytů pro potřebné profese

19. listopadu 2019 ve 20:12

Rada hlavního města Prahy schválila na včerejším jednání navýšení počtu bytů pro potřebné profese. Nejvíce bytů získají sociální pracovníci, příslušníci integrovaného záchranného systému a učitelé.

Praha 11: Veřejné setkání k rekonstrukci pochozí zóny Háje

18. listopadu 2019 v 07:13

Radnice Prahy 11 zve na veřejné setkání k budoucímu vývoji pochozí zóny Háje a přilehlých objektů v úterý 26. listopadu od 18 hodin v ZŠ Mendelova 550/2, Praha 11.

Další články
Nahoru