dnes
Čtvrtek - polojasno
23°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
11°C
Zástupci Kliniky podali ústavní stížnost kvůli uhrazení exekuce
Počátek vyklízení Klinky doprovázela v lednu bouřlivá atmosféra. Foto: archiv

Zástupci Kliniky podali ústavní stížnost kvůli uhrazení exekuce

Zástupci Autonomního sociálního centra Klinika, které začátkem roku nechal vyklidit exekutor, podali ústavní stížnost proti rozhodnutí soudu ohledně uhrazení nákladů na exekuci. ČTK to sdělil zástupce Kliniky Arnošt Novák.

Soud přikázal Tereze Virtové jakožto zástupkyni kolektivu nejprve zaplatit téměř 300 000 korun jako odměnu pro exekutora a následně 900 000 korun za náklady na vyklizení. Kolektiv na facebookovém profilu uvedl, že částku se už podařilo vybrat od příznivců, je však podle nich nelegitimní.

Zástupci Kliniky už dříve ohlásili, že se obrátí na Ústavní soud. Vymáhaná částka je podle nich přemrštěná a nelegitimní. Peníze sice podle svých vyjádření uhradí, budou však usilovat o to, aby je získali zpátky a mohli je investovat do „něčeho smysluplnějšího." Kolektiv už jednou u Ústavního soudu neuspěl, když koncem loňského roku zamítl jeho stížnost proti vyklizení budovy.

Klinika zároveň čelí žalobám Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), která budovu v Jeseniově ulici na pražském Žižkově vlastní nyní, a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který ji spravoval dříve. Instituce kolektiv žalují za bezdůvodné obohacení a ušlý zisk, což je podle zástupců Kliniky absurdní, protože objekt byl prázdný a nevyužívaný.

Budovu někdejší plicní kliniky obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl ÚZSVM budovu na rok k bezplatné výpůjčce.

Smlouva vypršela počátkem března 2016, v říjnu téhož roku budovu získala SŽDC. Správa oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance a vyzvala aktivisty, aby budovu opustili. Odmítli to, takže správa železnic nechala budovu letos v lednu exekučně vyklidit.

Zástupci Kliniky si stojí za svým, plánovaná rekonstrukce podle nich nezačne ještě minimálně rok a nejméně do té doby mohli v budově dále působit. O převzetí domů projevil zájem magistrát, podle SŽDC to však z právních důvodů není možné.


Volby: Telefonní čísla pro hlasování doma do přenosné volební schránky

Dnes v 09:05

Ve dnech 2. a 3. října a v případě druhého kola ve dnech 9. a 10. října 2020 se v Praze uskuteční ve třech volebních obvodech volby do Senátu Parlamentu České republiky. Voličům v nařízené karanténě nebo izolaci je podle v srpnu schváleného zákona umožněno hlasovat u drive-in volebního stanoviště...

Praha 5 mění úřední hodiny podatelny

21. září 2020 ve 14:34

Od 22. září dochází ke změně úředních hodin na podatelně úřadu Prahy 5 na Nám. 14. října 1381/4 z důvodu přechodu na mimořádný režim.

Další články
Nahoru